Poslanec Davorin Terčon (LDS) je zaradi navedb vrhovnega državnega tožilstva o delu policije sklical nujno sejo parlamentarne Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Navedbe državnega tožilstva v poročilu o delu državnih tožilstev v letu 2005 naj bi bile po Terčonovem mnenju naravnost zaskrbljujoče.
Policisti in tožilci delajo vsak po svoje
Vrhovno tožilstvo v svojem poročilu o delu državnih tožilstev v letu 2005 ugotavlja, da se "sodelovanje s policijo ni izboljšalo".
Kot je navedeno, v večini primerov državni tožilec in policist ne sestavita uradnega zaznamka in tako vsak po svoje evidentirata usmerjanje preiskovanja kaznivih dejanj.
Ugotovili so tudi primere, ko je policija objavila podatek, da tožilec usmerja predkazenski postopek, čeprav temu ni bilo tako. Nazadnje se je izkazalo, da kaznivega dejanja ni preiskoval nobeden od njiju.
Policija samovoljno obvešča tožilce
Tožilci so še ugotovili, da so so jih policisti ob odločanju za usmerjanje preiskave nepopolno in pristransko informirali, ugotavljajo pa tudi delno samovoljo pri odločanju, kdaj in o čem bodo policisti obveščali državnega tožilca.
Nekateri državni tožilci opozarjajo, da po danih usmeritvah policisti ne obveščajo državnega tožilstva o rezultatih in tudi ne o tem, da se prikriti preiskovalni ukrepi ne izvajajo.
Razpravo preložili na prihodnji teden
To so po Terčonovih besedah zaskrbljujoče navedbe, zaradi katerih se je odločil za sklic današnje nujne seje. Čeprav sta bila na današnji seji navzoča notranji minister Dragutin Mate in generalni direktor policije Jože Romšek, pa bodo o kritičnih navedbah v poročilu zaradi odsotnosti generalne državne tožilke Barbare Brezigar razpravljali predvidoma prihodnji teden.
Poročilo vrhovnega državnega tožilstva bo sicer obravnaval tudi odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.