Po dnevu zmede, ko smo poslušali tudi o kozmičnem dežju, ki naj bi vplival na glasovalne naprave, so poslanci znova glasovali o opozicijskem dopolnilu, zaradi katerega se je vse skupaj sploh začelo. In ga sprejeli. A tokrat le z glasovi – vsemi – koalicije, saj je opozicija glasovanje obstruirala.
Še zgodaj popoldne sicer ni bilo jasno, kako bodo rešili zagato. Ob 13. uri se je v državnem zboru odvil ponoven sestanek vodjih poslanskih skupin in predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki je morala nazadnje sprejeti končno odločitev. Glasovanje bomo ponovili, saj objavljen rezultat glasovanja ne odraža prave volje poslancev, je sporočila.
Spomnila je, da to v primeru nedelovanja glasovalnih naprav predvideva dogovor, ki so ga v državnem zboru sprejeli daljnega leta 2004. Do napake je po ugotovitvah strokovnjakov prišlo pri posredovanju rezultata glasovanja med strojno opremo in konferenčno-glasovalnim sistemom, je še povedala in dodala, da pristojni vzroke za tehnične težave še raziskujejo.
Ob obstrukciji SDS in NSi koalicija sprejela njihov amandma
Vodji opozicijskih poslanskih skupin Jelka Godec (SDS) in Janez Cigler Kralj (NSi) sta še pred odločitvijo o ponovnem glasovanju napovedala obstrukcijo, kar se je tudi zgodilo.
Poslanci opozicije so pred glasovanjem zapustili dvorano, amandma, ki sta ga vložili stranki in zaradi katerega je nastala vsa zmeda, pa je nazadnje brez glasu proti potrdila koalicija. S prihodnjim letom se tako socialni transferji v celoti usklajujejo z inflacijo.
K temu je poslanske kolege pozval vodja poslancev Svobode Borut Sajovic, češ da dopolnilo namenja sredstva "ljudem, ki jim gre težko". Po njegovih besedah sta namreč premier Robert Golob, ki je sicer še vedno bolniško odsoten, in finančni minister Klemen Boštjančič našla rešitev in dodatna sredstva za polno, in ne le 70-odstotno uskladitev socialnih transferjev z inflacijo v prihodnjem letu.
Zahvala SDS, brez kozmičnega dežja ni šlo
Poslanska skupina SDS se jim je zahvalila z naslednjimi besedami: "Potem ko smo v tem tednu v državnem zboru spremljali pravi teater absurda, se po današnjem ponovnem glasovanju o našem amandmaju, ki je v dobro ljudi in zagotavlja usklajevanje transferjev v prihodnjih letih, zahvaljujemo koalicijskim poslancem, ki so ga podprli. Upamo, da so tokrat naprave pravilno delovale in da jim ni zagodel kozmični dež."
Navdušenje z njimi delijo tudi v Levici. "Dobre novice iz državnega zbora. Po sredinem zapletu z glasovanjem o uskladitvi socialnih transferov v naslednjem letu, je bilo pravkar glasovanje ponovljeno. SDS in NSi sta sejo obstruirali. Koalicija Levica, SD in Svoboda pa je soglasno, z vsemi 53 glasovi svojih poslancev, izglasovala, da se socialni transferji v letu 2024 uskladijo 100% z inflacijo," je zapisal minister za delo, ki trenutno opravlja tudi funkcijo predsednika vlade, Luka Mesec.
Cigler Kralj: Vsi indici trenutno kažejo, da je zaplet posledica človeškega faktorja
"Če bo predsednica državnega zbora predlagala ponovno glasovanje o že sprejetem amandmaju, bomo poslanci SDS glasovanje obstruirali. Pod vprašanje pa bomo postavili tudi že vsa nadaljnja glasovanja," je še pred ponovnim glasovanjem, kot že omenjeno, dejala Jelka Godec. Poudarila je tudi, da so glasovalne naprave delovale, a da je "zaradi povečanja nekaterih aktivnosti prišlo do anomalij".
"Pomembno je povedati, da je v tem dotičnem glasovanju prišlo do povečanih aktivnosti pri glasovanju pri nekaterih poslancih, še danes ne vemo, pri katerih poslancih, do kakšnih povečanih aktivnosti je prišlo in še danes nimamo uradnega mnenja proizvajalca," je opozorila. "Torej lahko rečemo hipotetično, da je šlo za zlorabo sistema glasovanja, ali so poslanci to vedeli ali ne, ne vemo, ne bom domnevala, ne bom nikogar obtoževala," je dodala. V SDS tako pričakujejo končno poročilo proizvajalca naprave.
Podobno je trdil tudi Janez Cigler Kralj, ki poudarja, da nedvoumnega dokaza o tem, da glasovalna naprava ob dotičnem glasovanju ne bi delovala oz. da bi prišlo do tehnične napake, nimajo. Dodal je, da je bila zaznala človeška napaka, ki pa ni tehnična. "Tudi generalna sekretarka državnega zbora je povedala, da je naprava namenjena uporabi in ne zlorabi. Če je prišlo do napake, je ta torej posledica človeškega faktorja," je dejal.
Dodal je, da je tudi v vmesnem poročilu razvidno, da je prišlo do povečanega števila "človeške aktivnosti". To je lahko, kot je naštel, odstranitev ali ponovna vložitev glasovalne kartice, večkratno ponavljanje le tega ali pa večkratno pritiskanje na gumb v času, ko poteka glasovanje. "Vsi indici trenutno kažejo, da je zaplet posledica človeškega faktorja," je dejal in tudi on napovedal obstrukcijo. Ponovitev glasovanja namreč po njegovem mnenju odpira dvome tudi v ostala pretekla glasovanja, zaplet pa kaže le na to, "da vodilna koalicijska stranka ni dorasla vodenju države".
Ta povečana aktivnost naj bi torej bila odstranitev glasovalnih kartic, s čimer so se štirje poslanci Levice "ne samo vzdržali glasovanja ampak tudi z izvlekom kartic zmanjšali prisotnost na seji državnega zbora", kot je pojasnil njihov vodja Matej Tašner Vatovec. Izjema je bil Miha Kordiš, ki je že v prvo podprl 100-odstotno uskladitev socialnih transferjev.
Borut Sajovic je medtem dejal, da so se težave pri glasovanju v preteklosti že pojavile, a so tudi vedno rešili na "pameten, razumljiv in vnaprej dogovorjen ter predpisan način". "Naprave za glasovanje so delovale, ampak Godčeva je pozabila omeniti, da so delovale nepravilno," je dejal. Analize strokovnih služb so po njegovih besedah pokazale, da je sistem deloval nepravilno, s to ugotovitvijo pa da se strinja tudi zakonodajno-pravna služba državnega zbora.
KOMENTARJI (624)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.