Kongres Desusa, na katerem je Aleksandra Pivec po 15 letih s čela stranke presenetljivo izpodrinila 'večnega' Karla Erjavca, je pošteno pretresel slovenski politični prostor.
Erjavec je namreč takoj po porazu napovedal odstop z mesta obrambnega ministra, danes pa je pojasnil, da se ne umika le iz politike, temveč tudi iz javnega življenja. Noče pa s svojim odstopom škodovati vladi Marjana Šarca. "S premierjem se bom pogovoril o datumu odstopa z mesta ministra, ne želim, da bi odstop povzročil nevšečnosti vladi," je dejal.
Pivčeva je na drugi strani dolgoročno še politična neznanka, a za obstoj vlade trenutno prinaša manj negotovosti. Odpira pa se vprašanje, kakšna je prihodnost poslanske skupine. Trije od petih poslancev stranke DeSUS so namreč podprli Erjavca, zato se postavlja vprašanje, ali lahko zmaga Pivčeve v poslansko skupino vnese nemir ali razkol.
Analitik Andraž Zorko iz Valicona ocenjuje, da razvoj dogodkov ostaja nepredvidljiv. A je v bistvu zmaga Pivčeve tako očitna, da sklepa, da nihče od poslancev ne bo deloval proti njej.
Tako kažejo tudi izjave poslancev. "To je demokracija, zmaga tisti, ki dobi več glasov. Za poslansko skupino to ne bi smelo nič pomeniti, mi smo izvoljeni od ljudi. Danes je nov dan," je po kongresu navedel vodja poslanske skupine Franc Jurša.
Ivan Hršak, ki je bil tudi naklonjen Erjavcu, je priznal, da je rezultat presenečenje, ki ga nihče ni pričakoval. Zagotovil pa je, da bodo v poslanski skupini enotni in bodo delali v dobro Desusa in Slovenije. "DeSUS je demokratična stranka, spoštujemo odločitev kongresa," je dodal.
Poslanec Branko Simonovič, ki se pred kongresom o podpori posameznemu kandidatu ni izrekel, verjame, da bodo enotno delali naprej, in da bodo rešitev našli tudi s poslancem Robertom Polnarjem, ki je že večkrat ob pomembnih glasovanjih glasoval drugače kot drugi poslanci DeSUS. Obenem meni, da bo Erjavec vztrajal pri odstopu s funkcije ministra, čeprav po njegovi oceni to za stranko ni dobro.
Poslanca Jurija Lepa je presenetila Erjavčeva napoved odstopa. V poslanski skupini pa po navedbah poslanca niso razmišljali, da bi se razšli, vsaj štirje bodo kot doslej delali enotno. "Z vsakim moraš delati, prav je, da se je nekaj spremenilo. Vsaka sprememba prinese nekaj novega, novo energijo, novo moč," je dejal Lep, ki se pred kongresom o podpori ni opredelil. Presenetila ga je tudi velika prednost Pivčeve pred Erjavcem, ob čemer Lep ocenjuje, da je dosedanji predsednik s svojimi nastopi na kongresu izgubil nekaj simpatizerjev.
Nekdanji poslanec stranke DeSUS in aktualni državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Uroš Prikl v stranki ne pričakuje bistvenih sprememb, pričakuje pa, da bodo trdno stali na programskih izhodiščih in bodo to s trdno voljo in sodelovanjem poskušali tudi realizirati. Erjavčeve odločitve za odstop z ministrske funkcije Prikl ni želel komentirati.
Navdušeni nad zmago Pivčeve so njeni podporniki, med njimi nekdanji minister in nekdanji podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar, ki nezadovoljstva z Erjavcem že dolgo ni skrival. Po kongresu je ocenil, da je Erjavčeva napoved odstopa ena njegovih boljših potez v zadnjem času. Meni tudi, da bi se Erjavec težko obdržal na ministrskem mestu.
Gantar je še prepričan, da bodo v stranki DeSUS delali z novo energijo in dobili nove člane, saj so jim ljudje ves čas trdili, da jih DeSUS ne zanima, dokler je predsednik Erjavec. Po njegovi oceni bo stranka po zmagi Pivčeve bistveno bolj napredovala, zmaga pa je pomembna tudi za delo na državnem nivoju, meni Gantar, ki je bil izvoljen za člana izvršnega odbora.
Olajšanje v koaliciji: zmaga Pivčeve trenutno prinaša manj negotovosti za stabilnost vlade
Izvolitev Pivčeve na čelo stranke upokojencev trenutno prinaša manj negotovosti za stabilnost vladne koalicije, kot če bi zmagal Erjavec. Ta je predsedniku vlade Šarcu v vročem predkongresnem boju očital vmešavanje v kongres Desusa. Številni so ocenili, da premier tiho podpira Pivčevo, sicer ministrico za kmetijstvo.
Šarec namreč za zdaj zaradi očitkov v povezavi z nepravilnostmi pri projektu SRIPT proti njej ni ukrepal, medtem ko je bil ostrejši do ravnanja obrambnega ministra ob predčasni vrnitvi slovenskih vojakov iz Iraka. V dneh pred kongresom je napovedal, da se bo z ministrom o tem temeljito pogovoril.
Morebitna Šarčeva želja za zamenjavo ministra bi lahko imela tako v primeru zmage Erjavca na kongresu širše politične posledice. Razplet kongresa, vključno z ministrovo napovedjo odstopa z mesta ministra, pa je tok dogodkov povsem spremenil.
Pivčeva je sicer pojasnila, da se želi z Erjavcem še pogovoriti. Če z odstopom misli resno, pa bodo po njenih navedbah tudi s predsednikom vlade govorili o tem, ali bo DeSUS tudi v prihodnje vodil ministrstvo za obrambo, ali pa bi morda prevzeli kakšno drugo. V volilnem nagovoru je sicer že omenila, da bi se DeSUS moral v prihodnosti bolj posvetiti področjem, ki zadevajo njihov program, in tudi prevzeti vodenje ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Pivčeva je napovedala, da se bo zavzela za čimprejšnji pogovor s Šarcem, v ponedeljek ga bo kontaktirala.
Če bi zamenjali resorje, bi to lahko prineslo nekakšno rekonstrukcijo vlade. Pričakovati je, da se bodo do tega v prihodnjih dneh opredelili tudi koalicijski partnerji.
Po oceni komentatorja Aljaža Pengova Bitenca se resnične skrbi za Pivčevo šele začenjajo, med drugim bo morala hitro pokazati, da ni zgolj satelit premierja.
Naglih kadrovskih potez po menjavi na čelu DeSUS ni pričakovati
Po za mnoge presenetljivi menjavi na čelu Desusa v stranki sicer navajajo, da naglih potez ni pričakovati. Tudi koalicijski partnerji so v izjavah še previdni. Kaže pa, da jih nova ministrska menjava, do katere bo prišlo zaradi odhoda Erjavca z mesta ministra za obrambo, lahko skrbi, saj bo imenovanje ministra brez večine v DZ znova zalogaj.
Glede na strankarska pravila DeSUS se bodo morali v naslednjih tednih konstituirati še novoizvoljeni organi DeSUS, najprej izvršni odbor in nato še svet stranke, ki je najvišji organ med obema kongresoma. Pričakovati je, da bo predsednik sveta nekdo, ki si ga bo izbrala Pivčeva, saj je sodelovanje med predsednikom stranke in predsednikom sveta pomembno. Obenem je pričakovati, da bo Pivčeva svojega človeka postavila tudi na mesto generalnega sekretarja stranke.
Konstituiranje organov je pomembno zato, ker ti soodločajo ali potrjujejo tudi ministrske kandidature za resorje iz kvote DeSUS.
V kabinetu predsednika vlade danes še niso komentirali napovedanega odstopa Erjavca z mesta ministra za obrambo, tudi v koaliciji so pri odzivih večinoma precej zadržani, kaže pa, da jih vendarle lahko skrbi, kako bodo zagotovili potrebno absolutno večino za izvolitev novega ministra.
Kot je navedel politični analitik in urednik portala Domovina.je Rok Čakš, Erjavčev odhod iz vlade Šarcu najbrž ni najbolj po volji, četudi si je nekonfliktne Pivčeve na predsedniškem mestu koalicijske partnerice želel tudi on in v zakulisju za to tudi kaj postoril. "Ne zaradi tega, ker bi bil premier z njegovim delom tako zadovoljen, temveč, ker to pomeni, da bo moral v državnem zboru predlagati novega ministrskega kandidata. In kot smo videli v primeru Angelike Mlinar, je pridobitev potrebne parlamentarne večine za Šarčevo manjšinsko vlado vse prej kot rutinska naloga," je izpostavil Čakš.
Podobno razmišlja vodja poslancev SD Matjaž Han. Četudi verjame, da bodo lahko tudi z novo predsednico DeSUS dobro sodelovali, pa se zaveda, da so pred njimi zahtevni časi in da bo "novega ministra absolutno težko spraviti skozi parlament". Ob tem je opozoril na stanje v poslanski skupini DeSUS, kjer so nekateri podpirali Erjavca. "Odvisno je od poslancev DeSUS, odvisno je od komunikacije med Pivčevo in Šarcem. Mislim, da je treba počakati nekaj dni, da se glave ohladijo, da se nova ekipa usede in da pove, kako naprej," je dejal. In če je spraviti skozi parlament enega ministra ob manjšinski vladi, ki ima le 43, ali celo 42 glasov, težko, pa je po Hanovi oceni v trenutni kondiciji koalicije spraviti skozi širšo rekonstrukcijo vlade "misija nemogoče". Zato meni, da bodo v DeSUS enostavno morali najti novega obrambnega ministra.
Računica 43 ali 42 leti predvsem na poslanca DeSUS Polnarja, ki je v minulih tednih glasoval drugače kot koalicija, na sobotnem kongresu pa ga sploh ni bilo videti.
V DeSUS so sicer povedali, da bi se o menjavi resorjev pogovarjali le, če bi Šarec razmišljal o rekonstrukciji vlade, ne bi pa sami od sebe želeli posegati v resorje koalicijskih partnerjev. Če pa bi prišlo do takih pogovorov, bi si želeli namesto obrambnega resor, ki je bliže njihovim programskim usmeritvam. Pivčeva je v kongresnem volilnem nagovoru že omenila, da bi morali v prihodnosti prevzeti vodenje ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ko gre za nadaljnje poteze Pivčeve, pa v stranki zatrjujejo, da ostajajo trden člen koalicije.
V SMC, ki trenutno vodi ministrstvo za delo, so navedli, da o menjavi resorjev ne razmišljajo. "Vsi naši ministri opravljajo svoje delo na način, da korektno izpolnjujejo tako naš program kot koalicijski sporazum," so navedli v pojasnilo. So pa tudi oni prepričani, da bo imenovanje novega ministra potekalo v luči tega, da je "manjšinska vlada vsakodnevni izziv in realnost, obenem pa je politika umetnost možnega".
V SAB so navedli, da je o menjavi vladnih resorjev v tem trenutku še preuranjeno govoriti, "o tem odločata predsednik vlade in koalicija". "Za nas je pomembno, da z DeSUS kot podobno mislečo stranko dobro sodelujemo," je izpostavila predsednica stranke Alenka Bratušek. Dodala je, da je zanje bistveno, da dokončajo mandat te vlade in nadaljujejo z gradnjo 2. tira in 3. razvojne osi ter skupaj z DeSUS naredijo še kakšen korak za izboljšanje položaja upokojencev. "Na tem področju si z njihove strani želimo še močnejše podpore," so navedli v SAB. Bratuškova je pozdravila tudi dejstvo, da je slovenski politični prostor dobil še eno žensko predsednico stranke. "Prav ženska energija pomembno prispeva k drugačnemu pristopu v politiki," je prepričana.
Pivčeva: Včeraj je bil prelomen dan
Prva predsednica v zgodovini stranke DeSUS se je z daljšim zapisom zjutraj odzvala na družbenem omrežju Facebooku. Zapisala je, da je bil včeraj prelomen dan. "Ne samo za stranko DeSUS, temveč za vso slovensko politiko, za vse Slovenke in Slovence. Odgovornost za vodenje te države prehaja na novo generacijo politikov, ki bomo z drugačnimi pogledi in drugačnimi praksami poiskali odgovore na največje izzive sedanje in prihodnjih generacij," je zapisala.
Članom stranke je sporočila, da jih čaka ogromno dela, in jih pozvala, naj pozabijo stare zamere. "Želim, da od tega trenutka naprej delujemo kot ekipa. Morda občasno z različnimi pogledi, a s skupnim ciljem."
Dodala je, da povečevanje števila starejših terja takojšnje in hitre ukrepe. "Ne smemo dopustiti, da bi se nove in nove generacije starejših ljudi soočale s socialno izključenostjo in tveganjem za revščino. Dostojna starost za vse mora biti ena največjih vrednot naše družbe."
Ob koncu se je vsem zahvalila za podporo in prijaznost, Erjavcu pa za vodenje stranke v minulih 15 letih.
Na Facebookovi strani stranke DeSUS so ob zapisu, da je Pivčeva nova predsednica dodali le: "Čestitke in srečno na predsedniški poti!"
KOMENTARJI (655)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.