Trije parlamentarni odbori bodo danes na pobudo poslanske skupine SDS na skupni seji razpravljali o problemu plačilne nediscipline. Potem ko jo je odbor DZ za gospodarstvo že sredi lanskega septembra pozval k ukrepom za boljšo plačilno disciplino, namreč vlada k reševanju tega problema še ni resno pristopila, opozarjajo v SDS.
Člani odborov DZ za gospodarstvo, za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje ter za finance in monetarno politiko naj bi tako vlado danes vnovič pozvali k spoštovanju in uresničitvi sklepov z lanske septembrske seje odbora za gospodarstvo. V razpravi so člani izpostavili potrebo po določitvi 30-dnevnega roka za državo za vsa plačila, nujnost sprememb pri javnih naročilih za zaščito poplačila podizvajalcev in potrebo po bolj učinkovitem pobiranju davkov.
Ob tem v SDS predlagajo sodelovanje ministrstev za gospodarstvo, finance in pravosodje, ta pa naj v reševanje problematike vključijo čim širšo strokovno javnost.
Poleg tega naj bi vlado pozvali k sankcioniranju javnih funkcionarjev, ki kršijo zakonsko določene plačilne roke, saj država po oceni pobudnikov seje ne poskrbi niti za to, da bi javni organi redno plačevali svoje obveznosti v zakonsko določenih rokih. Vlada tako ne samo, da dopušča, ampak celo sama spodbuja bohotenje plačilne nediscipline, opozarjajo.
Prizadeta gradbena podjetja
Problematika plačilne nediscipline je sicer v Sloveniji prisotna že vse od osamosvojitve, a se je v času krize še poglobila, pojasnjujejo v SDS. Ker imajo podjetja zaradi kreditnega krča zelo omejen dostop do bančnih posojil, se številna financirajo tako, da svojih obveznosti preprosto ne poravnavajo oz. jih poravnavajo z veliko zamudo. Ta veriga neplačil se širi v gospodarstvu kot virus in vodi v propad vrste podjetij.
Partnerji in podizvajalci ali pa kupci podjetjem ne plačujejo obveznosti. Tako se poleg Vegrada in Prevent Globala s plačilno nedisciplino srečuje tudi Merkur. Prodaja podjetjem je padla precej več, največ na področju metalurgije in betonskega jekla, kjer beležijo podobno gibanje kot ves svet, kjer se je potrošnja tega blaga praktično prepolovila.
Podjetje Prevent Global se v zadnjih mesecih sooča z velikimi likvidnostnimi težavami, zaradi česar je uprava pripravila sanacijski načrt, ki ga že izvaja. Dogovorili naj bi se, da bi dobavitelji odpisali okoli 20 odstotkov v bilancah prikazanih obveznosti oz. 25 milijonov od okoli 120 milijonov evrov. Dobavitelji naj bi tudi del obveznosti pretvorili v lastniški delež.
Lahovnik: Razmere malo boljše
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je na sestanku z gospodarstveniki v torek poudaril, da so razmere glede naročil v gospodarstvu boljše kot lani, razen v gradbeništvu. Kot temeljni problem je izpostavil plačilno nedisciplino, pri čemer pa je bil skeptičen, ali je ta izraz sploh še pravi, glede na to, da so številna podjetja že dejansko na robu insolventnosti.
Po Lahovnikovi oceni je vlada sprejela številne ukrepe, ki naj bi razmere na tem področju izboljšali, sledile pa bodo med drugim še spremembe stečajnega zakona in zakona o izvršbi. S spremembo zakona o javnih naročilih je medtem po mnenju ministra dana možnost za neposredno poplačilo podizvajalcev s strani javnega naročnika.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.