DZ je točko z dnevnega reda umaknil s 46 glasovi za in 31 proti.
Proti umiku so poleg predlagateljev, poslancev SNS, glasovali tudi poslanci SDS in NSi, kar je zanimivo. Poslanska skupina NSi je namreč prejšnji teden na seji sklenila, da sprememb Kazenskega zakonika ne bo podprla. "Čeprav podpiramo vse korake v smeri pospešitve in učinkovitosti kazenskega pregona, smo pred odločanjem na plenarni seji presodili, da določene rešitve vseeno prinašajo prevelika in nepotrebna tveganja," so zapisali.
Na vprašanje, zakaj so si premislili, so nam iz NSi odgovorili: "V NSi nismo spremenili mnenja. Smo pa s to potezo želeli, da predlog zakona ostane na dnevnem redu, da lahko o njem glasujemo in ga zavrnemo."
Golubović: Odpravimo to sramoto
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je v imenu predlagateljev umika predloga dopolnitve kazenskega zakonika z dnevnega reda seje DZ uvodoma izpostavil, da je "osnovni namen zakona prišel v javnost kljub preusmerjanju pozornosti in javnost se je seveda zgrozila ob informaciji, da bi s sprejemom tega zakona na primer padli tudi primeri, kot so nakup zaščitne in medicinske opreme, Teš 6, kazenski postopek ministra Dikaučiča, pa tudi Trenta, v kateri se zagovarja predsednik vlade gospod Janez Janša".
Zakonu po njegovih besedah nasprotuje tako pravna stroka kot Evropsko javno tožilstvo, napoveduje se referendum. "Ta sporen in neprimeren zakon kaže predvsem na to, kako si trenutna oblast predstavlja državo in njen pravni red, kot svojo last si želi podrediti vse. V urejeni demokraciji z močno pravno državo tak zakon sploh ne bi prišel v obravnavo. To je še ena sramota več. Odpravimo danes vsaj to sramoto, ta poizkus legalizacije vladavine tatov," je pozval Golubović.
Predstavniki poslanskih skupin LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev so ponovili očitke na račun predloga dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je v DZ vložila poslanska skupina SNS.
Vodja poslancev SNS Zmago Jelinčič Plemeniti pa je na seji dejal, da izrečene obtožbe "kažejo nemoč in strah določene leve politične opcije, da bi morali tožilci hitro delati na vseh svojih primerih".
Spomnimo
Kot je znano, je sprejetje predloga kazenskega zakonika, ki je prejel celo odklonilna mnenja stroke, na odboru DZ za pravosodje sprožilo presenečenje in ogorčenje v opoziciji. Prejšnji teden je ta vložila zahtevo za umik točke z dnevnega reda seje DZ, hkrati pa so vložili tudi amandmaje, s katerimi predlagajo črtanje vseh členov zakona. V primeru, če bi DZ zakon vseeno potrdil, je opozicija napovedala tudi referendum.
Pritisk javnosti je očitno prepričal poslanski skupini DeSUS in Konkretno, da sta sporočili, da zakona ne bosta podprli. Enako je sporočila tudi NSi.
KOMENTARJI (449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.