
Porodi na domu nezakoniti?
Kot še pravijo slovenski porodničarji, stroka kljub rizičnosti ni proti možnosti poroda na domu, a je najprej nujno treba naš sistem temu prirediti. "Urediti je treba, da bodo porodi na domu sploh zakoniti, saj imajo starši zaradi sedanje pravne nedorečenosti težavo že pri prijavi rojstva otroka matičarju,“ pravi Blejčeva in dodaja, da mora zdravstveno ministrstvo postaviti jasna strokovna merila, katera nosečnica sploh lahko rojeva doma, ob čigavi pomoči, urediti pa je treba tudi povezavo s porodnišnico za take primere.
Urediti možnost porodov na domu ni tako preprosta, pravi Merlo. Poleg tega da bi bilo treba urediti sistem, kdo in kako ukrepa v primeru zapletov pri porodu, bi morali tudi na novo organizirati celoten sistem obravnave porodnice in novorojenčka. Kot primer je navedel, kdo bo spremljal novorojenčka, kdo bo ocenjeval njegovo zdravje, kdo bo porodnici svetoval in pomagal itd. Vse to bi zahtevalo vsaj reorganizacijo sistema patronažne službe, pravi Merlo.

Mnoge nosečnice babicam ne zaupajo
Blejčeva je sicer opozorila, da zakon že nekaj let predvideva, da bi pri zdravih nosečnicah polovico pregledov opravile babice. "Mnoge porodnice tega še vedno ne sprejemajo in z izgovori poskušajo tudi ob teh pregledih priti do ginekologa,“ pravi. Da bi torej še več odgovornosti prenesli z zdravnikov na babice, ki so sicer v Sloveniji za to dovolj strokovno usposobljene, bo moralo to najprej zaživeti tudi med nosečniško populacijo.
V Postojni 'hotelska' namestitev za nosečnice
Po Merlovih besedah sicer v Postojni, ki je manjša porodnišnica, razmišljajo tudi o tem, kako omogočiti porodnicam še kaj drugega poleg običajnega bolnišničnega poroda. Kot eno od možnosti vidijo, da bi v nezasedenih prostorih zdravstvenega doma, ki meji na porodnišnico, uredili bolj 'hotelsko' namestitev, podobno kot avstrijski sanatoriji, kamor hodijo rojevat Slovenke. V takem primeru bi namreč še vedno bila za primer zapletov porodnišnica takoj za vrati.
Priprava smernic in novih standardov za porode na domu
Kot je znano, je generalni direktor direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje Janez Remškar sicer minuli teden, po zapletu z zdravjem porodnice z Bleda, ki je rodila na domu, povedal, da bodo na ministrstvu Zbornici zdravstvene in babiške nege dali nekaj pobud, naj v sodelovanju s strokovnimi združenji pripravi strokovne smernice in standarde za porod na domu.
Blejčeva odgovarja, da so bile te smernice postavljene že pred dvema letoma. "Mislim, da je zbornica zdravstvene nege in babic veliko že naredila, a težava je v nepovezanosti z združenjem za perinatalno medicino," je dejala. MZZ je ustanovilo komisijo za ugotavljanje materalne umrljivosti, ki deluje že od leta 2001. Napisali so mnogo poročil ter priporočil, a nam ni tega nihče posredoval, še pravi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.