Slovenija

Neplačila se širijo kot virus

Ljubljana, 14. 04. 2010 07.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Podjetja imajo zaradi slabe plačne discipline težave, saj jim kupci ne plačujejo storitev in blaga. Kriza je še vedno v gradbeništvu, težave imajo Merkur, Vegrad in Prevent Global.

Minister Lahovnik meni, da se stanje v gradbeništvu ni izboljšalo.
Minister Lahovnik meni, da se stanje v gradbeništvu ni izboljšalo. FOTO: Dare Čekeliš

Trije parlamentarni odbori bodo danes na pobudo poslanske skupine SDS na skupni seji razpravljali o problemu plačilne nediscipline. Potem ko jo je odbor DZ za gospodarstvo že sredi lanskega septembra pozval k ukrepom za boljšo plačilno disciplino, namreč vlada k reševanju tega problema še ni resno pristopila, opozarjajo v SDS.

Člani odborov DZ za gospodarstvo, za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje ter za finance in monetarno politiko naj bi tako vlado danes vnovič pozvali k spoštovanju in uresničitvi sklepov z lanske septembrske seje odbora za gospodarstvo. V razpravi so člani izpostavili potrebo po določitvi 30-dnevnega roka za državo za vsa plačila, nujnost sprememb pri javnih naročilih za zaščito poplačila podizvajalcev in potrebo po bolj učinkovitem pobiranju davkov.

Ob tem v SDS predlagajo sodelovanje ministrstev za gospodarstvo, finance in pravosodje, ta pa naj v reševanje problematike vključijo čim širšo strokovno javnost.

Poleg tega naj bi vlado pozvali k sankcioniranju javnih funkcionarjev, ki kršijo zakonsko določene plačilne roke, saj država po oceni pobudnikov seje ne poskrbi niti za to, da bi javni organi redno plačevali svoje obveznosti v zakonsko določenih rokih. Vlada tako ne samo, da dopušča, ampak celo sama spodbuja bohotenje plačilne nediscipline, opozarjajo.

Prizadeta gradbena podjetja

Problematika plačilne nediscipline je sicer v Sloveniji prisotna že vse od osamosvojitve, a se je v času krize še poglobila, pojasnjujejo v SDS. Ker imajo podjetja zaradi kreditnega krča zelo omejen dostop do bančnih posojil, se številna financirajo tako, da svojih obveznosti preprosto ne poravnavajo oz. jih poravnavajo z veliko zamudo. Ta veriga neplačil se širi v gospodarstvu kot virus in vodi v propad vrste podjetij.

Partnerji in podizvajalci ali pa kupci podjetjem ne plačujejo obveznosti. Tako se poleg Vegrada in Prevent Globala s plačilno nedisciplino srečuje tudi Merkur. Prodaja podjetjem je padla precej več, največ na področju metalurgije in betonskega jekla, kjer beležijo podobno gibanje kot ves svet, kjer se je potrošnja tega blaga praktično prepolovila.

Podjetje Prevent Global se v zadnjih mesecih sooča z velikimi likvidnostnimi težavami, zaradi česar je uprava pripravila sanacijski načrt, ki ga že izvaja. Dogovorili naj bi se, da bi dobavitelji odpisali okoli 20 odstotkov v bilancah prikazanih obveznosti oz. 25 milijonov od okoli 120 milijonov evrov. Dobavitelji naj bi tudi del obveznosti pretvorili v lastniški delež.

Lahovnik: Razmere malo boljše

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je na sestanku z gospodarstveniki v torek poudaril, da so razmere glede naročil v gospodarstvu boljše kot lani, razen v gradbeništvu. Kot temeljni problem je izpostavil plačilno nedisciplino, pri čemer pa je bil skeptičen, ali je ta izraz sploh še pravi, glede na to, da so številna podjetja že dejansko na robu insolventnosti.

Po Lahovnikovi oceni je vlada sprejela številne ukrepe, ki naj bi razmere na tem področju izboljšali, sledile pa bodo med drugim še spremembe stečajnega zakona in zakona o izvršbi. S spremembo zakona o javnih naročilih je medtem po mnenju ministra dana možnost za neposredno poplačilo podizvajalcev s strani javnega naročnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zulj001
14. 04. 2010 14.45
A sploh imamo ministra za gospodarstvo v vladi !
zulj001
14. 04. 2010 14.34
Nikjer ne piše ,da prispevkov ne plačajo samo tisti ,ki nimajo danarja,pridružijo se jim lahko tudi tisti ki bi lahko plačali pa ne plačajo.Zakaj bi ,če ni potrebno !
tacamaca
14. 04. 2010 14.30
Denarja manjka v celi sloveniji.Tajkuni so ga znesli v razne banke po svetu.POlitiki razne provizije miljonske na Kajmanke otoke......Z denacionalizacijo smo vrnili pol slovenije tujcem,ki so v večini vse skupaj prodali in denar odnesli v svojo domovino.Cerkev je dobila vso hosto v Sloveniji,zanjo ne prispeva v proračun nič.Naš denar se pa v tujih trgih obrača.Se vam ne zdi čudno,da nobeden tujec pri nas ne vlaga.....že zdavnaj smo v bankrotu.Veliko nam je pa pomagala do tega prejšnja vlada pod katero se je pa res vse razpaslo.In današnja vlada ravno tako...Tega se ne da več sestavit nazaj......se bojim za svoje otroke...in za svoje imetje....če bo šlo tako naprej nam bodo naprtili take davke,da bomo najbrž mogli pod smreko,da se bodo drugi lahko redili.
franci007
14. 04. 2010 13.56
Stara, dobra SDK. Nisi enkrat plačal - blokada računa. Ti drugič na misel ni več prišlo.
Marija Demec
14. 04. 2010 13.53
DELAVCI------ NEPOZNAVANJE ZAKONA IN PRAVIC NI OPRAVIČILO,TAKO VAM BO VSAK ODGOVORU,DA SE VAS LE REŠI.TREBA JE BIT TRMAST IN VZTRAJEN IN USPEŠ.
mentos12
14. 04. 2010 13.08
Največji neplačniki pri nas do podizvajalcev so po vrsti: 1.država 2.največje gradbene firme,kot 3.vse ostale firme,ki se financirajo iz proračuna preko javnih razpisov itd. Vsi našteti ne plačujejo podizvajalcem,če pa že,potem z zamikom,torej po 90,120 ali celo 180 dni. Posledično vsi ti podizvajalci težko poslujejo,ne morejo plačevat materiala,plačat delavce,morajo za te namene najemat posojila,v končni fazi zapirajo firme,ker je njihovo poslovanje onemogočeno. To je vsa beda in realnost te države že vse od osamosvojitve naprej in eden največjih problemov te države. Da pa je stanje tako kot je,je eden izmed vzrokov ta,da se vsem naštetim kršiteljem plačilne discipline ne zgodi nič. To pa zato,ker zopet ni nikakršnih sankcji glede tega,zakoni so njim na kožo pisani,na njihovi strani je policija,sodstvo,inšpekcije,skratka vse. Določeni ljudje in razni lobji v tej državi na ta račun lepo živijo,bogatijo,na tuj račun,za nameček se še hvalijo kako uspešno poslujejo in se hvalijo z dobički. To gre vse na račun nas vseh ljudi,ki imamo vsak mesec manjše plače,manjši obseg zdravstvenih storitev,manjše pokojnine itd.
galiot
14. 04. 2010 12.44
Gnilost države na celi črti...
periot
14. 04. 2010 11.44
Ampak naša gnila država raje kaznuje takšne ki nimajo za pr eživetje zadnjič so kaznovali žensko ko je v trgovini ukradla piščanca ker ni imela nič hrane za praznike lahko ji bi ga podarili sramota da se to dogaja velike *** se pa ščiti.
periot
14. 04. 2010 11.40
Dokler ne bo nobeden kaznovan bo pač tako neplačnike v zapor jim nabit visoke kazni potem pa verjemte bi bili rezultati drugačni!
Uporabnik113189
14. 04. 2010 11.30
boko197014.04.2010, 10:30 Potem kar začni pri pomladnih strankah, ki so bili glavni kreatorji uničenja SDK. Pravoverni so hoteli čimprej poravnati "krivice" in brez zamud prestopiti v "svoboden" kapitalističen sistem, pri čemer jih je komunistična SDK samo ovirala.
Braveheart
14. 04. 2010 10.46
parija je uničila celotno gospodarstvo! no ultri gre vse bolje in bolje!
boko1970
14. 04. 2010 10.30
Imeli smo krasno SDK. Pa so jo ukinili. So že vedli zakaj. V SDK časih: če podjetje ni poravnalo vse prispevke za pokojninsko, zdravstveno zavarovanje itd., niso smeli izplačati plač. Tako je bilo vedno plačano vse. Zdaj pa vidimo kako je. Ne plačujejo pokojninskega zavarovanja, zdravstvenega zavarovanja, pa še to delavec zve ko gre v zasluženi pokoj. Tiste, ki so ukinile SDK oz. način plačilnega prometa, na vrv pa zaguncat.
MiroF
14. 04. 2010 10.29
Zdaj se pa že nekateri poslužujemo stare prakse jaz tebi ti meni ali iz rok v žep, iz žepa v roke. Samo na ta način se da preživeti pa da familijo nahraniš, trr.ji pa naj bodo prazni ali blokirani mi je vseeno, saj nas je država pripeljala do tega.
hot125
14. 04. 2010 10.23
Če si dober govorec, še ni nujno, da si dober ekonomist,in ta naj bi bil gospodarski minister,ki mu gospodarstvo z dneva v dan bolj tone v močvirje.
Uporabnik113189
14. 04. 2010 10.13
lotos114.04.2010, 09:54 država uvedi nazaj davčno kontrolo! Zbudi se in poglej okrog sebe. Ali ne vidiš da imamo tistih ki še delajo samo za vzorec. Pa še tistim nihče ne plačuje in jim plače samo obljubljajo. Včasih smo imeli 500.000 delavcev, vsi so dobivali plačo in plačevali davke..Danes imamo poln zavod za zaposlovanje, upokojence brez števila zaradi političnih igric, ker so iz policije in še kje upokojevali zaradi prikrite "listracije" da bi državo očistili komunistov in udbe..Naredili so pa samo to, da skoraj nihče več ne dela..Sedaj bi pa še tistim ki delajo naprtil davčne kontrole, sodišča, blokade računov.. Odgovor bo preprost..Še tisti se bodo preselili na zavod za zaposlovanje..Kdo bo delal ne vem..
kawboy
14. 04. 2010 10.12
SDK uvesti nazaj kot je bilo prej, če podjetje, investitor ni poravnal vseh obveznosti ni dobil ne dela in ne denarja za nove naložbe. Tako pa delodajalec poplača kar je dolžan državi, ostali smo pa prepuščeni na milost in nemiliost bodiga vedi komu in čemu. Samo primer ko bi šel jaz k temu delodajalcu kateri mi je dolžan denar in mu pobrav vse stvari do tiste vrednosti katere mi je dolžan, bi mene obtožili. Ker je pa delodajalec oškodoval mene kot delavca(zaposlenega pri njem) osebno, se pa ne zgodi nič. Zamislite si kaj bi bilo, če bi si jaz za tisto vrednost odšel v trgovino nabral stvari in preprosto odšel iz trgovine ne da bi plačal. Pri obeh primerih je šlo za kazniva dejanja. Pri delodajalcu pa isto, samo s to razliko, da ne odgovarja pred sodiščem.
Sweet_Cocaine
14. 04. 2010 10.12
"potrebo po bolj učinkovitem pobiranju davkov."; to njih mantra. Vsa podjetja, ki ne morejo dati delavcu 1000 eur place in placevat prispevke je treba takoj zapret. Potrebno je spremenit zakon, da se ne placevanje delavcev kaznuje z zaporno kaznijo od 6 mescev do 10 let in se to obravnava kot kraja, ce je kraja visja kot 50 000 starih tolarjev je to tezka kraja.
ivo55
14. 04. 2010 10.09
Dokler ne bo sankcij za odgovorne in poštene zakonske ureditve delovanja družb in s.p. brez izjeme in z osebnim jamstvom, je vse to jalovo nakladanje. Vlada lahko sprejme na tone "številnih ukrepov" po receptu, ki smo jim bili priča doslej in sicer " spremenili bomo tako, da ne spremenimo nič" ali pa se bomo menili in sestankovali ta mesec, pa drugi mesec..., brez da se upošteva predloge zakonske ureditve, ki jih pogreša vsak resnejši direktor firme, ki si mora preživetje iskati na trgu ni rešitve.
bnam 2707
14. 04. 2010 10.03
Vsekakor je stanje nevzdržno in temu ni videti konca.Če ni denarja tudi plačil ne more biti.Nujno je treba ukiniti parazite,ki se pasejo na plečih drugih,mednje sodi tudi obrtna zbornica,ki pobira članarino kar preko DURSA in to kar pod prisilo,tako kot je tudi obvezno članstvo prisila. Menim,da je Slovenijo oplazil grški sindrom in da država polzi proti bankrotu.Vzrok za tako stanje pa je ,da smo vseh dvajset let mižali pred ropanjem in šele sedaj smo se zganili,ko je že malo prepozno.Kriza v Sloveniji nima nobene realne veze z krizo velikih ekonomij,je le prikladen izgovor za vse anomalije,ki so se in se še dogajajo v tej državi.
Uporabnik113189
14. 04. 2010 10.02
TAM KJER NI ŠE VOJSKA NE VZAME. Prav smešni se mi zdijo pozivi, naj se napiše ustrezno zakonodajo, spusti iz verige izterjevalce in tako reši plačilno nedisciplino..Tistim, ki imajo IQ višji od sobne temperature je popolnoma jasno da so plačilno zagato povzročili tisti največji v gradbeništvu, ki imajo milijone vezane v neprodanih stanovanjih. V ta stanovanja so svoj denar vložile banke in dobavitelji ( mali obrniki in mala podjetja) ki ga ne bodo videli prej, dokler stanovanja ne bodo prodana. Banke se bodo elegantno rešile, zaplenile bodo stanvanja oziroma premoženje, edini, ki bodo v resnici opeharjeni bo celotno malo gospodarstvo, ki bodo delali zastonj in tudi vse materiale ki so vgradili bodo pozabili. V Sloveniji se bomo še nečesa naučili, kar v tujini znajo že dolgo..Zidar bo v Libiji dobil avans..Denar naprej na roko..Sicer ne bo delal, ker se mu lahko zgodi slovenski scenarij.. Slovenski scenarij pa je bil do danes takšne..Podpiši pogodbo, dobiš 10% avans, opraviš vse delo in na koncu čakaš 90% zneska za plačilo ki ga nikoli ne bo.. Tega ne reši nobena zakonodaja razen kazenske za velika gradbena podjetja..Mali murčki so itak sužnji, danes bi pa nanje pognali še izterjevalce in biriče.Kakšne Butale. Vprašanje danes se glasi, ali so tisti veliki v gradbeništvu danes "preveliki" da bi propadli in jih moramo rešiti ter tako preprečiti polom v malem gospodarstvu, ali pa jih takoj pognati v stečaj. Tiste, ki so opravili delo ter so v stečajnih postopkih ogroženi pa reševati na nek drug poseben način in tako mala podjetja in zaposlene rešiti pred socialnno bedo. Na vsak način pa stečajni postopek ne sme trajati več kot mesec dni.