Slovenija

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij

Ljubljana, 16. 04. 2020 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Ni.Š., STA
Komentarji
33

Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

Epidemija novega koronavirusa je naša življenja postavila na glavo, posledice pa bomo občutili še dolgo časa. Bo pa verjetno kaj nekaj od stvari, ki so se v času epidemije in razglašenih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe pokazale za bolj uporabne, ostalo tudi po koncu epidemije. Ena od teh je način dela, ki ga te dni prakticirajo številni zdravniki družinske medicine. Ti namreč sedaj z bolniki v veliki meri komunicirajo preko telefona in elektronske pošte.

Res da dela pri tem ni manj, ampak je zaradi novosti še bolj zahtevno, ocenjujejo zdravniki. Verjamejo pa, da bi nekatere dobre prakse iz tega obdobja lahko uporabljali tudi v prihodnje.

Družinski zdravniki si pri diagnozah na daljavo pomagajo s fotografijami in obsežnimi pogovori z bolniki prek telefona.
Družinski zdravniki si pri diagnozah na daljavo pomagajo s fotografijami in obsežnimi pogovori z bolniki prek telefona. FOTO: Dreamstime

Kot je povedala direktorica Zdravstvena doma Kranj Lilijana Gantar Žura, imajo zdravniki družinske medicine tudi v času epidemije veliko ambulantnih obravnav, in sicer dnevno od 60 do 70. Vendar pa gre za bolj administrativne obravnave, saj tako zdravniki družinske medicine kot pediatri zadeve v večji meri rešujejo po elektronski pošti, s pomočjo fotografij in po telefonu.

Več duševnih stisk

"Delo tako pri nas teče dokaj normalno, a na daljavo," je izpostavila. Gantar Žura v tem času opaža pri ljudeh zlasti povečevanje anksioznosti in drugih psihičnih težav. Se je pa zmanjšal obisk v dežurni ambulanti, v katero pridejo res le urgentni primeri, za kar so si že prej prizadevali, med drugim tudi z lansko uvedbo plačevanja nenujnih storitev v ambulantah za nujno medicinsko pomoč.

Največkrat komunicirajo po elektronski pošti in po telefonu

Kako poteka delo v ambulantah družinskih zdravnikov, je podrobneje opisal direktor Zdravstvenega doma Škofja Loka in strokovni vodja Osnovnega zdravstva Gorenjske Aleksander Stepanović, ki je tudi sam zdravnik družinske medicine.

Kot je pojasnil, redno uporabljajo predvsem komunikacijo z bolniki preko službene elektronske pošte. Na ta način si lahko ogledajo tudi morebitne fotografije, ki jih pošljejo bolniki. Včasih bolnika tudi po telefonu pokličejo in ga za razjasnitev stanja prosijo za dodatna pojasnila. "Največkrat se dejansko poslužujemo fotografij in pogovora z bolniki," je povedal.

Pogovori po telefonu so bolj obsežni, saj skušajo zajeti vse težave in dobiti vse informacije ter tudi nekoliko razširiti anamnezo, ki je zelo pomembna za ukrepanje, torej za napotitev, nasvet ali pregled v neinfektivni ambulanti, je pojasnil Stepanović. Kot dodatno možnost je navedel tudi videokonference, ki pa jih izvajajo nekoliko redkeje.

Bolnike, pri katerih se po omenjenih komunikacijskih poteh ne morejo odločiti, za kaj gre ali pa so v dvomih glede navodil oziroma postavitve pravilne diagnoze, naročijo na pregled v neinfektivne ambulante. Gledajo pa na to, da je tega čim manj, da bolnikov ne izpostavljajo okolju, kjer so možne okužbe z novim koronavirusom.

Epidemija naj bolnikov ne odvrne od kontakta z zdravnikom

Čeprav je fizičnih pregledov manj, je kontaktov med zdravniki in bolniki enako veliko, je ocenil Stepanović. "Utegne se zgoditi, da si bolnik v strahu pred tem, da ga bodo pregledovali ljudje v skafandrih, svoje težave razlaga drugače kot sicer. Tega ne želimo," je izpostavil. Dodal je, da je treba biti pozoren, da se ne spregleda nevarnih stanj ali poslabšanj kroničnih bolezni.

"Spodbujamo vse, ki imajo težave, da nas vsaj pokličejo in potem z osebnim ali nadomestnim zdravnikom razrešijo dileme. Če jih ne uspejo razrešiti na daljavo, se je treba dogovoriti za pregled pri zdravniku, da zaradi ukrepov v času epidemije ne bi povzročili kakšne dodatne škode na zdravju," je poudaril.

Delo na daljavo ima prednosti in slabosti

Kot je ocenil, imajo zdravniki enako veliko dela kot prej, vendar je le-to drugačno. "Dejansko je še bolj zahtevno, ker se uvajajo nove oblike dela, ki jih nismo navajeni," je dejal. Opozoril je, da je pri zdravnikih prisoten tudi strah, da bi kaj spregledali in bi bila diagnoza napačna. Zato meni, da je delo še bolj naporno kot običajno.

Pri delu na daljavo zdravniki pogrešajo enotne in preproste aplikacije za zagotavljanje varnosti pri komunikaciji z bolniki. Gre za varovanje osebnih podatkov, ki je v času epidemije prav tako ali pa še bolj pomembno, je opozoril Stepanović. Po njegovih besedah bi rabili enoten način kodiranja sporočil.

So se pa različne elektronske storitve, kot so e-recept, e-napotnica in e-bolniški list, izkazali za zelo koristne in po njegovem mnenju bi bilo smiselno razmisliti tudi o digitalizaciji drugih obrazcev. Prav tako bi lahko določene dobre prakse glede komunikacijskih poti z bolniki obdržali tudi po koncu epidemije. Na ta način bi lahko marsikaj rešili na daljavo in bolniku prihranili pot, zdravniki pa bi lahko več časa posvetili primerom, za katere je to treba, je pojasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Duhecx
30. 05. 2021 18.39
Postavitev diagnoze na daljavo pomeni več smrti.Še ko te zdravnik pregleda je težko določiti diagnozo.Kaj pa tožbe.
antilevi?ar
16. 04. 2020 20.25
Hahah na daljavo, se hecate,.a lohka meni ena mal povleče na daljavo?
ochi
16. 04. 2020 20.15
+1
končno šansa, da pediatrinji pošljem kakšno sovojo sliko za diagnozo :)
antilevi?ar
16. 04. 2020 20.26
+0
Pošlji ji sliko korenjaka, da vidiš kaj ti bo rekla, če si sploh med izbranci, hahah?
Pikica123456
16. 04. 2020 19.58
+1
Tole niti ni tako slabo ... meni ke dermatologinja že po fotografiji rekla da je znamenje rakavo in res je bilo tusi v laboratoriju ... saj dobri specialisti vedo kaj delajo ... drugi pač ...
Lumpx
16. 04. 2020 19.55
+1
Hja tule bo mela nova vlada kr dost dela. Hm mimogrede a ni Sarec zrihtal zdravstva v nulo. Pa pol ka negodujete tolk levicarji in pridruzeni hlapcki.
ni_mi_vse_eno
16. 04. 2020 19.49
+1
Testi so nezanesljivi. Znanost pravi, da je PCR metoda za določitev virusa približno 50% učinkovita. Covid pa diagnosticirajo na daljavo, vse za statistiko.
čevapgpt
16. 04. 2020 19.47
a oni pa ne bodo gugl dohtrji?
lakala28
16. 04. 2020 18.39
+2
He,he, he a ginekologi tudi preko fotografij ugotavljajo za kakšne glivice gre? Kako se pa stopnja srbenja ovrednoti? Mogoče je pa prav, da se je ta ambulantni turizem vsaj za nekaj časa končal. Dostikrat se mi zdi, da jih kar lep del "bolanih" hodi tja dolgčas preganjat. Zaradi takih pa so potem čakalne vrste pa še kaj. Vse slabo je za nekaj dobro.
flojdi
16. 04. 2020 15.40
+0
. mogoče bo pa "selfiranje" tudi dobro. / ker se spet spominjam pripovedi mojega pručkonaslednika ( vsaj 20let je od tega ) , ki je šel k zdravniku , ki mu je rekel naj odpre usta. in jih je. ampak oba sta si SEDELA nasproti, oz je bila vmes miza . in dR je , v taki razdalji , napisal recept za antibiotik
Principat
16. 04. 2020 15.25
+4
jaz že pet ur stojim v vrsti na daljavo , potem pa slišim tu tu tu 3x in dan je končan , bravo
rena55
16. 04. 2020 15.05
+7
ja nasi zdravniki so naravnost sramota sam denar in luksuz jim je v glavi res beda da so se odlocili za ta poklic
flojdi
16. 04. 2020 15.43
+8
Ne vsi , pokrovka , NE VSI. VELIKA Večina je Zlatih. ( je pa res vmes tudi škart...kot povsod..
antilevi?ar
16. 04. 2020 20.30
-2
Te tv oje VELIKE večine enostavno ni videt,.ne vem kje vi vidite to večino, vsak dan afere ena za drugo, laži, zavajanja,.tam kažejo eno zdravnico v skafandru zraven nje pa ena brez maske, brez rokavic,.skratka ZLATI so res,.izkorenili so rak, sladkorno, kapi, črčne, ni operaci, vsi menskusi so zdravi,.samo ena in edina bolezen jim je ostala buuuuu korona cirkus,..
David80
16. 04. 2020 14.25
+16
Sam sem bil v začetku marca pri zobozdravniku, kjer mi je plombiral zob po enem tednu me je začel boleti kot sam hudič. Ker takrat niso več delali zaradi korone, pokličem dežurno ambulanto in pričakujem da me pošljejo v eno izmed devet vstopnih točk, to je v mojem primeru Celje. Ampak ne, "gospod kr vzamite še kakšen nalgesin, pa lahko jih več vzamete kot je pa predpisano,če pa ne bo boljše pa jutri spet pokličite". Ok, kak bo boljše če jih pa goutam že 3 dni. Naslednji dan spet pokličem. "Gospod, ker nimate zatečeno gnoji se vam pa še tudi ne, vam bom jaz predpisala Amoksiklav in ga šest dni jemljite, če pa ne bo boljše pa zopet pokličite." Po 4 dneh še kr boli kot hudič in sam sem že bil tak tečn, da so me doma hoteli izseliti.. Potem sem pa si sam postavil diagnozo, kaj če je pa plomba previsoko in grem pa si jo spilim z pilico za nohte. Še isti dan je bilo bolje. Sedaj je pa čisto Ok😁. Najlažje je pa bilo antibiotik predpisati 🤔
flojdi
16. 04. 2020 15.47
+3
o zobarjih pa lahko napišem dolgo tragikomedijo. pri14 polomljeni vsi zdravi zobki v nesreči . obiskov njih v več mestih malo morje . Dva Zlata , nekaj tkopatko, nekaj pa totalen škart
xorchid
16. 04. 2020 19.33
+3
Jap. Isto. Samo da meni se je naredila fistula nad zobom. Pojedla že 2 škatli antibiotikov. Potem mi je rekla zobozdravnica, da naj zdaj čakam če bo boljše, da če mi pa zateče me bo napotila dežurnem, ampak "najverjetneje" bojo oni to kar izpulili in nič se ubadali s tem ker delajo tako rigorozno. No in zdaj samo molim, da se tale gnojna fistula neha pojavljati in da ne bom imela še kakšnega hujšega vnetja dokler se zobarji ne odprejo. Ampak kdaj se bodo odprli? Pojma nimajo kaj delajo, v skafandrih kao ne morejo delat in bi zobe kar pulili. Kam smo prišli no...
David80
16. 04. 2020 19.48
+3
Ja, grozno. Pa še tak drago zdravstvo plačujemo. Najraje ga izpulijo, da se ne rabijo z njim ukvarjati. Pol pa daj 1000€ za implantant. Grozno
hpet
16. 04. 2020 14.12
-2
Imam svoje mnenje o splošnih zdravnikih, pa ga raje ne bom delil. Komaj čakam, da jih nadomesti AI. Čeprav bodo verjetno na vse pretege ščitili svoj ceh. Že dolgo se testirajo diagnoze preko svetovnih baz in kaj je ugotovitev? V cca 90% je AI točen pri svojih diagnozah in lahko izbere zdravila glede na to kaj pacient že jemlje. Da o procentu splošnih zdravnikov raje ne govorim in poznavanju zdravil (po principu "probaj"). Govorim o splošnih zdravnikih.
rena55
16. 04. 2020 15.06
+3
ja zdravnike v zd bi morali ukinit in nadomestit z rscunalnikom bi prihranili miljone
periot22
16. 04. 2020 14.10
+10
VOLK 91P11
16. 04. 2020 13.35
+12
To obstaja ze dolg na internetu,vneseš simptome pa ti bolezen ven vrže,al pa aplikacijo naj nardi en sdsov računalničar,družinski član...
BarrackOsama
16. 04. 2020 14.03
+10
Mja... V praksi je pa tako, da vneses da te srbi noga in ti vrze diagnozo mozganski tumor
Svalbard
16. 04. 2020 13.31
+19
Al nimate pojma o medicini al ste pa lažnivci!
testosteron
16. 04. 2020 13.23
+32
Jasnovidci vam rečem - še s kupom preiskav ne znajo postaviti diagnoz - na daljavo in po fotografijah pa bo šlo ! ..hahahaha
Helix Nebula
16. 04. 2020 12.57
-5
Desna vlada bo digalizirala državo. Napredek je prišel na oblast
Lumpx
16. 04. 2020 12.54
+2
Tud to bo nova vlada porihtala. Na zalost se vsega ne da takoj popraviti potem ko imas salabajzarje na vladi po cela desetletja ki nazadnje se postavijo za ministra za zdravje prodajalca semenk.
Dejgra
16. 04. 2020 12.44
+21
Pol potem takem osebnih zdravnikov niti ne rabimo!
man1983
16. 04. 2020 12.59
-2