V absolutnih številkah je slika prepričljiva. 100 tisoč dodatnih volivcev na voliščih in 100 tisoč več ljudi, ki so glasovali proti zakonu, ki bi izenačil istospolne in raznospolne partnerske zveze. Število ljudi, ki izenačitev podpirajo, je ostalo tako rekoč nespremenjeno, oziroma se je za malenkost še zmanjšalo. Večja volivna udeležba torej pomeni predvsem tudi, da je na volišča šlo več ljudi, ki so glasovali proti in da je bila kampanja podpornikov zakona očitno neuspešna in neproduktivna. Podpora njihovemu predlogu je namreč v treh letih absolutno ostala na enaki ravni.
Na nivoju volilnih enot se delež podpornikov izenačitve zakonskih zvez ni prav nikjer povečal. V povprečju je rezultat podpornikov v primerjavi z 2012 za kar 8,72 odstotnih točk nižji, razkorak med opcijama za in proti pa tako za več kot 17 odstotnih točk. Največ so nasprotniki zakona pridobili v volilni enoti s sedežem v Novem mestu. Pred tremi leti je proti Družinskemu zakoniku glasovalo 60,49 odstotka volivcev, v nedeljo 70,49. Volilna enota Novo mesto je sicer po deležu glasov proti za volilno enoto Ptuj, kjer so roti glasovali skoraj trije od štirih volivcev. Še najmanjši padec podpore izenačitvi istospolnim partnerstvom je zaznati v volilni enoti Ljubljana-center, a tudi tam se je razkorak med glasovi ZA in PROTI povečal za več kot 12 odstotnih točk.
Tudi v volilni enoti Ljubljana-Center se je namreč bistveno zmanjšalo absolutno število ljudi, ki so spremembe zakonodaje podprli. Kar 3590 volivcev manj je podprlo zakonodajne spremembe, medtem ko jih je proti glasovalo dodatnih 7200. Edini volilni enoti, kjer so podporniki zakonodajnih sprememb v primerjavi z letom 2012 pridobili sta Kranj in Maribor, a so absolutne številke zelo majhne. V Kranju je spremembe v primerjavi z letom 2012 podprlo 1400 več volivcev, v Mariboru vsega 500. A v obeh primerih je PROTI glasovalo kar 15 tisoč ljudi več, kot na referendumu o Družinskem zakoniku.
Pod črto je tako jasno, da so bili pri agitaciji volivcev v primerjavi z letom 2012 bistveno bolj uspešni nasprotniki izenačevanja istospolnih in raznospolnih zakonskih zvez. Tudi v tradicionalno bolj liberalnih okoljih so namreč uspeli doseči zasuk pri glasovanju. Ne samo, da so v volilni enoti Ljubljana-Center, ki je pred tremi leti kot edina potrdila Družinski zakonik, dosegli zavrnitev te zakonske novele, uspeli so celo, da se je zmanjšalo tudi število ljudi, ki so glasovali ZA. V območji pa, kjer so že pred tremi leti dosegli prepričljivo zmago, so v nedeljo le še okrepili svoj položaj.
KOMENTARJI (1098)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.