Predsednik republike Borut Pahor je danes po posvetih z vodji poslanskih skupin ugotovil, da relativni zmagovalec aprilskih volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, uživa nedvoumno potrebno podporo poslank in poslancev za izvolitev za predsednika vlade. To je Golob izkazal tudi s podpisi 53 poslank in poslancev prihodnje koalicije. Poleg tega ga podpirata še oba manjšinska poslanca. Po predlogu, o katerem bo jutri odločal kolegij predsednice DZ, bo izredna seja Državnega zbora, na kateri se bodo s tajnim glasovanjem odločali o Golobovem mandatarstvu, potekala v sredo z začetkom ob 15. uri.
Še pred glasovanjem o mandatarju pa Roberta Goloba, Tanjo Fajon in Luko Mesca jutri čaka podpis koalicijske pogodbe. Predsedniki treh strank bodo vizijo za skupni mandat, kar pravijo, da bo torej zgolj še formalnost, podpisali ob 11. uri v stekleni dvorani Lily Novy v Cankarjevem domu.
Kolegij predsednice DZ bo jutri tudi pripravil odlok o ustanovitvi delovnih teles DZ, v odborih in komisijah bodo tudi določili število mest poslanskih skupin. Tudi o tem bo v sredo odločal DZ.
Takoj po izvolitvi namerava Golob vložiti listo kandidatov za ministre. Predlagani kandidati za ministre imajo sicer tri dni časa za priprave na zaslišanje pred poslanci, a je Golob potrdil, da se bodo temu roku verjetno odpovedali. Tako bodo zaslišanja predvidoma potekala že ta teden. Po neuradnih informacijah 24ur bo prvih pet kandidatov za ministre pred člane parlamenta stopilo že v petek, šest pa v soboto. Med njimi naj bi bili zaslišani vsi SD-jevi bodoči ministri.
Poslansko skupino Gibanja Svoboda začasno vodi kar Golob sam. V sredo zjutraj bodo sporočili, kdo bo v prihodnje vodil poslansko skupino največje parlamentarne stranke, ki šteje 41 poslancev. Ime je sicer že izbrano, neuradno naj bi to postal nekdanji župan Tržiča Borut Sajovic, ki je v preteklosti že vodil tudi poslance LDS-a. Po izvolitvi Goloba za mandatarja ga bo v poslanskih klopeh nadomestil župan Borovnice Bojan Čebela.
Koalicijski trojček Gibanje Svoboda, SD in Levica si želi vlado sestaviti do 3. junija, kot razlog za naglico pa Golob navaja izkoristiti poletje za pripravo na jesen, ko se bomo morali soočiti z energetsko draginjo in morebitnim novim valom covida-19. Najhitreje je do vlade po volitvah doslej sicer uspelo priti Lojzetu Peterletu, ko je leta 1990 od začetka volitev do potrditve ministrov Demosove vlade v takratni skupščini minilo 34 dni.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.