Razkorak med načrtovanimi sredstvi v sprejetem letošnjem proračunu in že prevzetimi obveznostmi je okoli 500 milijonov evrov, ob upoštevanju pravic in obveznosti do vseh proračunskih porabnikov pa skoraj milijardo evrov, je po seji vlade povedal premier Janez Janša. Izsledke bo vlada v ponedeljek predstavila tudi socialnim partnerjem.
Vlada se je namreč danes seznanila s poročili ob primopredaji, pri čemer so se glede na zastavljen časovni načrt sprejemanja rebalansa letošnjega proračuna osredotočili predvsem na ugotavljanje finančnega stanja po posameznih resorjih.
Janša: Če se ne bo nič spremenilo, oktobra ne bo za plače in socialne transferje
Janša je pri tem poudaril, da gre pri omenjenem razkoraku za razliko med prevzetimi obveznostmi in načrtovanimi sredstvi v veljavnem proračunu, medtem ko še ni jasno, koliko bo vlada letos dejansko zbrala proračunskih prihodkov. To bo bolj jasno prihodnji teden, ko bo vlada določala makroekonomski okvir proračunskih dokumentov za letos. Če se nič ne bo spremenilo, oktobra ne bo več plač za učitelje, je poudaril Janša in dodal, da je denarja premalo tudi za policiste, socialne transferje, plačilo obresti in mednarodne članarine.
Ti podatki so po prepričanju predsednika vlade zelo nazoren dokaz tega, kaj se zgodi, ko država daljše obdobje nima delujoče vlade in se politična kriza vleče več mesecev, zato je v prihodnje treba narediti vse, da se Slovenija taki situaciji izogne. Pri tem je omenil predloge SDS za spremembe ustave, ki bi pospešile oblikovanje vlade.
Širšo javnofinančno in makroekonomsko sliko ob primopredaji bo vlada v ponedeljek na Brdu pri Kranju predstavila socialnim partnerjem na razširjeni seji Ekonomsko-socialnega sveta. Vlada bo tam predstavila širšo sliko stanja v Sloveniji in mednarodnem okolju ter izhodišča vlade za nov socialni sporazum. Dialog o sporazumu naj bi tako stekel že v ponedeljek.
Križanič: Trenutni proračun je bil sprejet 2010, zato je rebalans nujen
Razkorak med načrtovanimi proračunskimi sredstvi in že prevzetimi obveznostmi je poziv k rebalansu in varčevanju s široko podporo, se je na besede premierja Janeza Janše odzval nekdanji finančni minister Franc Križanič. Spomnil je, da je bil veljavni letošnji proračun sprejet ob bistveno drugačnih predpostavkah.
"Trenutno veljavni proračun je bil namreč sprejet novembra 2010 ter temelji na predpostavkah bistveno hitrejše rasti v letih 2011 in 2012, na podlagi katerih bi se morali javnofinančni prilivi občutno zvišati. Ker se to ni zgodilo, je sedaj potreben rebalans, ki mora kombinirati vzvode varčevanja tako pri investicijah in materialnih stroških kot pri kakršnem koli povečevanju izdatkov za plače javnih uslužbencev, socialne transferje in pokojnine" je dejal Križanič.
Kot še pravi nekdanji finančni minister, je še vedno treba upoštevati, da so za normalno delovanje države določeni odhodki nujni, in "ustvarjati vtis, da je to nemogoče, ni primerno in je bolj izraz panike".
Križanič je še izpostavil, da je država lani brez prenosov v pokojninsko in zdravstveno blagajno porabila okoli 9,3 milijarde evrov. Proračun za letos je bil naravnan na nekaj nad 10,1 milijarde evrov odhodkov, če pa bi se plače, socialni transferji in pokojnine usklajevale z inflacijo, bi bil znesek še višji. Interventni zakon bi bilo treba po zato njegovem prepričanju podaljšati s pol leta na celo leto in ustvariti dodatne prihranke, da se odhodke spravi nazaj na približno 9,3 milijarde evrov. Pod to mejo se mu proračunske porabe ne zdi smiselno zniževati, saj bi to pomenilo dodatne recesijske pritiske.
Ko se bo kriza v evroobmočju končala in bo izvoz pognal rast, pa bi bilo treba razmišljati o dodatnih proračunskih virih, kot sta na primer davek na nepremičnine ali dvig davka na dodano vrednost, tako da se nadomesti izpad zaradi davčne reforme, sprejete v letu 2006. Znova je poudaril, da je bil negativni učinek te reforme 900 milijonov evrov, razkril pa se je v času krize.
KOMENTARJI (1697)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.