Danes je začel veljati aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač, ki pomenita začasno zamrznitev plač javnih uslužbencev.
Aneks in dogovor je v petek podpisalo šest sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir), ki po lastnih navedba zastopajo 77.410 članov. V ponedeljek pa sta bila objavljena v uradnem listu.
Sindikati, ki so vključeni v pogajalsko skupino pod vodstvom Janeza Posedija, so za danes napovedali, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, a so se zdaj odločili, da bodo še malo počakali in najprej preverili vse pravne možnosti, ki jih imajo, da se slučajno s čim ne prenaglijo. Razmišljajo pa tudi o vnovični stavki.
Ministrica: Aneks lahko velja tudi za nazaj
Aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor lahko velja tudi za nazaj, če se pogodbeni stranki tako dogovorita, pravi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Poudarja, da reprezentativni sindikati, ki so podpisali aneks, zastopajo voljo 75.675 članov, kar sklenjenemu dogovoru daje visoko legitimnost.
Poudarila je, da je vlada političen organ, pri vseh njenih odločitvah pa svoje mnenje podajo tudi pristojne službe. In te nikoli niso opozorile, "da ta proces socialnega dialoga ne bi bil skladen z zakoni, ustavo oziroma kolektivno pogodbo za javni sektor", je poudarila.
Odzvala se je tudi na očitek, da je ureditev novega kvoruma za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor v neskladju z ustavo. Kot pravi, bo ustavno sodišče o noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju presojalo, kot bo in je že storilo v stotih drugih primerih.
Ministrica je ob tem spomnila, da je bil tudi leta 2006 med procesom pogajanj zaradi blokade pogajalskega procesa spremenjen kvorum za sklenitev kolektivne pogodbe, pa nihče ni očital neskladnosti z ustavo, niti ni bila problematizirana takrat nova kolektivna pogodba za javni sektor, ki je bila sklenjena na podlagi tega kvoruma.
Pahor upa, da se bo vse dobro končalo
Predsednik vlade Borut Pahor je v današnji izjavi za medije glede vprašanja zamrznitve izvajanja plačne reforme in pravnih pomislekov ter očitkov, ki se odpirajo ob tem, dejal, da se v pravne razlage, ki jih je podala Krebsova, ne želi spuščati, saj ni pravni strokovnjak.
Ponovil je tisto, kar je po njegovem politično bistvo, in to je, da je pogodbe sicer treba spoštovati, da pa so se obenem korenito spremenile okoliščine, saj je država od 7-odstotne gospodarske rasti prešla na lanski skoraj 9-odstotni padec BDP.
Kot predsednik vlade mora spoštovati pravni red, upa pa, da se bo vse dobro končalo in da bodo strani znotraj pravnega reda našle rešitve, ki bodo po zdravi pameti.
V tako zaostrenih javnofinančnih razmerah in ob še naprej težavnem gospodarskem stanju namreč ni moč izpolnjevati obljub iz dobrih časov.
Obenem je znova poudaril, da je vlada večino plačne reforme že spravila pod streho, sedaj pa od sindikatov ne pričakuje, da se ji odpovejo, temveč terja zgolj njeno začasno zamrznitev.
Spomnimo ...
Po petkovem podpisu je ministrstvo za javno upravo na podlagi pristopnih izjav preverilo, ali ti sindikati skupaj zastopajo vsaj 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju, kar je po zadnji noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju pogoj za veljavno sklenitev aneksa.
Z aneksom se odprava tretje in četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij odlaga v dve zaporedni leti po letu, v katerem bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka. Po aneksu ne bo uskladitve osnovnih plač z inflacijo v prihodnjem letu, januarja 2012 pa bo le v primeru, če bi inflacija presegla dva odstotka, in sicer za razliko nad tem odstotkom.
Glede na dogovor se bo javnim uslužbencem regres za letni dopust v prihodnjih dveh letih izplačal na ravni letošnjega leta. Zaposlenim v obeh letih ne bo pripadal del plače za redno delovno uspešnost, za plačilo povečanega obsega dela pa bodo veljale omejitve.
Pirnat: Vlada je ravnala nezakonito
Nekdanji dekan Pravne fakultete Rajko Pirnat je ocenil, da bi vlada javnim uslužbencem morala z oktobrsko plačo izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij. Vlada je zato z onemogočanjem izplačil po njegovem mnenju ravnala nezakonito. Od teh izplačil pa je ne odvezuje niti aneks h kolektivni pogodbi, ki ga je sklenila s sindikati, saj ta ne more veljati za nazaj.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.