Že pred začetkom je Tanja Fajon v celoti zavrnila očitke iz interpelacije. Spomnila je, da se je v Državnem zboru znašla zgolj zato, ker je kot ministrica za zunanje zadeve ravnala tako, kot je ob prevzemu funkcije prisegla, da bo: spoštovala ustavni red, delovala po svoji vesti in za blaginjo Slovenije. "Danes sem tu zaradi dejstva, da sem spoštovala zakonodajo in ukrepala, kot sem bila dolžna ukrepati," je v uvodnem nagovoru povedala ministrica.
"Vem, da so vsi ti očitki, točke v interpelaciji popolnoma neutemeljene, mogoče celo absurdne, ampak prav je, da jih lahko pojasnim," je še dejala Fajonova.
Povod za interpelacijo proti ministrici Fajon, ki jo je SDS vložila 22. septembra, je afera z zdaj že nekdanjim veleposlanikom v ZDA Tonetom Kajzerjem, ki ga je vlada odpoklicala septembra. Kajzer, ki je bil imenovan v času vlade Janeza Janše, je nepooblaščeno poslal depešo ministrstva predsedniku SDS Janši, ta je posnetek zaslona objavil na Twitterju. Depeša je govorila o zaprosilu notranjega ministrstva, naj tudi diplomatsko-konzularna predstavništva na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega lahko volivci pošiljajo podpise, ki jih je Nataša Pirc Musar zbirala za vložitev kandidature na predsedniških volitvah.

V več kot deseturni razpravi so poslanci SDS ponavljali argumente za razrešitev ministrice Fajon iz interpelacije, v kateri so ji očitali zlorabo diplomatsko-konzularnih predstavništev v tujini za zbiranje podpisov v podporo Pirc Musar ter kršitev 17. člena zakona o zunanjih zadevah, ker da z namero o odpoklicu Kajzerja ni predhodno seznanila predsednika republike Boruta Pahorja.
Predsednik vlade Robert Golob je ob robu seje DZ za medije ocenil, da v stranki SDS očitno vztrajajo pri dveh argumentih. Prvi je, da je njihov poslanec Anže Logar neodvisni predsedniški kandidat, drugi pa, da so veleposlaniki, ki jih je imenoval SDS v svojem mandatu, najprej dolžni odgovarjati tej stranki in šele potem državi. "Nič novega, nič presenetljivega in nič od tega nima zveze z interpelacijo ali z zaupanjem v ministrico Fajon," je poudaril Golob. Dejal je še, da bo morda v parlamentu vihar v kozarcu vode, da pa ne bo nič spremenilo. "Tudi pri glasovanju nimam nobenih dilem, kakšno bo," je dejal predsednik vlade.

Opozicija vseskozi vztrajala, da je kršila zakon o zunanjih zadevah
Janša je v razpravi večkrat kot bistveno težavo izpostavil zlorabo institucije za favoriziranje ene predsedniške kandidatke. S tem je bila ostalim predsedniškim kandidatom po njegovi oceni kratena pasivna volilna pravica. Povedal je še, da so tudi na zunanjem ministrstvu posamezniki na to opozarjali že prej, a so bili preslišani, utišani ali sankcionirani, zadeve pa niso spravili v javnost. "Na koncu odgovarja tisti, ki je na to opozoril," je poudaril Janša.
Izpostavil je še, da veleposlanik Kajzer ni kršil nobenega prepisa in ni posredoval informacije nepooblaščeni osebi. Janša namreč ocenjuje, da je sam kot poslanec DZ in član zunanjepolitičnega odbora pooblaščena oseba. Dejal je še, da veleposlanik ni dobil nobene odločbe, na katero bi se lahko pritožil. Na "šlamastično odstavljanje veleposlanika" se je odzval celo predsednik republike, ki se redko odziva, je opozoril Janša. "Ali mu kdo ne verjame?" je vprašal.

Da je bila odstranitev Kajzerja politično motivirana, je menil tudi Jožef Horvat (NSi). Vprašal je, zakaj sporočilo MNZ o zbiranju podpisov predsedniške kandidatke ni bilo poslano po navadni elektronski pošti, ampak po depešnem sistemu, in kje je zakonska podlaga za to. Zanimalo ga je tudi, zakaj Kajzerju ni bil izrečen disciplinski ukrep, vsaj v medijih ni zasledil ničesar o tem. "Torej ste brez sodbe zahtevali njegovo glavo," je dejal in menil, da so bile Kajzerju kršene temeljne pravice do pravnega varstva.
Lenart Žavbi iz Gibanja Svoboda je predlagateljem interpelacije očital, da skušajo dodatno polarizirati ljudi in razpravo izkoriščajo za brezplačno predvolilno kampanjo tako za predsedniške kot lokalne volitve kot tudi za referendume.
Dejan Premik (GS) je poudaril, da ga je presenetila izjava Pahorja, da je bil odpoklic Kajzerja nesorazmeren ukrep.
KOMENTARJI (977)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.