Najnovejši koalicijski predlog za spremembe poslovnika državnega zbora, po katerem bi opozicija v nadzornih delovnih telesih imela večino, vendar ta telesa ne bi sodelovala v zakonodajnem postopku, je predlog, ki so ga v LDS, ves čas zagovarjali, je dejal vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč. Če ne bo prišlo do spremembe v odboru za zadeve EU, "bomo v LDS verjetno brez težav podprli razrešitev te limonade", je še dodal Školč.

Liberalna demokracija namreč podpira stališče predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija, da koalicija ne bi posegla po vodstvenih funkcijah v tistih odborih, kjer zaradi izstopa poslancev iz poslanske skupine LDS, ni prišlo do sprememb. Tu gre za vodenje odbora za vprašanje zadev Evropske unije, kjer je LDS pripadalo podpredsedniško mesto.
Hitre spremembe?
Po njegovem mnenju bi lahko do sprememb poslovnika prišlo v roku enega meseca, če bo obstajal sporazum okoli tega. "Predsednik poslovniške komisije Bojan Kontič pravi, da gre za manjše popravke poslovnika. In da bi to lahko bilo mogoče," je povedal Školč. Po njegovi oceni je možno sprejete spremembe tudi hitro uveljaviti.
Rešitev, ki jo predlaga koalicija, in po kateri nadzorna delovna telesa ne bi imela več zakonodajne funkcije, se zdi Školču sprejemljiva. Če bi se nadzornim komisijam vzela ta pristojnost, se ne bi spremenilo nič bistvenega, saj so predpisi s tega področja zelo redki in se tudi zelo redko spreminjajo, je ocenil Školč.
Tako bi lahko zakonodajo s področja delovanja komisije za nadzor proračuna in javnih financ obravnaval odbor za javne finance in monetarno politiko, medtem ko bi bil odbor za notranjo politiko, pravosodje in javno upravo lahko matičen odbor za zadeve s področja komisije za nadzor na varnostno obveščevalnimi službami.
Lahovnik: Korekten predlog koalicije

Najnovejši koalicijski predlog za spremembe poslovnika je vsebinsko korekten, se strinja vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Matej Lahovnik. Primerjava z drugimi državami namreč kaže, da ima v zakonodajnih telesih praviloma večino koalicija, saj je za to dobila mandat na volitvah, je še povedal Lahovnik in dodal, da pa je prav, da opozicija ohrani svojo nadzorno vlogo. Izpostavil pa je, da problematika članstva v delovnih telesih ne more biti vezana na spremembe poslovnika.
Državni zbor ima namreč veljaven poslovnik, zato se lahko problematika sodelovanja 12 poslancev in poslank na sejah delovnih teles razreši na kateri koli seji kolegija predsednika državnega zbora, je prepričan Lahovnik. "To se lahko enostavno razreši tako, da kolegij sklene, da se 12 poslancev enakopravno uvrsti v delovna telesa," je še dodal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.