"Take odločitve niso nikoli lahke in tudi tokrat je tako, a kot predsednik vlade moram poskrbeti, da ekipa deluje usklajeno in za zastavljenimi cilji," je pred glasovanjem povedal Golob, ki se je ministrici zahvalil za ves trud, sodelovanje in vse, kar je naredila dobrega.
Ministrica sama ni želela odstopiti, saj da naj o njeni razrešitvi odloča DZ, ki jo je tudi imenoval. "To je v skladu s prisego, ki sem jo dala pred tem DZ, saj slovenska ustava določa, da ministre imenuje in razrešuje DZ na predlog predsednika vlade," je pojasnila na današnji izredni seji DZ.
"Želim si, da funkcijo čim prej zasede stalni minister"
Pred glasovanjem je ministrica očitke glede neustreznega ravnanja uprave za varno hrano zavrnila in dejala, da uprava izvaja nadzor nad vsemi izvajalci dejavnosti. Povzela je način delovanja uprave in med drugim povedala, da ta letno odvzame od 4200 do 5300 vzorcev, ki se analizirajo na različne kemijske, mikrobiološke ter druge parametre. Poleg tega inšpektorji in uradni veterinarji odvzamejo dodatne vzorce. V okviru nadzora vzorčenja živil pri uvozu je bilo letos obravnavanih 1264 pošiljk, odvzetih 469 vzorcev, od tega 273 na pesticide, poleg tega je bilo na meji zavrnjenih 39 pošiljk.
"V primeru ugotovljenih neskladij v sklopu uradnega nadzora vzorcev sadja na ostanke pesticidov iz Srbije je uprava izvedla še dodatne aktivnosti. Zadržala je 17 pošiljk, od tega je bila ena neskladna," je povedala Šinkova. Po njenih besedah je bilo od 1. avgusta odvzetih 25 vzorcev sadja in 78 vzorcev zelenjave, povečali pa so tudi število izrednih inšpekcijskih nadzorov pri nosilcih živilske dejavnosti, ki se ukvarjajo z distribucijo sadja in zelenjave. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je zatrdila Šinkova in izpostavila, da je pri svojem delu v ospredje vedno postavila strokovnost, zakonitost in poštenost.
"Za resor kmetijstva, gozdarstva in prehrane, primernejši naziv bi bil 'hrane', si želim, da funkcijo čim prej zasede stalni minister, saj je resor kompleksen in potrebne so dnevne odločitve vodstva o pomembnih vprašanjih," je dejala Šinkova in opozorila, da morajo biti letos sprejete izvedbene uredbe za nemoteno izvajanje skupne kmetijske politike prihodnje leto, "nujna pa je tudi izvedba pripravljenih ukrepov za kmetije na poplavnih območjih," je naštela. Med zakonskimi predlogi je izpostavila predlog novele zakona o divjadi in lovstvu. Ob tem je poudarila še, da je v kmetijstvu nujno treba ohraniti zadostno in kakovostno pridelavo hrane.
"Naj končam s stavkom, ki ga je pred kratkim izrekel nekdo: 'Novinci v politiki ostanejo sami sebi namen.' Res je in tisti, ki ga je izrekel, naj se nad izrečenim stavkom zamisli," je zaključila Šinkova in dodala, da ni imela želje po oblasti in se ni strankarsko borila za položaje, k sodelovanju pa da je bila povabljena. Šinkova je ministrstvo vodila od 1. junija 2022, ko je Državni zbor potrdil 15. slovensko vlado.
Ministrstvo začasno prevzema Šarec, razrešena tudi državna sekretarja
Razrešitev Šinkove so podprli v poslanskih skupinah Svoboda, SD, Levica in NSi, poslanci SDS so se vzdržali. Za je glasovalo 49 poslancev, eden je bil proti.
Ministrstvo bo začasno vodil minister za obrambo Marjan Šarec, ki se ji je zahvalil za dosedanje delo in korektno primopredajo ter ji zaželel uspešno pri delu v prihodnje in nasploh vse dobro na njeni nadaljnji življenjski poti.
Vlada je izdala tudi odločbo, s katero je Darija Krajčiča in Tatjano Buzeti razrešila s funkcije državnih sekretarjev v Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Krajčič je bil za državnega sekretarja imenovan 4. junija 2022, Buzetijeva pa 1. julija istega leta.
'Ministrica bo odšla, težave bodo počakale naslednika'
Borut Sajovic iz Svobode je povedal, da Golobovo odločitev v poslanski skupini razumejo in podpirajo. "Politika je kdaj kruta, nehvaležna, dejstvo pa je, da morajo ministri uživati zaupanje predsednika vlade," je dejal. Kot je ocenil, je bilo na področju kmetijstva, gozdarstva in prehrane narejeno veliko dobrega, od novega ministra pa pričakujejo nadaljevanje zastavljenih projektov in povrnitev zaupanja v ključne inštitucije pod okriljem ministrstva.
Glede ugibanj, kako bo glasovala Svoboda, je Sajovic po seji povedal, da to, če se kdo vzdrži, ni usodno. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč povedala, da se bo vzdržala, ker bi to, koga ima premier v ministrski ekipi, morala biti njegova odločitev, in ne odločitev DZ. "Predsednica DZ je izpostavila pomembno nacionalno dilemo ustavnih sprememb in imenovanja sodnikov ter imenovanje in razreševanje ministrov, ki gredo v smer, da se DZ s temi imenovanji ne bi ukvarjal," je pojasnil.
Soniboj Knežak iz SD je dejal, da bo "ministrica odšla, a težave kmetijstva, ribištva in gozdarstva bodo ostale in počakale na njenega naslednika". V poslanski skupini SD po njegovih besedah verjamejo, da bodo v prihodnjih tednih in mesecih z zakonskimi predlogi naslavljali tematike razvoja kmetijstva, dostopnosti hrane, povečanja prehranske samooskrbe ter to, kako generacijsko prenoviti kmetije in kakšen naj bo odziv kmetijstva na podnebne spremembe.
Tatjana Greif iz Levice je čas ministrovanja Šinko označila kot čas nadaljevanja po starem. "Večjih sistemskih sprememb nismo videli," je ocenila. Dejala je, da uprava za varno hrano deluje po protokolih, ki so se izkazali za neustrezne, a da Šinko ni imela časa, da bi lahko pripravila spremembe. Čeprav se Levici uradni razlog za njeno razrešitev zdijo bolj kaprica kot utemeljen očitek, premierjevemu predlogu ne bodo nasprotovali, je še povedala.
'Ni udarila po mizi, kot bi morala'
Tomažu Liscu iz SDS se zdi, da Šinko ne bi smela imeti težkega dela, saj da je bilo na področju kmetijstva veliko opravljenega v mandatu prejšnje vlade pod vodstvom SDS. Spomnil je na težave njenega ministrovanja, med drugim na zakon o zaščiti živali, sestavo strateškega sveta za prehrano, predlog za širitev Nature 2000, dodatno obdavčitev plačil za naravne ali druge omejitve, razpis za odkup pšenic in to, da je v proračunih vse manj sredstev za razvoj podeželja. "Žalostno je, da ne bo odšla zaradi lastnih napak, ampak večinoma zaradi poslušanja in kimanja predsedniku vlade," je dejal.
Vida Čadonič Špelič iz NSi je ocenila, da je Šinko "vozila slalom med političnimi željami predsednika vlade Roberta Goloba in stroko, ki jo je glasno opozarjala na napake". Po njenih besedah je med drugim nekritično podpirala slabo vodstvo uprave za varno hrano in v javnosti branila nepravilnosti tako pri delu kot pri obveščanju potrošnikov. "Ni udarila po mizi, kot bi morala, ko je prva varuhinja potrošnikov v državi prepričevala javnost, da strupi niso vedno strupeni," je dejala.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.