Zapletlo se je pri 5. točki dnevnega reda 14. redne seje Državnega zbora, natančneje 22. novembra 2023 ob 21:28:47, pri glasovanju o amandmaju poslanskih skupin SDS in NSi k predlogu zakona o izvrševanju proračunov za prihodnje dve leti.
Informacijski sektor DZ in zunanji izvajalec sta morala nato pripraviti poročilo o dogajanju pri glasovanju in predlog ukrepov. Kot sporočajo iz DZ-ja, je iz pripravljenega dokumenta razvidno, da so se nemudoma po izvedbi glasovanja, pri katerem so poslanke in poslanci izrazili dvom o pravilnosti glasovanja, začele izvajati dejavnosti, ki so običajne v primerih nedelovanja ali sumov o pravilnem delovanju glasovalnega sistema.
Spremembe statusa identifikacijskih kartic poslancev
Kot kažejo analize, je bilo med omenjenim glasovanjem zabeleženih več sprememb statusa identifikacijskih kartic posameznih poslancev, kar je najverjetneje povzročilo motnje v delovanju glasovalnega sistema, v sporočilu za javnost pojasnjujejo v DZ-ju.
Pravijo, da je po doslej zbranih podatkih strojna in programska oprema glasovalne aktivnosti ob konkretnem glasovanju sicer zabeležila, vendar niso bile pravočasno oz. do izteka časovnega okvira glasovanja obdelane in posredovane v jedrni del konferenčnega glasovalnega sistema. Posledica tega je bila, da je bil na ekranih v veliki dvorani Državnega zbora javno objavljen vmesni, ne pa končni rezultat glasovanja.
Glede dogajanja med glasovanjem je bilo ugotovljeno tudi, da 11 poslancev Svobode in trije SD, katerih glasovanja niso bila zabeležena v objavljenem rezultatu, med samim glasovanjem ni vstavljalo in/ali umikalo identifikacijskih kartic, dodajajo.
Kadar glasovalna naprava ne deluje, se glasovanje ponovi
Glasovanje o omenjenem amandmaju je bilo v nadaljevanju 14. redne seje DZ-ja nato ponovljeno 24. novembra. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je odločitev o ponovitvi glasovanja sprejela na osnovi informacije strokovne službe, da naj bi prišlo do neskladja med javno objavljenimi in končnimi rezultati glasovanja, posledica katerega je bila, da javno objavljeni podatki glasovanja o omenjenem amandmaju na seji 22. novembra niso odražali prave volje poslank in poslancev, sporočajo iz DZ.
Pravno podlago za ponovno glasovanje je predstavljal dogovor o vodenju sej, ki je bil v DZ sprejet leta 2004 in je sestavni del parlamentarne prakse: v primeru, kadar glasovalna naprava ne deluje, se glasovanje ponovi. Da omenjeni dogovor predstavlja ustrezno pravno podlago za ponovitev glasovanja, je menila tudi zakonodajno-pravna služba, ki je to stališče podala ustno na predhodnem delovnem posvetu z vodji poslanskih skupin, pojasnjujejo v DZ.
Za pojasnila zaprosili tudi proizvajalca opreme
Strokovne službe DZ so v zvezi z navedenimi pomanjkljivostmi v delovanju glasovalnega sistema že zaprosile za dodatne informacije tudi zastopnika proizvajalca strojne in programske opreme, prav tako pa so prošnjo za povratno informacijo glede uporabe te opreme v posameznih evropskih parlamentih naslovile tudi na Evropski center za parlamentarne raziskave in dokumentacijo.
Da do takšnih situacij v prihodnje ne bi prihajalo, poročilo v zaključku predlaga tudi nekaj ukrepov, med njimi možnost podaljšanja časa od obvestila o zaključku glasovanja do objave podatkov o rezultatu glasovanja.
Poročilo bo dostopno potem, ko se bodo z njim seznanili poslanke in poslanci, še dodajajo v DZ-ju.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.