Med mladoporočenci je odločitev upravne enote, da Ljubljanski grad ni več uradno prizorišče porok, povzročila veliko slabe volje. Poroke na gradu namreč niso več brezplačne, zanje je treba odšteti kar 420 evrov. Da je sicer za mnoge eden najlepših dogodkov v življenju, ravno zaradi financ tudi eden najbolj stresnih, potrjuje tudi organizatorka porok Urška Slapar.
Ko jo povprašamo za povprečno ceno poroke, nam pojasni, da je cena odvisna od števila povabljenih svatov in od stila poroke, ki si jo je par zamislil. Ponavadi je na poroko povabljenih med 70 in 100 svatov. "Jaz dam ponavadi primerjavo 100 ljudi, 100 evrov na svata. Več je ljudi, cena pada, manj jih je, cena na svata zraste. Seveda pa je lahko poroka zelo skromna in bo par zapravil le nekaj 1000 evrov," razloži Slaparjeva. Kot doda, so nekateri pripravljeni svoj sanjski dan deliti le z bližnjimi sorodniki in najbližjimi kolegi, medtem ko drugi na poroko povabijo večji krog ljudi.
Na vprašanje, ali je kriza oklestila tudi poročni proračun, pa Slaparjeva odgovarja, da se kriza na tem področju ne pozna, vsaj ne v smislu, da bi mladoporočenca povabila manj svatov. Če že mora par varčevati, potem raje varčuje pri cvetju, torti, vabilih, kot pa pri številu povabljenih gostov, pojasnjuje poročna organizatorka. Po njenih izkušnjah ponavadi ne varčujejo pri hrani. Izberejo boljše in malo drugačne poročne menije, dodaja. Paru finančno velikokrat priskočijo na pomoč starši. Včasih se zato zgodi, da želita oziroma morata upoštevati tudi njihove želje, pravi Slaparjeva.

Pred načrtovanjem poroke pripravita finančni načrt
Poročna organizatorka ženinu in nevesti svetuje, da si pred načrtovanjem poroke naredita finančni načrt, kaj vse potrebujeta. Nato naj določita, kaj jima je prioriteta - je to hrana, cvetje, glasba, ... Naslednji korak naj bo raziskovanje poročnega trga. "Naj ne bosta zadovoljna že s prvim ponudnikom. Iščita in sprašujta," poudarja.
Glede na njene izkušnje se tudi dogaja, da poročni načrt, ki ga izdelata mladoporočenca, ni realen. "Treba se je zavedati, da vsaka stvar stane. Tudi, če jo naredita in pripravita sama, stane," dodaja. Na drugi strani pa so pari, ki pridejo do nje brez neke predstave, koliko poroka stane. Šele nato določita, koliko sta pripravljena in sposobna odšteti.
Na vprašanje, ali je med željami in realnostjo velik razkorak, Slaparjeva pritrjuje, da se tudi to dogaja. "Včasih se parom kar nasmejim oziroma jih hitro postavim na realna tla, da bosta za določeno stvar odštela veliko več, kot sta računala," odgovarja. Ob tem pa dodaja, da mora par računati na okvirno 1000 evrov odstopanja od začrtane poti. Dostikrat se namreč zgodi, da par kaj pozabi in se zadnji trenutek spomni oziroma želi dodati, da bi bil njun dan še bolj popoln. Poročne drobnarije pa Slaparjeva deli na nujne in nenujne. Pod nujne ponavadi šteje nakit za nevesto, spodnje perilo zanjo in zanj, pod nenujne pa recimo darilca za svate in naprsni šopki za vse svate.

Kaj vse naj vključuje finančni načrt?
"Finančni načrt naj vsebuje vse, kar se tiče poroke - obleke, obred (civilni in cerkveni), glasba (na obredu, na slavju), fotograf, poročno slavje (hrana in pijača), cvetje, poročna prstana, vabila, zahvalna darila za svate, torta, poročne drobnarije (podvezica, blazinica za prstana, nakit za nevesto, spodnje perilo, …), pogostitev doma ob prihodu svatov, frizer, vizažist," našteva Slaparjeva. Ob tem pa dodaja, da so tudi pari, ki imajo še dodatne želje. "Jaz temu pravim cukrčki na poroki. Kot so rekviziti za foto booth, knjiga želja, ognjemet, ... To so stvari, ki naredijo poroko drugačno," pojasnjuje.
Otroške sanje - bela razkošna obleka
Eden od stereotipov pravi, da ženske že od malih nog sanjajo o veliki poroki, v beli razkošni obleki. Kakšno pa je dejansko stanje, vprašamo našo sogovornico. Slaparjeva pravi, da so si neveste različne. "Mislim, da več smernic dajejo ameriški filmi, kot pa sanje male punčke. Morda iz otroških sanj ostanejo le bele razkošne obleke," poudarja.
In kakšne so želje bodoče neveste glede obleke? Slaparjeva pojasnjuje, da si jo ponavadi neveste izposodijo. Nekatere pa jo seveda kupijo ali dajo narediti po naročilu. V zadnjem letu pa je v porastu naročanje oblek prek različnih tujih spletnih strani. "Kako so s tem nakupom zadovoljne, pa je druga stvar," hudomušno pripomne. Po pogovorih z nevestami namreč "stvar ni čisto nedolžna", pojasnjuje Slaparjeva, saj naročena obleka ni vedno takšna, kot si jo je nevesta ogledala na fotografiji. Tudi materiali se med seboj zelo razlikujejo, šivi so slabi, našteva. Nekaterim nevestam to sicer ni pomembno, a mnoge to spravi v slabo voljo.

Ker z naročenimi oblekami niso zadovoljne, jih prodajajo na spletu
Zgodi se celo to, da so tako razočarane nad obleko, da je ne morejo obleči na poročni dan. Zato te obleke prodajajo na spletu, recimo na Facebooku ali Bolhi, pod pretvezo, da so tako dolgo časa čakale na obleko, ki so jo naročile recimo iz Kitajske, da so vmes rezervirale še eno obleko v butiku. V enem poročnem salonu so celo imeli manjši incident. Nevesta, ki je pri njih pomerjala obleke, se je slikala v eni, ki ji je bila všeč. Nato je zelo podobno obleko naročila prek spleta, ko jo je dobila, pa z njo ni bila zadovoljna. To obleko je zato želela prodati, a je objavila fotografijo sebe v obleki iz poročnega salona. Ko so v poročnem salonu to zasledili na spletu, so jo takoj poklicali, naj umakne objavo.
Ko Slaparjevo povprašamo po ceni, pravi, da ima izposoja poročnih oblek velik cenovni razpon. Cene se začnejo nekje pri 200 evrih in se povzpnejo tudi do 1000 evrov. Za primerjavo - v ceno izposoje je šteta tudi šivilja, ki obleko preuredi po merah neveste in tudi čistilnica. Če pa obleko naročite po spletu, pa se vedno pojavijo še dodatni stroški. Ali pa celo nastanejo dvojni stroški, in sicer nakup obleke in zaradi nezadovoljstva še izposoja obleke, pravi Slaparjeva. "Nevesta bo v obleki preživela cel dan, zato je ključno, da se v njej tudi dobro počiti," je prepričana.
Ne le ženske, z oblekami imajo težave tudi moški, predvsem tisti, ki niso navajeni nositi oblek. Praksa je, da obleko kupijo, izbirajo pa temne obleke, da jih lahko kasneje ob kakšni drugi priložnosti oblečejo, pojasnjuje poročna organizatorka.

Slovenci skromni in tradicionalni
Na vprašanje, ali imajo Slovenci in Slovenke glede poročnega obreda tudi kakšne neobičajne želje, pa Slaparjeva odgovarja, da so kar skromni in tradicionalni. "Malokrat si par zaželi kaj posebnega, seveda pa so izjeme," poudarja naša sogovornica. Pari se sicer navdušujejo nad drugačnimi in neobičajnimi stvari, a ko je treba izbrati, se večina odloči za že preverjeno in standardno varianto.
Slaparjeva sicer pravi, da je navdušena, ko s parom kombinirajo in eksperimentirajo ter poudarja, da še nikoli nihče ni bil razočaran. Če se pari odločijo za nekaj posebnega, to še ne pomeni nujno tudi višjih stroškov. "Pari se mnogokrat ne zavedajo, da za svoj denar lahko dobijo veliko več, kot je neka klasika. Jaz zmeraj pravim, da mora biti vsaka poroka unikatna in drugačna ne po nekem kopitu."
Kot primer netradicionalne poroke omeni poroko v naravi, kjer lahko dodaš veliko detajlov, ki so danes moderni. A pri nas je še vedno največ tradicionalnih porok. Pogostitev se odvija v gostilni, meni je klasičen - goveja in gobova juha, pohano meso, pečenka, pražen krompir, štruklji in nekaj kuhane zelenjave. Obvezna pa je velika količina piškotov, za glasbo poskrbi band, nikakor pa ne gre brez kakšnih igric, zaključi poročna organizatorka.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.