"Ocene ne presenečajo niti niso nepričakovane," je dejala ministrica Tanja Fajon. Po njenih besedah je Evropska komisija opozorila na prav tiste poteze, na katere so zadnji dve leti opozarjali tudi v opoziciji in protestniki.
Zunanje ministrstvo je kot pristojno posameznim resorjem v vladi že naložilo, da analizirajo ugotovitve poročila, pripravijo predloge ukrepov za uresničevanje priporočil Komisije ter časovnico ukrepov.
Fajon je napovedala, da bodo do jeseni, ko bo v Bruslju potekal dialog o vladavini prava v Sloveniji, predstavili, kako bi stanje izboljšali.
"Spoštovanje pravne države je za to vlado izjemnega pomena, to jo najbolj izrazito ločuje od prejšnje, ki je delala na spodkopavanju vladavine prava," je dejala. Po njenih besedah je tudi vračanje Slovenije k jedrni Evropi dokaz zavezanosti vrednotam vladavine prava.
Notranja ministrica Tatjana Bobnar je povedala, da so se ukrepanja že lotili, saj je krepitev vladavine prava njihova temeljna dolžnost.
Vladavina prava pa ni kaznovanje in ustrahovanje ljudi z odloki, ki so bili sprejeti brez ustrezne pravne podlage, ni usmerjanje policije prek Twitterja in uporaba nesorazmerne sile do ljudi, ki so kritični do vlade, je dejala glede delovanja prejšnje vlade.

Na notranjem ministrstvu podpirajo predlog zakona o odpravi škodljivih posledic prejšnje vlade, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec. Nanaša se namreč tudi na spremembo zakona o delu in organiziranosti policije in bo zamejila pristojnost ministra glede usmerjanja policije v predkazenskem postopku, poleg tega bo vrnjena avtonomija Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, je povedala Bobnar.
Tudi na ministrstvu za kulturo se po besedah ministrice Aste Vrečko strinjajo z glavnimi ugotovitvami Bruslja glede medijev in tudi sami ugotavljajo podobne probleme. Vlada z novim zakonom o Radioteleviziji Slovenija, ki ga obravnava DZ, upošteva priporočila Komisije ter ukinja neposreden vpliv politike na delovanje javne RTV, je dejala ministrica. Celotna reforma medijske zakonodaje pa je po njenih besedah prioriteta v prvi polovici mandata.
Državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Igor Šoltes pa je izpostavil, da je vlada nekatere spremembe že izvedla, pri čemer je omenil imenovanje 13 državnih tožilcev, ki ga je prejšnja vlada zadrževala, ter spremembo uredbe o sodelovanju policije in tožilstva.
Evropska komisija je v poročilu o vladavini prava v EU, ki je letos prvič vsebovalo tudi priporočila članicam, Sloveniji med drugim priporočila okrepitev neodvisnosti javnih medijev. Na področju pravosodnega sistema je izrazila zaskrbljenost zaradi pristojnosti notranjega ministra, da z navodili usmerja policijo v preiskavah posameznih primerov, kar bi lahko vplivalo na neodvisno delo državnih tožilcev in evropskega javnega tožilstva.
Obenem Bruselj opozarja na pomanjkljivosti pri pravilih, ki urejajo parlamentarne preiskave, in Sloveniji priporoča zagotovitev varovalk glede neodvisnosti sodnikov in državnih tožilcev.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.