Slovenija

Poskus izpodbijanja akta o teranu v Evropskem parlamentu propadel

Bruselj, 11. 07. 2017 19.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Možnosti za ugovor proti delegiranemu aktu za dodelitev omejene izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran ni več. Kmetijski odbor Evropskega parlamenta je v Bruslju namreč zavrnil predlog za dvomesečno podaljšanje roka za ugovor. Slovenija je v preteklosti napovedovala, da bo v primeru uveljavitve akta vložila tožbo proti Evropski komisiji na Sodišču EU.

Slovenija delegiranemu aktu Evropske komisije močno nasprotuje.
Slovenija delegiranemu aktu Evropske komisije močno nasprotuje. FOTO: Aljoša Kravanja

Kmetijski odbor Evropskega parlamenta je v Bruslju zavrnil predlog za dvomesečno podaljšanje roka za ugovor proti delegiranemu aktu za dodelitev omejene izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran. Tako ni več možnosti za ugovor proti aktu v Evropskem parlamentu, pa tudi sicer skoraj ni več možnosti za njegovo zavrnitev.

Dvomesečni odlog je predlagal evropski poslanec Franc Bogovič, ki je predstavil znana slovenska stališča proti delegiranemu aktu, pri čemer je protestiral, ker ni mogel govoriti v slovenščini. V razpravi ni sodeloval noben drug evropski poslanec iz Slovenije.

Predstavnik Evropske komisije Joao Onofre je orisal dobro znana stališča komisije, trije evropski poslanci iz Hrvaške - Marijana Petir, Ivan Jakovčić in Tonino Picula - pa so predstavili stališča svoje države in pozvali k zavrnitvi podaljšanja.

Pred glasovanjem se je oglasila tudi evropska poslanka iz Irske Mairead McGuinness, ki se je pošalila, da odločitve ni mogoče sprejeti, če kolegi ne morejo poskusiti vina. Še en poslanec se je izrekel proti podaljšanju.

Po tej kratki razpravi, v kateri so prevladovali hrvaški poslanci, je parlamentarni odbor predlog zavrnil s 26 glasovi proti; pet glasov je bilo za podaljšanje. Možnosti za ugovor v okviru te institucije tako ni več.

"Še posebno v bilateralnih zadevah, kot je bila ta, se poslanci v Evropskem parlamentu neradi opredeljujejo do spora med državama oz. v tem primeru sledijo mnenju Evropske komisije. Zato je doseganje večine tako na odboru, kot pozneje na plenarnem zasedanju, zelo oteženo," je po glasovanju pojasnil Bogovič. Kot so sporočili iz poslančeve pisarne, bo Slovenija po njegovi oceni posebno težko tako visoko podporo dobila naslednji teden na zasedanju kmetijskih ministrov.

Bogovič še naprej sicer ocenjuje, da komisija ni ravnala prav s podelitvijo izjeme Hrvaški, zato sedaj Sloveniji kot zadnje sredstvo ostaja zgolj tožba pred Sodiščem EU. Ob tem je opomnil, da bo treba na sodišču predvsem dokazati, da teran ni samostojna vinska sorta, kot jo je sedaj uspela uveljaviti hrvaška stran.

Bogovič je ob tem vse kolege na odboru kot tudi Evropsko komisijo danes jasno opozoril, da so geografske zaščite zelo pomemben element kmetijske politike in da se morajo spoštovati, ko so enkrat sprejete. Precedens Evropske komisije z delegiranim aktom pri teranu ima zato lahko po njegovem mnenju nepredvidljive negativne posledice v primeru tovrstnih zaščit v prihodnje.

Slovenija napoveduje tudi tožbo

Evropska komisija je delegirani akt, ki mu Slovenija odločno nasprotuje, sprejela 19. maja. Potem ko akt sprejme predlagateljica komisija, imajo članice EU in Evropski parlament dva meseca časa za ugovor.

Ta scenarij je sicer izjemno težko uresničljiv, saj je za zavrnitev v Svetu potrebna super kvalificirana večina 72 odstotkov članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva EU, v Evropskem parlamentu pa absolutna večina.

Če bi parlamentarni odbor danes odlog podprl, bi verjetno sledili poskusi zavrnitve akta, ki pa bi bila malo verjetna, saj je zahtevano večino v takšnih primerih izjemno težko zagotoviti. Ker je odbor odlog zavrnil, je procesa v parlamentu konec.

Tudi super kvalificirano večino med članicami je v takšnih primerih, ko gre za specifičen interes posamezne države, izjemno težko zagotoviti. Teran naj bi bil sicer na dnevnem redu zasedanja kmetijskih ministrov EU prihodnji ponedeljek ali torek.

Obdobje, v katerem je mogoče aktu ugovarjati, se izteče 19. julija. Sledi objava v Uradnem listu EU, s čimer akt začne veljati. Slovenija je v preteklosti napovedovala, da bo v primeru uveljavitve akta vložila tožbo proti Evropski komisiji na Sodišču EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Igor33
12. 07. 2017 17.24
-1
Ne kupujte ničesar več kar je made in Hrvaška. Pa bo zadeva rešena. Pa ne samo ta, še vse ostale...
Kollerik
12. 07. 2017 16.58
+0
ROMELS
12. 07. 2017 12.41
+7
To je maslo SD-jevega marmeladarja, ta židanega.
siFBI
12. 07. 2017 12.33
-1
Čas bi bil, da si tudi Slovenci po svoje razlagamo kako EU neumnost in naredimo kaj v svojo korist. Ali je res potrebno stoletja klečeplaziti kot ti drugi narekujejo?
Razumnež
12. 07. 2017 11.43
+5
Ponovno fantastičen dan !!!
dipe
12. 07. 2017 09.29
+8
Na koncu bova ostala še brez ajvara, čevapa in Varaždinskeg zelja.
krmeki
12. 07. 2017 08.08
+3
Bogovič sam v parlamentu. A Peterle pa Zver pa nista imela časa za takšno malenkost?
sinhron
12. 07. 2017 08.57
+2
Ti evro poslanci delajo proti Sloveniji na za Slovenijo !
bublika
11. 07. 2017 22.53
+9
lenobe lene......
kiboko
11. 07. 2017 22.15
+10
Zakaj pa Slovenija ni pripravila ugovora? So uradniki na dopustu ...
Ata_Smrk
11. 07. 2017 22.09
+10
FAUSTOS1
11. 07. 2017 20.27
+10
ne veste teran raste tudi v avstraliji-pa zakaj ne tožimo te države
Fifi 24
12. 07. 2017 12.19
-2
ofca teran je tip zemlje ne trta trta ne refosk
Dule Med
11. 07. 2017 20.23
+10
Omejah z Hrvaško še več nič ne poroča, nesme se poročat kaj smo dobili za kvalitetno zemljo, ki so jo dobili Hrvati, malo naselje Romov, o tem pa se nič ne govori in ne piše, pa dajte se že enkrat Slovenci prebudite za svojo svobodo za svojo dosojanstvo.
sakatumi
11. 07. 2017 21.00
+1
sakatumi
11. 07. 2017 19.57
+23
Sramota. Ne bi pa bilo nič čudnega, če bi Hrvati na koncu zaščitili ime teran kot hrvaško vino. Saj jim je Slovenija z veseljem pro(dala) skoraj vsa najboljša slovenska podjetja.
Kajetan
11. 07. 2017 19.55
+10
Čaki kaj laže da ni mogo govorit v slovenščini. Pa zopet so roke za..j..bali pa kaj je s komunisti?