Število obiskov in posvetov v ambulantah družinskih zdravnikov in pediatrov zaradi akutnih okužb dihal je v prejšnjem tednu še naprej naraščalo, je sporočil NIJZ. Več bolnikov je bilo predvsem iz delovno aktivne populacije, torej starih med 20 in 64 let. Prav tako se je v ambulantah zaradi tega vzroka povečal obisk starejših od 65 let.
Pri družinskih zdravnikih in pediatrih je bilo tudi več obiskov bolnikov zaradi gripe oz. gripi podobne bolezni. Povečanje obiskov je bilo najbolj izrazito med otroki, starimi do treh let in od štirih do sedem let. Pri starejših od 65 let povečanja gripe oz. gripi podobne bolezni niso zaznali. Pojavnost akutnih okužb dihal in gripe oz. gripi podobnih bolezni je sezoni primerno in podobno kot v enakem obdobju lani.
V laboratorijih so v prejšnjem tednu potrdili viruse, ki povzročajo gripo, v 2,1 odstotka vseh testiranih vzorcev. Med vzorci, odvzetimi v mreži primarnega zdravstva, jih je bilo na gripo pozitivnih šest odstotkov, med vzorci iz bolnišnic pa dva odstotka. Gripe je več v severovzhodni Sloveniji. Kroži tudi respiratorni sincicijski virus (RSV), ki je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok. Potrjen je bil v 3,4 odstotka vzorcev.
Med povzročitelji akutnih okužb dihal še vedno močno prevladujejo rinovirusi, potrdili so jih v 23 odstotkih testiranih vzorcev. Covid-19 so potrdili v 26 odstotkih testiranih vzorcev, delež pozitivnih pa je višji pri vzorcih, ki so jih odvzeli pri bolnikih, ki se zdravijo v bolnišnicah.
Infektologinja Logarjeva: Med virusnimi okužbami prevladuje koronavirus
Med virusnimi okužbami prevladuje koronavirus, s katerim je okužena približno tretjina hospitaliziranih, a je covid-19 večinoma pridružena bolezen, je povedala infektologinja Mateja Logar.
"Od 80 hospitaliziranih bolnikov jih je nekaj takšnih, pri katerih je covid-19 vodilna diagnoza, se pravi tisto, zaradi česar so prišli v bolnišnico. Pri teh je v ospredju starejša populacija s številnimi pridruženimi boleznimi. Ti imajo dejavnike tveganja za težji potek bolezni," je izpostavila infektologinja. Po njenih besedah je bila večina ljudi, ki prihajajo na infekcijsko kliniko, cepljena v prvem obdobju, poživitvenih odmerkov pa večina posameznikov iz rizičnih skupin ni prejela.
Na infekcijski kliniki so zaznali tudi nekaj okužb z gripo, a se po navedbah infektologinje nihče od okuženih z gripo ne zdravi v bolnišnici.
Logar je povedala, da jo žalosti, da so nekateri bolniki še vedno nastanjeni na hodnikih infekcijske klinike."Na žalost je situacija takšna, da ne gre samo za to, da bi bolniki, ki potrebujejo hospitalizacijo, prenočili na hodniku in da bi naslednje jutro oziroma tekom dneva našli ustrezno namestitev na oddelkih, tako da žal včasih na hodniku ostanejo tudi po štiri dni," je dodala.
Dodatne postelje so trenutno na voljo v Bolnišnici Petra Držaja v Šiški, v diagnostično-terapevtskem servisu (DTS), kjer se je napovedovala možnost zagotovitve dodatnih postelj, pa po besedah Mateje Logar "večjih aktivnosti v tej smeri trenutno ni", ker so tudi prostori v DTS trenutno preveč zasedeni.
Infektologinja je opomnila še, da je cepljenje še vedno priporočljivo, kot najbolj smiselno pa je izpostavila cepljenje proti gripi in covidu-19. Še vedno so priporočljivi tudi ukrepi za preprečevanje prenosa okužb, kot je redna higiena rok z razkuževanjem in izogibanje prostorom, kjer se nahaja večje število ljudi, med katerimi je izpostavila zlasti nakupovalna središča.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.