
Bralec, ki je dvignil 1600 kun na Hrvaškem in ni izbral brez konverzije, je z dvigom 'izgubil' kar 23 evrov. Kako se temu izognite in na kaj morate biti pozorni pri dvigovanju gotovine na bankomatih v tujini, lahko preberete na tej povezavi.
"Vedno priporočamo, da kliknemo brez konverzije, saj se tako izognemo stroškom, ki jih zaračunava tuja banka v primeru, da izberemo s konverzijo," je v oddaji Svet svetoval tudi Jure Gaberšek iz NLB.
Koliko bomo plačali, pa je odvisno tudi od tega, katero kartico izberemo. Pri NLB svetujejo, da dvige opravljamo s kartico Maestro. Provizije so namreč občutno nižje kot pri karticah z odloženim plačilom. "Če izberemo BA Maestro, je provizija minimalno dva evra in pol oziroma 1,03 odstotka od zneska, pri Mastercardu in Visi pa je minimalno nadomestilo že 14 evrov oziroma pet odstotkov od zneska," je pojasnil.
Kaj pa, če kupujemo blago in ga želimo plačati s kartico? Tu po njegovih besedah ni važno, s katero kartico plačujemo, saj stroškov ni. Vseeno pa tudi pri plačilu na POS terminalu lahko prihranimo, če izberemo lokalno valuto - torej brez konverzije, svetujejo v Združenju bank Slovenije. "Če na POS terminalu za plačilo blaga ali storitev izberete možnost plačila v lokalni valuti, se bo preračun v evre izvedel po tečaju mednarodnih kartičnih sistemov. V primeru, da boste izbrali možnost plačila s konverzijo, bo preračun izveden po tečaju lokalne banke - lastnice prodajnega mesta. Svetujemo torej enako kot pri dvigu gotovine na bankomatu in sicer, izbiro plačila v lokalni valuti (brez konverzije)."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.