S 1. julijem bomo plačevali višji davek na dodano vrednost (DDV). Čeprav predlog ni imel enotne podpore niti v vladnih strankah, jo je med poslanci namreč dobil dovolj.
Splošna stopnja DDV se bo tako že čez dober mesec zvišala z zdajšnjih 20 na 22 odstotkov, znižana stopnja pa z 8,5 na 9,5 odstotka. Od tega si vlada obeta dodatnih 250 milijonov evro letno, o čemer pa opozicija dvomi.
Višje prilive od DDV namreč lahko po njihovem mnenju pričakujemo le kratkoročno, zatem pa se utegnejo zaradi padca kupne moči prebivalstva in šibkejšega gospodarstva celo zmanjšati. Zvišanje DDV bo dodatno zavrlo gospodarstvo in ogrozilo delovna mesta, še posebej pa bo prizadelo tiste z najnižjimi prihodki, so opozarjali v opoziciji. Vendar dopolnilo poslanskih skupin SLS, SDS in NSi, s katerim bi se zvišanje DDV iz zakona črtalo, ni dobilo zadostne podpore.
"Zvišanje DDV je korak v napačno smer, hromi gospodarsko aktivnost in zvišuje stopnjo revščine, ki je že zdaj zaskrbljujoča," je menil Jožef Horvat iz NSi. Andrej Vizjak (SDS) je vladi poleg tega očital, da se o zvišanju DDV ni uskladila z gospodarstvom. Slovenijo bo iz krize popeljal le gospodarski zagon, vendar dvig DDV praviloma duši gospodarstvo, je opozoril. S temi besedami je soglašal Franc Bogovič iz SLS, ki je še dejal, da bi se v njegovi stranki z zvišanjem DDV strinjali, če bi bili prej izčrpani drugi ukrepi.
Čeprav imajo z dvigom DDV težave tudi v vladni Državljanski listi, so ga vseeno podprli, saj jih je vlada po besedah Katarine Hočevar s tem, ko ga je že napovedala Bruslju, stisnila v kot. "Če zvišanja DDV ne bomo podprli, bo to sporočilo Bruslju, da ne držimo obljub in nismo sposobni sprejeti enostavnih ukrepov, h katerim se je vlada zavezala v programu stabilnosti," je pojasnila. Ministre je pozvala, naj začenjajo klestiti stroške.
Nič kaj navdušeni niso niti v SD, a so noveli ravno tako prikimali, saj se jim zdi zvišanje DDV verjetno najizvedljivejši ukrep za omilitev javnofinančnega položaja.
Alojzij Potočnik iz Pozitivne Slovenije je zvišanje DDV opisal kot podporni ukrep drugim politikam, predvsem tistim, ki merijo na gospodarsko rast in nova delovna mesta. Njegov strankarski kolega Matjaž Zanoškar je ocenil, da nam drugega niti ne preostane. "Dvig DDV je po mojem ukrep, ki bo dal takoj rezultate, to ni ukrep na kratek čas, rezultati bodo takoj," je dejal. "Danes smo sprejemali zakone, ki zmanjšujejo plače, pa sedaj sprejemamo zakone, ki dvigujejo davke, vendar to so stvari, slabe, negativne, ampak pravzaprav v tem trenutku imperativ za našo državo. Ne gre drugače, sprejeti jih moramo, če jih želimo da bo ta kriza čim prej premagana," je še dodal.
"Kaj nam pa preostane? Ima kdo kakšen drugačen predlog?" pa je vprašala Marija Plevčak (DeSUS).
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.