Sneg in pod njim led sta te dni povzročala težave predvsem pešcem. V zadnjih dneh so tako na ljubljanski urgenci oskrbeli več kot 600 poškodovancev.
"Od teh pacientov se jih je 233 poškodovalo pri padcih na ledu, 44 v prometnih nesrečah, namestili smo 160 mavcev. Oskrbeli 45 zlomov, večinoma zlomov zapestja in gležnjev, narejenih je bilo 90 kirurških posegov in opravljenih 10 težjih operacij," pravi vršilec dolžnosti predstojnika kliničnega oddelka za travmatologijo ljubljanske kirurške klinike Matjaž Veselko in opozarja, da so vse postelje na travmatologiji zasedene.
V bolnišnično zdravljenje so sprejeli 58 bolnikov, 22 od teh pa bo v naslednjih dneh moralo na operacijo. V teh primerih gre za zlome v predelu rame, kolena in gležnja ter tudi za poškodbe hrbtenice in glave. "Tiste, ki jih ne moremo operirati, smo odpustili domov in jih bomo v naslednjih dneh klicali na operacije," še pojasnjuje Veselko.
"Ko pride do poškodbe, je treba predvsem oceniti, ali je poškodba takšna, da si poškodovanec lahko pomaga sam ali pa rabi pomoč. Pri slednjem je treba ukrepati v skladu s pravili prve nujne medicinske pomoči," je še opozoril Veselko.
Na travmatološki urgenci opravljajo prve preglede, naravnave zlomov, reanimacije in operacije trije specialisti in trije specializanti oz. sobni zdravniki, poklicali pa so tudi dva specialista iz pripravljenosti.
Tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor ugotavljajo povečano število pacientov, a za zdaj situacijo še obvladujejo. Večinoma gre za zlome pri padcih na snegu in ledu, zato mariborski zdravniki ljudem priporočajo, da če ni nujno, naj se ne odpravljajo od doma.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.