Prešteti glasovi po pošti rezultatov lokalnih volitev v Kopru praktično niso spremenili. Končni neuradni izidi so le potrdili ponovno izvolitev Borisa Popoviča, ki ga je podprlo 69,22 odstotkov volivcev. Skupni kandidat SD, Zares, LDS in stranke Oljka Janez Starman je prejel 21,61 odstotka glasov, kandidatka SLS Olga Franca 4,49 odstotka, kandidat SDS Stefan Kocjančič je prejel 1,87 odstotka glasov, še nekoliko manj sta prejela kandidat Akacij Marko Brecelj in kandidat SMS – Zelenih Dragan Sadžak.
Popovičeva lista Koper je naš je dobila 19 sedežev, saj je na volitvah v mestni svet zbrala nekaj čez 53 odstotkov glasov. Oljka in SD sta zbrali vsaka nekaj čez osem odstotkov, kar pomeni po tri sedeže v mestnem svetu. DeSUS bo s 6,39 odstotki imel dva predstavnika v mestnem svetu, SDS, Zares in SLS pa po enega.
V Ankaranu ga je premagal Starman
Popoviča je podprlo skupaj 14.189 volivcev, Starmana pa 4425. Olga Franca je prejela 923 glasov, Kocjančič 383, Brecelj 372, najmanj glasov pa je prejel Dragan Sadžak, in sicer 206.
Popovič je prepričljivo slavil na vseh voliščih, z izjemo enega, in sicer v Ankaranu, kjer ga je premagal Janez Starman. Ta je na tem volišču prejel 188 glasov, Popovič pa 153.
Štetje glasov je v nedeljo potekalo razmeroma počasi, a predsednik volilne komisije Aleksij Mužina zatrjuje, da ni bilo odstopanj od zadnjih lokalnih volitev. "Na nekaterih voliščih, ki jih je kar 85, so šteli tudi po 20 različnih glasovalnih lističev, saj so potekale še volitve v svete krajevnih skupnosti, na dvojezičnih območjih pa so volili še predstavnike italijanske narodne skupnosti," še pojasnjuje.
Oljka: Popovičeva kampanja sporna
Stranka Oljka – stranka Slovenske Istre pa je prepričana, da je bila Popovičeva kampanja neregularna in to vpričo javnosti ter vseh državnih organov. Stroški plakatne kampanje po mnenju Oljke za večkrat presegajo zakonsko določeno mejo porabe, v nekaterih delih naj bi vodil svojo predvolilno kampanjo celo na račun davkoplačevalcev. Višek pa je, kot so zapisali, sodelovanje velikega dela občinske uprave in javnih uslužbencev pri celotni volilni kampanji in promociji župana.
Oljka meni, da je s pretvezo, da se odpirajo za mesto pomembne naložbe, župan nemoteno izvedel nekaj slovesnih prireditev, ki so bile volilna kampanja sredi volilnega molka. Zato poudarjajo, da je bila tokratna koprska volilna kampanja daleč od poštene. Poleg tega še opozarjajo na to, da bodo računi te kampanje kmalu prišli in ne bodo poceni.
Sicer pa so v Oljki zadovoljni nad volilnim izidom, ker so uspeli povečati svojo prisotnost v občinskem svetu. Svoj rezultat iz leta 2006 so namreč povečali za skoraj 50 odstotkov. To je po njihovo jasen signal, da je bila politika, ki so jo zastavili, prava in zato si tudi v prihodnje nadejajo delovati kot konstruktivna opozicijska stranka.
SLS zadovoljna z izidom
Zadovoljni so tudi v stranki SLS. Njihova županska kandidatka Franca ocenjuje, da rezultat županskih volitev kaže na to, da se v Kopru ljudje še niso odločili za spremembe v načinu vodenja občine, so pa z izborom list, ki bodo odslej zastopane v mestnem svetu, vendarle dokazali, da si želijo tudi malce drugačnih pogledov.
Skoraj 49-odstotna volilna udeležba
Volilna udeležba na nedeljskih lokalnih volitvah v Kopru je bila 48,6-odstotna. Najvišja je bila na volišču v Zazidu, kjer je volilo 86,89 odstotka volilnih upravičencev. Najnižja volilna udeležba je bila na enem od volišč v Kopru, kjer je volilo 34,71 odstotka volilnih upravičencev.
V mestnem svetu bodo sedeli tudi trije pripadniki italijanske narodne skupnosti. Alberto Scheriani je prejel 30,84 odstotka glasov volivcev, Mario Steffe 27,03, Ondina Gregorich Diabate pa 24,67 odstotka glasov volilnih upravičencev. Svetniški kandidat Marco Apollonio se v občinski svet ni uvrstil.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.