Že več kot teden je, odkar so Slovence pretresli prvi prizori deroče vode, ki je odnašala vse pred seboj. Sedaj se ob čiščenju občin še vedno zbira škoda in popisuje uničenje. Med tem pa krajani žalostni opazujejo tudi uničene naravne in kulturne znamenitosti.
Med prvimi prizori, ki so pretresli, je zagotovo uničena hudičeva brv v Škofji Loki, ki je čez Poljansko Soro povezovala center mesta s Puštalom in mestnim kopališčem. Brv je ime dobila po nekdanjem prikazovanju hudiča, ki naj bi ga tam opazili krajani. S postavitvijo brvi in dveh kapel na vsaki strani rečnega brega so ga poskušali pregnati. Na otočku sredi brvi stoji znamenje sv. Janeza Nepomuka, ki se je kljub poplavam obdržal.
Centra mesta poplave niso prizadele, a vendar na občini ocenjujejo, da je voda uničila skoraj polovico ozemlja občine. Župan je že napovedal, da bodo postavili novo brv.
Odplaval tudi most ljubezni nad Krko
Med mostovi, ki jih je odnesla pobesnela voda, je tudi most ljubezni pri Kostanjevici na Krki.
Ta je bil sicer v boju z vodo nekoliko bolj vzdržljiv, poroča Dolenjskanews, saj se je v petek čez dan še držal obeh bregov, nato pa proti večeru pod naraslo Krko le popustil. "Tako je še en del zgodovine oz. krajine odneslo. Žal in škoda," so še zapisali na portalu.
Mozirski gaj popolnoma uničen
Zelo žalostni so tudi prizori iz Mozirja, kjer je voda popolnoma uničila Mozirski gaj. "Voda je drla, ne tekla. Visoka je bila dva metra," je povedal vodja parka Darko Bele. Odnesla je vse, razen objektov, za seboj pa pustila tone blata in raznih smeti, je dodal.
Škodo s pomočjo prostovoljcev še vedno odpravljajo, finančno pa je še ne ne morejo ovrednotiti. "Parka, praktično takšnega, kot je bil, ne bo več," tudi zatrjuje Bele. Sanacija bo zagotovo trajala do sezone 2024.
Še vedno zbirajo informacije o stanju v Podzemlju Pece. Koroška je bila namreč ena izmed najbolj oškodovanih regij. Kljub temu v podzemlju ocenjujejo, da so rudniki ujmo dobro odnesli, več bo znanega v prihodnjih dneh.

Zaradi škode je bila na Gorenjskem zaprta soteska Vintgar na Bledu. Reka Radovna je poškodovala pot ob soteski, ki pa so jo v tem tednu že sanirali, obiskovalci se lahko po njej že lahko sprehajajo.
Ravno v teh dneh sicer soteska praznuje 130-letnico odprtja.
Tudi škode po državi še ni mogoče oceniti
Ker sanacije še niso končane, ekipe na terenih pa so se seveda najprej osredotočile na domove in kritično infrastrukturo, sicer zaenkrat škoda na naravnih znamenitostih in kulturnih objektih še ni znana. Nastalo škodo na terenu sicer vsakodnevno popisujejo zaposleni Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Največ škode v kulturi je sicer na Gorenjskem, Koroškem in v Savinjski dolini. V tem tednu je razmere na terenu pregledala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je ob zgoraj omenjenih znamenitostih omenila še Ravnikarjev spomenik v Begunjah, Tavčarjevo domačijo in krajevno knjižnico Poljane v Poljanski dolini.
Poškodovana je tudi železarna na Ravnah, kjer so v okviru načrta za okrevanje in odpornost pred nekaj meseci podpisali pogodbo o sofinanciranju obnove in razširitve tamkajšnje kulturne ponudbe, je naštela ministrica. Rudarska hiša v Idriji pod Unescovo zaščito pa je ena tistih, ki jo trenutno najbolj ogrožajo plazovi.
Pri tem je ministrica opozorila, da škode najverjetneje ne bo samo na objektih v javni ali občinski lasti, temveč tudi na objektih v zasebni lasti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.