Slovenija

Poslanci brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu

Ljubljana, 06. 07. 2023 16.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu. Medtem ko so v koalicijskih strankah izrazili prepričanje, da bo z njegovo pomočjo možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v prehranski verigi, pa so v opoziciji izrazili bojazen, da kmetom prinaša dodatna administrativna bremena.

Kot je na seji DZ izpostavila ministrica za kmetijstvo Irena Šinko, je ena ključnih sprememb zakonske novele ta, da prinaša pravno podlago za izvedbo zbiranja, spremljanja in analiziranja podatkov o ceni, količini in poreklu v verigi preskrbe s hrano.

Z drugo ključno spremembo pa se ureja pravna podlaga za financiranje izvajanja letnih programov aktivnosti kmetijskih, razvojnih in izobraževalnih organizacij Slovencev v zamejstvu, ki se nanašajo na kmetijstvo. Kot je poudarila poslanka Gibanja Svoboda Mateja Čalušić, se vlada po lanskoletni uvedbi ukrepa primerjave cen osnovnih živil, ki je na mehek način reguliral maloprodajne cene izbranih živil, z omenjeno novelo zakona znova "hitro in učinkovito odziva na neravnovesje v prehranski verigi".

"Podatki bodo posledično služili za pripravo učinkovitih in usmerjenih ukrepov za posamezne deležnike v verigi preskrbe s hrano, konstantna analitična obravnava podatkov pa je pomembna tudi z vidika splošne pripravljenosti države ob novih negativnih zunanjih vplivih in s tem hitro ter učinkovito pomoč sektorjem v težavah," je poudarila.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Damijan Žibert

Da je zbiranje in analiziranje cen v celotni verigi preskrbe s hrano nujno, so poudarili tudi v koalicijski SD. Prepričani so, da bo s pomočjo novele zakona možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v verigi s hrano, ki so trenutno najmanj ugodna za prvega v verigi: kmeta. "Trenutno nimamo podatkov o tem, kakšni so donosi znotraj verige, zato tudi težko govorimo o transparentnosti in preglednosti, kolikšen delež kolača si kdo odreže oz. kdo v tej verigi služi na debelo ter kdo je popolnoma stisnjen v kot," je izpostavil poslanec SD Damijan Zrim.

Če želi država zagotoviti, da preskrba s hrano ne bo služila zgolj kovanju čim večjih dobičkov, ampak stalni in nemoteni preskrbi prebivalstva s kakovostno ter zdravo hrano, mora aktivno posegati v prehransko verigo, pa je poudarila poslanka Levice Tatjana Greif in dodala, da so za to potrebni čim bolj natančni podatki o praksah znotraj same verige. V stranki ocenjujejo, da je novela zakona o kmetijstvu korak v pravo smer, zbrani podatki pa bodo po njihovem mnenju lahko v prihodnje služili tudi širšemu naboru ukrepov, saj "bodo uporabni kot zametek družbenega planiranja proizvodnje in preskrbe s hrano, ki bo ob podnebnem zlomu moral nadomestiti tržne mehanizme proizvodnje in distribucije".

V opozicijskih SDS in NSi pa so kljub napovedani podpori izpostavili tudi določene pomisleke glede novele zakona.

Po besedah poslanca SDS Tomaža Lisca jih v stranki skrbi izvedba samega zakona in dejstvo, da prinaša dodatna nova administrativna bremena za slovenske kmete. "Skrbi nas, da bo na koncu izplen podoben, kot je pri košarici cen osnovnih živil dober velik piar, ki pa ga bodo statistični podatki in kazalci negirali," je dejal Lisec in ob tem izrazil tudi bojazen, da na podlagi zakona v denarnico kmeta na koncu ne bo padlo nič več denarja.

Kot je še izpostavil, bodo zakon v SDS podprli v upanju, da čez kakšnega pol leta ne bodo znova ugotavljali, da je, podobno kot košarica, "prazen nič, ki ga ubije statistika".

V NSi pa od ministrstva za kmetijstvo pričakujejo, da se bo v nadaljevanju v največji možni meri usklajevalo z deležniki v kmetijstvu, da bodo ti razumeli, katere podatke bodo morali pošiljati, da bodo ti uporabni in primerni za obdelavo, ker bodo samo takšni dali želen rezultat – na eni strani znižanje cen za potrošnike in pravične zaslužke na drugi, je v imenu stranke dejala poslanka Vida Čadonič Špelič in se ob tem obregnila tudi ob zelo visok predviden znesek v višini 240.000 evrov za vzdrževanje računalniškega sistema za zbiranje teh podatkov, ki po njenih besedah "ni garant, da bomo dosegli cilje zakona".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
07. 07. 2023 14.55
Kje je svoboda trga?! S kakšno pravico bodo terjali te podatke? Mislim, da je nimajo in da jim teh podatkov nihče ne bo pošiljal.
mackon08
07. 07. 2023 12.53
No se je zgodil čudež v parlamentu.
rcarlos
06. 07. 2023 21.53
+1
No komaj čakam s kakimi podatki bojo prišli ven :D ... Ziher bojo rekli, da kmetje dobijo za liter mleka en evro :D ... Lahko iz prve roke povem, da kmetje trenutno dobimo cca. 45 centov za liter mleka, kak je lahko na policah 1,10 eur+ (glede na to, da Alpsko ni glih poceni)... Me res zanima, kak je te strošek, da je potem mleko na polici v trgovini 2,5x dražje kot dobi plačanga kmet :) ... Plus to, da je tisti liter na polici kar orng redčen, vprašanje kolk tetrapakov dejansko dobijo iz enga litra mleka, za kerga kmet trenutno dobi 45 centov... Da vidimo kdo bo zatrl te pozrešne dobičkarje in jih prizemljil... Vem kdo... NIHČE, ker je to isto korito in taki veljaki so povezani, raja je pa itak tolk zaostala da se fajta kaj so levi, kaj so desni, a je vse isto sanje z R-jem :D
mackon08
07. 07. 2023 12.52
rcarlos ja no kje pa so stroški embalaže, prevoza in stroški predelave pa še trgovina. To sploh ni pretirana cena. Malo poglej koliko stane pivo.
big brother
06. 07. 2023 21.31
+1
je v tej noveli zakona 2 metrska ograja za drobnico in nestreljanje zveri? Če tega ni, to ni novela ampak starela.
zdravkob
07. 07. 2023 14.57
kakšna dvometrska ograja? Kdo naj jo plača?
User1568683
06. 07. 2023 19.38
+0
Meni je ura padla na tla...a jo bo kdo pogledal...
jutri_pa_res
06. 07. 2023 18.36
+2
Sem si rekel, OK, bom pa preskočil oderuške trgovce in na tržnici kupil direktno od kmeta. Pa sem šokiran ugotovil, da je tam vse še dražje, od zelenjave do sadja, pa tudi piščancev... zdaj mi pa ni več nič jasno...
Anion6anion
06. 07. 2023 16.51
+2
Končno enkrat soglasni?
Razmisljajoc
06. 07. 2023 16.49
+9
Cel svet ve kdo v tej verigi zasluzi najvec samo VI ne !!!!!!!!! Trgovske marze so tako visoke da te stisne tam kjer sonce ne sije !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Moncsa
06. 07. 2023 16.40
+11
Odlično, vi kar zakomplicirajte administracijo še bolj. Še manj kmetov boste imeli. Na koncu vam ostane samo prehrambena industrija, kmetijstvo gre adijo. V končni fazi to je cilj, a nede?
Slava b
06. 07. 2023 17.36
-2
Moncsa niste ,pa nikoli zadovoljni.Karkoli se naredi vam ni všeč.Najbolje bo da greste v tovarne za tekoči trak.Tam ni administracije.
Moncsa
06. 07. 2023 21.28
+2
Slava, oprosti, ma si osel. Meni osebno administrativna dela so stroka, in tudi sama imam kmetijo (poleg službe), tako da vem, koliko papirologije terja. Jaz že naredim, ampak marsikakšnemu kmetu je odveč. Raje odpusti dejavnost. Osebno poznam cel kup takih. Mimogrede, sem bila za tekočim trakom tudi, po sili razmer, in definitivno ni služba zame. Ne prenašam dolgčas in neumne ljudi :) V kolikor bi razobremenili kmete administracije, bi mi bilo definitivno všeč.
brabusednet
06. 07. 2023 16.10
+15
Dokler je trgovska marža vojna tajna ne bo bolje.Ti lažejo,kot pes teče.