Člani komisije DZ za peticije so na današnji seji sklenili, da bodo na nadaljevanje razprave o domnevni zlorabi profesure predavatelja na Fakulteti za družbene vede (FDV) in podpredsednika SD Igorja Lukšiča povabili tako slednjega kot tudi prvopodpisanega pod peticijo za Lukšičev odstop Petra Peterko. Predsednica komisije Majda Potrata (SD) pa je napovedala, da bodo o peticiji v navzočnosti Peterke in Lukšiča razpravljali predvidoma 28. novembra po proračunski seji DZ.
Gaber: Prehitevanje z razpravo
Samostojni poslanec Slavko Gaber je predlagal, da o zadevi Lukšič komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, po tem, ko se je o njej izrekla informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ne bi razpravljala. "Priznajmo si, da smo se z našim razpravljanjem v odnosu do univerzitetnega prostora rahlo prehiteli," je dejal Gaber.
Spomnil je, da je informacijska pooblaščenka v petek izdala sklep, s katerim je ustavila postopek proti FDV in profesorju Lukšiču v zvezi z izvajanjem sporne raziskave. Kolege je pozval k razmisleku, ali je resnično treba nadaljevati razpravo, o kateri se je že uradna institucija izrekla, da ni šlo za zbiranje zasebnih podatkov, niti za poseg v zasebnost.
Splet dogodkov nam narekuje, da izstopimo iz univerzitetnega polja. Kot poslanci nimamo pristojnosti, da bi razpravljali, kako potekajo predmeti na kateri koli univerzi v tej državi, pri katerem koli predmetu, meni Gaber. Vendar so njegov predlog člani komisije zavrnili. Tako bo komisija po besedah Majde Potrata prvič obravnavala spletno peticijo. Samostojni poslanec pa je napovedal, da je zelo majhna možnost, da bo pri razpravah sodeloval. "Menim, da so pod častjo parlamenta," je dejal.
Zloraba profesure v politične namene
Zvonko Černač (SDS) je ocenil, da področje zbiranja zasebnih podatkov v zadevi Lukšič ni bilo nikoli sporno. Prav tako po njegovih besedah to ni bilo nikoli predlog razprave komisije, saj študentje med raziskavo osebnih podatkov udeležencev niso jemali. "Gre za področje zlorabe profesure v politične namene, o čemer je treba govoriti na tej komisiji. Smo na taki stopnji razvoja družbe, da se take stvari ne bi smele dogajati pod pretvezo znanstvenih raziskav," je dejal.
Podpredsednica komisije Marjetka Uhan (NSi) se je z Gabrom strinjala, da naj bi univerza sama urejala svoje stvari in da ni dobro, da se politiki vmešavajo v delo te institucije. Dodala pa je, da bi bilo dobro, če bi "univerza zaupala vernikom". "Univerza nima nobene potrebe, da opazuje vernike, oni so enakovredni državljani. Razmisliti bi morala o tem, kam pošilja opazovalce. Če pa se za to odloči, bi jih morala obvestiti, da ne bi izgledalo, kot da vohuni za njimi," je presodila.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.