Slovenija

V igri spet stavka?

Ljubljana, 09. 11. 2010 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Plače v javnem sektorju so tudi uradno zamrznjene. Posedijevi sindikati bodo sicer še malo počakali z vložitvijo pobude za presojo ustavnosti novele zakona, razmišljajo pa o vnovični stavki.

Janez Posedi
Janez Posedi FOTO: POP TV

Danes je začel veljati aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač, ki pomenita začasno zamrznitev plač javnih uslužbencev.

Aneks in dogovor je v petek podpisalo šest sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir), ki po lastnih navedba zastopajo 77.410 članov. V ponedeljek pa sta bila objavljena v uradnem listu.

Sindikati, ki so vključeni v pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Posedija, so za danes napovedali, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, a so se zdaj odločili, da bodo še malo počakali in najprej preverili vse pravne možnosti, ki jih imajo, da se slučajno s čim ne prenaglijo. Razmišljajo pa tudi o vnovični stavki.

Ministrica: Aneks lahko velja tudi za nazaj

Aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor lahko velja tudi za nazaj, če se pogodbeni stranki tako dogovorita, pravi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Poudarja, da reprezentativni sindikati, ki so podpisali aneks, zastopajo voljo 75.675 članov, kar sklenjenemu dogovoru daje visoko legitimnost.

Poudarila je, da je vlada političen organ, pri vseh njenih odločitvah pa svoje mnenje podajo tudi pristojne službe. In te nikoli niso opozorile, "da ta proces socialnega dialoga ne bi bil skladen z zakoni, ustavo oziroma kolektivno pogodbo za javni sektor", je poudarila.

Odzvala se je tudi na očitek, da je ureditev novega kvoruma za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor v neskladju z ustavo. Kot pravi, bo ustavno sodišče o noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju presojalo, kot bo in je že storilo v stotih drugih primerih.

Ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs, kot kaže, čaka kazenska ovadba.
Ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs, kot kaže, čaka kazenska ovadba. FOTO: Damjan Žibert

Ministrica je ob tem spomnila, da je bil tudi leta 2006 med procesom pogajanj zaradi blokade pogajalskega procesa spremenjen kvorum za sklenitev kolektivne pogodbe, pa nihče ni očital neskladnosti z ustavo, niti ni bila problematizirana takrat nova kolektivna pogodba za javni sektor, ki je bila sklenjena na podlagi tega kvoruma.

Pahor upa, da se bo vse dobro končalo

Predsednik vlade Borut Pahor je v današnji izjavi za medije glede vprašanja zamrznitve izvajanja plačne reforme in pravnih pomislekov ter očitkov, ki se odpirajo ob tem, dejal, da se v pravne razlage, ki jih je podala Krebsova, ne želi spuščati, saj ni pravni strokovnjak.

Ponovil je tisto, kar je po njegovem politično bistvo, in to je, da je pogodbe sicer treba spoštovati, da pa so se obenem korenito spremenile okoliščine, saj je država od 7-odstotne gospodarske rasti prešla na lanski skoraj 9-odstotni padec BDP.

Kot predsednik vlade mora spoštovati pravni red, upa pa, da se bo vse dobro končalo in da bodo strani znotraj pravnega reda našle rešitve, ki bodo po zdravi pameti.

V tako zaostrenih javnofinančnih razmerah in ob še naprej težavnem gospodarskem stanju namreč ni moč izpolnjevati obljub iz dobrih časov.

Pahor upa, da se bo vse dobro končalo.
Pahor upa, da se bo vse dobro končalo. FOTO: Damjan Žibert

Obenem je znova poudaril, da je vlada večino plačne reforme že spravila pod streho, sedaj pa od sindikatov ne pričakuje, da se ji odpovejo, temveč terja zgolj njeno začasno zamrznitev.

Spomnimo ...

Po petkovem podpisu je ministrstvo za javno upravo na podlagi pristopnih izjav preverilo, ali ti sindikati skupaj zastopajo vsaj 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju, kar je po zadnji noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju pogoj za veljavno sklenitev aneksa.

Z aneksom se odprava tretje in četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij odlaga v dve zaporedni leti po letu, v katerem bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka. Po aneksu ne bo uskladitve osnovnih plač z inflacijo v prihodnjem letu, januarja 2012 pa bo le v primeru, če bi inflacija presegla dva odstotka, in sicer za razliko nad tem odstotkom.

Glede na dogovor se bo javnim uslužbencem regres za letni dopust v prihodnjih dveh letih izplačal na ravni letošnjega leta. Zaposlenim v obeh letih ne bo pripadal del plače za redno delovno uspešnost, za plačilo povečanega obsega dela pa bodo veljale omejitve.

Pirnat: Vlada je ravnala nezakonito

Nekdanji dekan Pravne fakultete Rajko Pirnat je ocenil, da bi vlada javnim uslužbencem morala z oktobrsko plačo izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij. Vlada je zato z onemogočanjem izplačil po njegovem mnenju ravnala nezakonito. Od teh izplačil pa je ne odvezuje niti aneks h kolektivni pogodbi, ki ga je sklenila s sindikati, saj ta ne more veljati za nazaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tirolec
10. 11. 2010 09.03
V javnem sektorju naj bodo vsi srečni, da jih ne odpuščajo zaradi nedela in zapravljivosti časa, ki ga kradejo delodajalcu - državi! Bil bi čas, da se vsi streznijo in začno delati! V nasprotnem pa bi bilo najbolje vse razpustiti (zaradi nesposobnosti) in popolnoma na novo postaviti zdrave temelje v vseh družbenih sferah.
York
10. 11. 2010 00.27
Gospod Posedi si upate na glas povedati, da ste postali ceneno strankarsko trobilo? Kaj so vam v naslednjem mandatu obljubili ministrski stolček, da ste pripravljeni tako zavzeto bevskati?
A99
09. 11. 2010 23.55
javni sektor....ful huda služba....troizmensko delo,vikendi,prazniki,odgovornost....policaji...do... nastavljajo svoje življenje...medcinske sestre....ah sej nč ne delajo ane...kdaj boš ugotovil,ko boš enga od njiju rabu...tkrt k ti bo zagustil...pozanime se,kake so neto plače(osn. plača,nadure,dodatki),pa kaj opravlaš oz. kačno odgovornost nosš.pol se bomo,pa pogovarjal naprej.by by
batom@pinkponk.com
09. 11. 2010 22.36
Posedi BRAVO, treba je državi pokazat, da ne more delat z državljani kot svinja z mehom. To, da je treba poravnati tretjo četrtino, se ve že nekaj let. To, da ga sedaj ni, samo kaže na to, kako slabo država gospodari. Po drugi strani pa vedno znova najde denar za druge (Grke, Zidarje, Patrie, Moliierje in podobne). Za kozlat je to... In potem naj bi mi to razumeli...
schutzstaffel
09. 11. 2010 21.30
Če vlada ugodi javnemu sektorju, je tudi uradno pljunila delavcem v obraz. Podpiram samo paznike v zaporih in policijo, ki so definitno premalo plačani. Ostale sektorje bi pa še redčil. Posediju se vidi po obrazu, da je aroganten in nepošten.Tipični klerikalec.
drahnreb
09. 11. 2010 21.21
bodite srečni da sploh dobite plačo,če niste izvolite v gospodarstvo
Realist_
09. 11. 2010 20.55
"alterego09.11.2010, 19:49 2 škoda, da se ne da predlagat referenduma z vprašanjem: ALI STE ZA PREDČASNE VOLITVE!!!" Ma je za probat :) Sej politiki so dejansko "naši podrejeni", če gledam iz tega da jih mi plačujemo in izvolimo :))
alterego
09. 11. 2010 19.49
škoda, da se ne da predlagat referenduma z vprašanjem: ALI STE ZA PREDČASNE VOLITVE!!!
trasty
09. 11. 2010 19.04
Stvar v javnem sektorju zgleda, da je res huda. Na enem izmed forumov se je celo direktor zdravstvenega doma pritoževal, da ima preslabo plačo in obenem grozil z odpovedjo. Si lahko predstavljate, če to stori vseh 4000 direktorjev in funkcionarjev v javen sektorju. Zavedati se moramo, da so to nenadomestljivi strokovnjaki, ki edini zmorejo in so se pripravljeni žrtvovati za družbo. Glede na to, da še nismo med naboj zadolženimi bi se lahko zadolžili za dodatni odstotek BDP in rešili to zagato, dolg bomo že kako vrnili, v nasprotnem primeru nam bo pomagala EU kot Grčiji.
minnaema@yahoo.com
09. 11. 2010 18.42
....ma oštja kdo bo financiral vse te stavke, ko je tudi Slovenija postalvjena v efektacije in mora šparati na vseh koncih in krajih, saj je narod poslance v DZ izvolil, da odločajo v njihovem imenu NE pa ljudstvo, zato na j se z stavkami in referendumi preneha, saj vse to le škodi gospodarstvu in Lp
canyon46
09. 11. 2010 18.01
RealityView 09.11.2010, 14:16 nism reku da je kriu javni sektor ... ampak zkaj hudiča se samo javni sektor upira recimo, ko ma folk dost solidne pogoje ane ... ostali folk pa rep med noge pa tih bit pa sam poslušat kaj bojo šefi rekl ... to se mi zdi zlo narobe, da folk ne stopi skupi pa zahteva spremembo kompletnega sistema, ampak k tej naši sloveniji bo zgleda zmer tko, da usak sam za svojo rit poskrbi za druzga ga nezanima !
Adolph
09. 11. 2010 16.41
Najpozneje vsledecem letu se bojo place morale zmanjsati, ker je vedno manj denarja in vedno vecji pufi . . . ..
desklan
09. 11. 2010 16.30
...ma kaj stavkat,kaj....delat nej se lotijo pa bo....kdaj bomo pa mi navadni fizikalci lahko štrajkali.....dej dej ....dve, tri ali več mojih plač dobijo za nič delat, pa si upajo štrajkat.....kje je tle pamet.....!!!
martinkrpan1
09. 11. 2010 16.19
je na bbc govoru da- dokler bomo ene plačevali da nas vodjo druge pa plačevali da nardijo vse da ta prve onesposobjo NIKOL BOLŠ!!-pozabu je pa še povedat da zravn špilajo še MONOPOLI!!
martinkrpan1
09. 11. 2010 15.50
a zna ker preračunat kolk je slovenija dolžna v število bolnic al pa za domove onemoglih neki podobnga- ker se mi zdi da se folku sploh ne sanja kolk je to gnarja!!!
Peter Kralj 1
09. 11. 2010 14.58
LE VKUP, LE VKUP, UBOGA GMAJNA!
CtrlDelete
09. 11. 2010 14.53
Ja, res je...vsi smo ena velika nesrečna družina ki živi od socialne podpore.
saintjozef
09. 11. 2010 14.32
@CtrlDelete Sem samostojni in imam tudi opravka z javnim sektorjem. In tudi oči. Nihče ne oporeka, da nekateri preveč delajo in tudi premalo zaslužijo. Toda verjemi, da "znoriš" ker dobi službo nekdo po liniji - ti si meni dolžan, če vzameš mojo v službo, je dolg poplačan. In takih "zaposlitev" je ogromno. In ravno taki, da ne govorim o sorodstvenih zvezah in "delovnih mestih", za katere nihče ne ve kaj se dela, vam nižajo plače. To naj rešita Posedi in Krebsova, pa jima bomo vsi ploskali.
Minnime
09. 11. 2010 14.31
v javnem sektorju se prtožujejo k majo kr dobre povprečne plače, use dodatke plačane pa k majo kr uredu delavnik v večini samo dopoldne in to je to ... haha... v javnem sektorju je ljudi, ki delajo samo dopoldne zelo malo oz. so v manjšini... dobre povprečne plače, ha to pa je vic... je tebi dobra povprečna plača 650 evrov, zato da je večino časa ko je v službi v nevarnosti.... eni ste pa res pametni!
Franc Zabukovec
09. 11. 2010 14.27
hopcefizelj09.11.2010, 14:182 kdo jih pa sili tiste s faksom da delajo v državni službi za 700. če jim ta faks toliko pomeni ne vem zakaj ga za tak bakšiš zapravljajo že 25 ali več let. pa naj gredo v industrijo al pa na svoje. tam se cedita med in mleko