Slovenija

Poseg v neodvisnost sodstva

Ljubljana, 18. 05. 2010 14.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sodniško društvo je kritično do načina imenovanja predsednika vrhovnega sodišča. Opozarjajo na poseg poltike v neodvisnost sodstva in možnost politične kontrole sodnikov.

Slovensko sodniško društvo z zaskrbljenostjo spremlja razprave pred odločanjem DZ o kandidaturi vrhovnega sodnika svetnika Marka Šorlija za predsednika vrhovnega sodišča. Kot so danes zapisali v izjavi za javnost, ta primer ponovno odkriva neustreznost slovenskega prava in politične prakse v zvezi z načinom imenovanja predsednika vrhovnega sodišča.

"Neodvisnost ni privilegij sodnikov, pač pa je pravica državljanov, ki jim zagotavlja nepristranost sprejete odločitve," menijo v sodniškem društvu.
"Neodvisnost ni privilegij sodnikov, pač pa je pravica državljanov, ki jim zagotavlja nepristranost sprejete odločitve," menijo v sodniškem društvu. FOTO: Vrhovno sodišče

"Poslancem ni mogoče oporekati pravice, da se opredelijo do vprašanja, ali naj določenemu sodniku, ki kandidira za predsednika vrhovnega sodišča, izrazijo podporo ali ne," so pojasnili v društvu. "Povsem nekaj drugega pa je, če podporo ali odklonitev podpore utemeljijo s sodelovanjem kandidata pri odločanju v senatu sedmih sodnikov, ki je sprejel odločitev v konkretni zadevi," so ocenili.

Poslanka SD Darja Lavtižar Bebler je namreč na petkovi seji mandatno-volilne komisije DZ med razlogi za pomisleke glede podpore kandidatu navedla, da je sodeloval v velikem senatu vrhovnega sodišča, ki je leta 2004 sprejel oprostilno sodbo v odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti takratnega poslanca SDS Pavla Ruparja.

Sodniki so neodvisni

Društvo opozarja, da so sodniki pri opravljanju sodniške funkcije neodvisni, vezani so le na ustavo in zakon. Ustava po njihovih navedbah v 134. členu tudi zagotavlja, da nikogar, ki sodeluje pri sojenju, ni mogoče klicati na odgovornost za mnenje, ki ga je dal pri odločanju v sodišču. "Zato je očitek sodelovanja pri odločanju v konkretni zadevi grob poseg v funkcionalno neodvisnost sodstva in bi v skrajni obliki lahko pomenilo politično kontrolo sodnikov pri njihovem odločanju," so poudarili v društvu.

DZ bo o Šorlijevi kandidaturi za predsednika vrhovnega sodišča na predlog ministra za pravosodje Aleša Zalarja odločal na rednem zasedanju v petek. Sodni svet je Šorlija podprl, občna seja vrhovnega sodišča pa ne.

Sodnik je po njihovih besedah funkcionalno neodvisen le, če lahko vrši prosto presojo in odloča tudi nasprotno od tistega, kar menijo drugi sodniki ali politiki. Na ta problem je sodniško društvo opozorilo v odzivu na neizvolitev ustavne sodnice Mirjam Škrk za članico Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu.

"Neodvisnost ni privilegij sodnikov, pač pa je pravica državljanov, ki jim zagotavlja nepristranost sprejete odločitve," so pojasnili v izjavi. Slovensko sodniško društvo ob tem pričakuje, da bo "dozorelo spoznanje, da neodvisnost sodstva od politične oblasti ni le v interesu tistih, ki uveljavljajo pravico do sodnega varstva svojih pravic, ampak tudi v interesu politične oblasti same".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strogoff
19. 05. 2010 12.44
v neodvisnost koga - Robnika & podobnih ? _______ BWAHHAHAHAHAHAHA ! :-(
zahod.west
18. 05. 2010 21.27
ali je prepovedano omenjati ribičiča?
zahod.west
18. 05. 2010 20.43
tito-idol 18.05.2010, 15:35 2 Ma kakšno neodvisno sodstvo lepo vas prosim!To so sami udbovci,ne pa sodstvo!Fuj... tako je......
hot125
18. 05. 2010 20.03
Če poseže v sodstvo komunajzarska poslanka je to povsem normalno dejanje,če pa bi to naredila poslanka iz opozicije je pa to v nebo vpijoče sprevrženo dejanje.
krivulja
18. 05. 2010 17.45
Sodstvo tiho vlada R Sloveniji.Odvetniki služjo ko barabe-Naša država je arhaično plemensko urejena.Poglavarji in sužnji.
krucyfix
18. 05. 2010 15.36
Ja v primeru pokojnih kužatov smo imeli priliko izvedet, da lahko sodnik tudi očitno napačno interpretira zakone in da za to ni nikomur odgovoren. Kar je še precej huje od politično diskutabilnih zadev, ko sodniki po občutku modrujejo o mejnih primerih in se odločijo kakor pač tisti dan nanese. Kot npr tista, da je J zavestno zavajal in blatil, vendar da se to politikom v času kampanje tolerira.
tito-idol
18. 05. 2010 15.35
Ma kakšno neodvisno sodstvo lepo vas prosim!To so sami udbovci,ne pa sodstvo!Fuj...
theta
18. 05. 2010 15.16
Sploh ustavno sodišče je izrazito politična funkcija, tu ne bi smelo biti kakih iluzij. Pravica državljanov je, da imamo tam uravnoteženo zastopstvo, ki odseva različne poglede v družbi. Če so pri odločanju neodvisni, potem pri imenovanju pač morajo biti odvisni. Ali jih izvoli ljudstvo, ali parlament, sami se nikakor ne smejo izvoliti.
Nandy
18. 05. 2010 15.11
LDS - ovski pravosodni sistem, in bivši sekretarji partije na ustavnem sodišču niso bili in nikoli ne bodo neodvisem pravosodni sistem. To je Centralni komite sodnikov združenega dela ter pravobranilcev samoupravljanja globoko prepričanih da je demokracija in pravna država odvisna od njihovih plač.