V urgentnem pozivu vladi so zapisali, da je glede na situacijo povečanega števila oseb, ki so bili napoteni v karanteno, ker so prišli iz tako imenovanih rdečih območij in glede na objavo vladnega pojasnila glede odrejene karantene delavcem ter možnih postopanj delodajalca, čas, da vlada nemudoma reaktivira protikoronski člen, po katerem znaša nadomestilo iz naslova višje sile v višini, kot je določena z zakonom, ki ureja delovna razmerja, za primer začasne nezmožnosti zagotavljanja dela iz poslovnega razloga, torej v 80 odstotkih delavčeve plače.
"Pozivamo vas k urgentnemu ukrepanju - velika večina teh delavcev je namreč sprva žrtvovala svoje zdravje ko so v času korona krize marca recimo ostali za tekočimi trakovi, nato se jim je plača znižala za 20 odstotkov, ker so bili poslani na čakanje, zdaj pa je kar nekaj njih padlo v situacijo, ko so bili napoteni v karanteno, kar po vašem mnenju pomeni zgolj 50 odstotkov plače," so zapisali v urgentnem pozivu in dodali: "Ti delavci so se znašli na prepihu epidemioloških slik, javnopolitičnih ukrepov, pritiskov delodajalcev in seveda tekočih mesečnih stroškov ter oddaljenosti od svojih najbližjih. In naj se ta protikoronski ukrep reaktivira tako, da se bo nadaljeval z dnem ko se je veljavnost tega protikoronskega člena zaključila."
Generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sonja Šmuc je danes dejala: "Če odideš v državo, ki sedaj ni na rdečem seznamu, in jo tja umestijo v času dopusta, potem se je zgodila višja sila. V primeru, ko pa odideš zavestno nekam, čeprav veš, da obstajajo karantenski ukrepi, to ne more več veljati za višjo silo." Delodajalci sicer po njenih besedah ne morejo prepovedati odhoda, lahko pa podajo priporočila vlade in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se izogibamo odhodu v države, kjer obstaja večja verjetnost okužbe, saj se s tem izognemo težavam na zasebnem in poklicnem življenju.
Če mora delavec v karanteno za 14 dni, kar pomeni, da bo teh 14 dni v službi odsoten, mu v primeru višje sile, kar ukrep obvezne karantene je, pripada - seveda po dogovoru z delodajalcem, nadomestilo v višini 50 odstotkov.
V času razglašene epidemije, torej do 1. junija, je bilo to nadomestilo višje (80 odstotkov), a je država ta ukrep s koncem epidemije ukinila. Ker pa so razmere v Sloveniji epidemiološko sedaj nekoliko slabše, je vlada sprejela ukrep, da se obvezna karantena ob prihodu v Slovenijo uvede tudi za tiste, ki prihajajo iz BiH, Srbije in Kosova. Severna Makedonija je bila na seznamu t.i. 'rdečih držav' že prej. To pa pomeni, da so se te dni v karanteni znašli številni delavci. Kot smo poročali včeraj, je NIJZ zgolj od minulega petka do včeraj potrdil 1500 odločb o obvezni karanteni.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.