Poslanci so Mira Cerarja podprli za mandatarja. Po več kot 6 urah razprave je Cerar zbral 57 glasov podpore, 11 poslancev ga ni podprlo.
Cerar je po izvolitvi pred poslanci zaprisegel, da bo spoštoval ustavni red, ravnal po svoji vesti ter z vsemi močmi deloval za blaginjo Slovenije.
V nagovoru po zaprisegi se je zahvalil za izkazano zaupanje. Kot je dejal, bo v skladu z izrečeno prisego storil vse, kar more in zna za dobro Slovenije. Ko bo imenovana celotna vlada, pa si želi dobrega in konstruktivnega sodelovanja. "Upam, da bomo tudi takrat, ko ne bomo soglašali, ohranili in gojili spoštljiv odnos ter premogli dovolj moči in modrosti, da upravičimo zaupanje, ki so nam ga volivci namenili na volitvah," je svoj nagovor sklenil novoizvoljeni mandatar.
Cerarja so poleg poslancev SMC podprli še poslanci DeSUS, SD, ZaAB in poslanca narodnih skupnosti, podporo pa so mu odrekli v SDS, ZL in NSi.
Petnajst dni za seznam ministrov
Cerar mora zdaj v 15 dneh predlagati kandidate za ministrske položaje. Ministrstev bo predvidoma 15, pri čemer naj bi jih SMC pripadlo osem, DeSUS štiri in SD tri. Razdelitev resorjev naj bi bila sicer predmet koalicijskih pogajanj v tem tednu, do konca tedna bo tako predvidoma jasno, kateri resorji bodo pripadli kateri stranki. Za četrtek pa je že predvidena izredna seja DZ, na kateri naj bi obravnavali potrebne spremembe zakona o vladi.
Cerar si bo prizadeval za razvojno usmerjeno politiko ter za zdravje naroda na duhovni in psihofizični ravni
Poslanci so pred glasovanjem o Cerarju, razpravi namenili skoraj šest ur. Takrat še kandidat za mandatarja Cerar je v uvodnem nagovoru izpostavil, da ima vlada v prvi vrsti nalogo zbuditi zaupanje v pravno državo in v državne institucije, prav tako je treba močneje ozavestiti dejstvo, da je slovenska država temeljna politična dobrina. Prizadeval si bo za razvojno usmerjeno politiko ter za zdravje naroda na duhovni in psihofizični ravni, je obljubil.
Izpostavil je, da ima Slovenija vse človeške in druge potenciale, da postane uspešna država. Treba je le doseči skupno odločitev za to, da želimo biti boljši in uspešnejši. Predpostavki uspešnosti razvoja pa sta politična stabilnost in povezovalna naravnanost v politiki, je povedal Cerar.
Na institucionalni ravni se zaupanje ustvarja s spoštovanjem pravne države in temeljnih vrednot. Vsi državljani bi se pri tem morali zavedati, da je vladavina zakonov pomembna družbena dobrina. Skrbno moramo varovati državno premoženje in preprečevati razsipnost in korupcijo, odreči pa se je treba rušilnim in nesmiselnim ideološkim spopadom, je poudaril.
Glavno poslanstvo vlade bo tako povrnitev zaupanja v državo in njene temelje. Poslanstvo politike bo razvojno usmerjeno, temeljilo pa bo na gospodarski rasti, ohranjanju delovnih mest in ustvarjanju novih ter na večanju mednarodne konkurenčnosti. Zato je treba po Cerarjevem prepričanju zagotoviti predvidljivo in enostavnejše gospodarsko okolje.
Prav tako si bo prizadeval za primerno okolje za razvoj potencialov v javnem sektorju, za dobro sodelovanje s civilno družbo ter za socialno podprto ter duhovno in psihofizično zdravo družbo.
Med drugim je Cerar s področja financ napovedal učinkovite ukrepe za pobiranje dajatev in zeleno davčno reformo ter poenostavitev sistema javnega naročanja. Na področju trga dela namerava prihodnja vlada spodbujati varno prožnost in večjo segmentacijo. Javna uprava bo po njegovih besedah bistveno učinkovitejša in prijazna do uporabnika.
Nasploh pa se je zavzel za višjo politično kulturo in strpno razpravo ter napovedal odločno nasprotovanje sovražnemu govoru. Napovedal je, da bo koalicija obravnavala tudi koristne predloge opozicije in konstruktivne pobude civilne družbe.
Janša pogreša številke
Za govornico DZ je stopil tudi Janez Janša. ''V nagovoru in programskih zasnovah vlade ni nobene številke, nobenega roka, nobenega konkretnega ukrepa,'' je bil kritičen Janša. ''Danes je bil predstavljen program, ki nič ne zavezuje in nič ne odvezuje,'' je poslancem dejal Janša.
''Pravna država sama po sebi ne rešuje ničesar, vladavina prava pa ga,'' je dejal. Dodal je, da če se bo Cerarjeva vlada zavzemala za vladavino prava in spoštovanje človekovih pravic, bo imela njihovo podporo. SDS bo po njegovih besedah podpiral in predlagal dobre rešitve za Slovenijo in reformne ukrepe, ki bodo zaslužili to ime.
Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je menil, da je tudi prihodnja vlada očitno pristala na neoliberalni konsenz, zaradi česar so tudi Cerarju v poslanski skupini odrekli podporo.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je nepodporo pojasnila z besedami, da v programu prihodnje vlade oziroma koalicijski pogodbi ne vidijo konkretnih ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti in odpiranje novih delovnih mest.
Številke same po sebi ne povedo prav veliko
Cerar se je po govorih iz ostalih poslanskih skupin odzval na nekatere kritike. Na očitek, da je premalo govora o konkretnih številkah je Cerar dejal, da številke same po sebi bolj malo povedo, če ni vrednot. Kot primer je izpostavil javna naročila: "Številke kažejo, da je smiselno izbrati najcenejšega ponudnika. A ne, če potem nekdo pričakuje, da se bo sklepalo anekse, prejemalo podkupnine in višalo ceno."
Cerar je tudi obljubil, da ne bo dopuščal ideoloških koalicij, pa čeprav bi obstajali pogoji za njihov nastanek. "Četudi bi se za nek projekt oblikovala dvotretjinska večina, ta ne bo pogojena z ideologijo," je poudaril.
Zavrnil je tudi očitke, da njegova stranka nima poguma in načrta za nujne spremembe v državi. Dejal je, da se bo potrudil, da bo v vladi dovolj kompetentnih ljudi.
Nova podpredsednika
Današnjo sejo DZ so poslanci sicer začeli z odločanjem o imenovanju podpredsednikov DZ. Na tajnem glasovanju so za nova podpredsednika državnega zbora izvolili Primoža Hainza (DeSUS) in Janka Vebra (SD). Hainza je podprlo 56 poslancev, 25 jih je glasovalo proti, Veber pa je dobil 59 glasov, medtem ko je devet poslancev glasovalo proti.
Eno izmed podpredsedniških mest po poslovniku sicer pripada tudi največji opozicijski stranki, a SDS svojega kandidata zaenkrat še ni predlagala. Glede na napovedi te stranke, da bo zaradi obsodbe predsednika stranke Janeza Janše, ki prestaja dveletno zaporno kazen zaradi obsodbe v zadevi Patria, pri delu DZ sodelovala "selektivno", tudi še ni znano, ali bodo v poslanski skupini SDS to storili.
Poslance nagovoril predsednik DZ
Poslance je uvodoma nagovoril predsednik DZ Milan Brglez, ki je spomnil, da 23. avgusta v skladu z resolucijo evropskega parlamenta obeležujemo dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, zato je na današnji seji, kot je dejal, želel spregovoriti o temi, ki je še vedno pereča in boleča. Po njegovih besedah moramo v spominu ohraniti vse žrtve, pri čemer imajo pomembno vlogo zgodovinarji, pa tudi politične stranke, ki si ne smejo lastiti pravice do politične razlage zgodovine.
Po njegovem mnenju je prav, da poslanci izrazijo spoštovanje od vseh žrtev totalitarnih režimov ter s svojim udejstvovanjem obnavljajo zavezanost miroljubni in uspešni Evropi. Brez tega bo spomin na žrtve zbledel, a ran se ne da pozdraviti z molkom. Brglez zato želi, da bi DZ postal prostor političnega dialoga in bo nenehno ohranjal spomin na vse žrtve totalitarnih režimov.
KOMENTARJI (1785)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.