Predstavniki Obalnega društva proti mučenju živali (ODPMŽ) bodo danes koprski občini vrnili ključe obalnega zavetišča – izteka se jim namreč pogodba o upravljanju z zavetiščem, s katerim bo interventno upravljala koprska komunala. Ob tem je predsednica ODPMŽ Andrea Bogataj Krivec poudarila, da "zavetišče nikoli ni bila politična ustanova" ter da je edina politika, ki so jo vodili, bila dobrobit živali.
Hkrati je zavrnila številne očitke, ki so se pojavili v zadnjih tednih, ter izpostavila obsežno prostovoljno delo članov društva, ki so zavetišče ponesli na dober glas tudi izven Slovenije, poteze obalnih občin, zlasti koprske, pa je označila za "klofuto" živalovarstvenikom.
Finančno delovanje društva je bilo vseskozi transparentno, je poudarila ter spomnila, da letni prihodki iz občinskih proračunov niso omogočali niti kritja osnovnih stroškov zavetišča. Je pa priznala, da "je seveda zavetišče lahko profitna ustanova - naše pač ni bilo".
Predsednico društva so sicer začudile napovedi, kako bo zavetišče po novem odlično urejeno, vprašala je tudi, zakaj lastniki, torej obalne občine, za to niso poskrbeli že v preteklosti. Kot je spomnila, so namreč v društvu s svojim denarjem poskrbeli za razne nadstreške in druge potrebne naložbe.
'Postopek prevzema stoji na izjemno majavih pravnih podlagah'
Koprska občinska svetnica Polka Boškovič pa je opozorila, da je bil sklep treh županov o takojšnji prekinitvi upravljavske pogodbe z ODPMŽ sprejet predvsem na podlagi odločbe veterinarske inšpekcije, ki pa ni pravnomočna in se je društvo nanjo pritožilo. "Sprašujem se, kaj bo v primeru, če društvo s pritožbo uspe in če bo odločba veterinarske inšpekcije odpravljena," je dodala.
Prav tako je izpostavila, da je koprski župan Boris Popovič podpisal sklep o interventni dodelitvi izvajanja javne službe Komunali Koper, pri čemer pa postopek prevzema zavetišča stoji na "izjemno majavih pravnih podlagah". Župan bi namreč po njenih besedah izvajanje javne službe v zavetišču lahko interventno podelil komunali le pod pogojem, da ima ta registrirano omenjeno dejavnost, a komunala na dan razdrtja pogodbe te dejavnosti še ni imela registrirane. Župan bi tako moral svoj sklep predložiti v potrditev občinskemu svetu, za kar je imel tudi možnost, vendar točka sploh ni bila na dnevnem redu junijske seje sveta, je dodala Boškovičeva.
Popovič vztraja, da so zaradi odločbe inšpekcije morali intervenirati
Popovič pa je danes povedal, da je koprska občina po izdaji odločbe veterinarske inšpekcije zoper ODPMŽ morala intervenirati in prevzeti upravljanje nad obalnim zavetiščem. Prepričan je tudi, da bosta občina oz. Komunala Koper boljši upravljalec zavetišča.
Kot je pojasnil, je veterinarska inšpekcija izdala več odločb, zadnja odločba izpred nekaj tednov pa je bila "zelo jasna". Inšpekcija je z njo obalnemu društvu kot upravljalcu obalnega zavetišča zaradi neizpolnjevanja predpisanih pogojev odredila prenehanje sprejema novih živali v roku enega dne od sprejema odločbe ter naložila, da mora živali, ki se trenutno nahajajo v zavetišču, oddati novim lastnikom v roku 30 dni. Morebitna pritožba pa ne zadrži izvršitve.
Občina mora po Popovičevih besedah spoštovati zakon. "Enostavno smo bili primorani iti v zavetišče in prevzeti njegovo delovanje," je pojasnil župan ter zavrnil očitke, da so želeli zavetišče, ki je v lasti obalnih občin, prevzeti od omenjenega društva.
Obenem je Popovič zavrnil pomisleke Boškovičeve o majavih pravnih podlagah za ukrepanje občine, hkrati pa je prav njej očital, da se je v zgodbo o zavetišču vmešala, da bi si naredila promocijo na račun skrbi za živali.
Kot je napovedal župan, bodo do zavetišča prišli po pravni poti, saj primopredaja med obalnim društvom in komunalo do današnjega dne ni bila opravljena. Že v tem vmesnem času pa občina prek komunale zagotavlja urgentno službo za zapuščene živali, na katero se občani obalnih občin lahko obrnejo ob vsaki uri, in sicer na številko 112 ter na brezplačno številko 080 8849.
Popovič je napovedal še, da bo organizacija zavetišča bistveno boljša in živalim bolj prijazna, kot je bila doslej: "Investirali bomo tisto, kar je potrebno, da bomo naredili zavetišče zgledno." Tudi prostovoljci bodo še naprej dobrodošli.
Če bi se z izročitvijo prostorov zavleklo, bodo počakali na pravnomočno odločbo sodišča, v vmesnem času pa bi lahko vzpostavili novo zavetišče na novi lokaciji, in sicer pri drevesnici nad koprskim pokopališčem.
Z zavetiščem trenutno interventno upravlja koprska komunala, s čimer sta soglašali tudi piranska in izolska občina. Popovič danes še ni mogel napovedati, kako dolgo bo trajalo interventno upravljanje. S preostalima občinama, solastnicama zavetišča se bodo morali zdaj dogovoriti, na kakšni osnovi pripraviti razpis oz. ali bodo morda podelili neposredno koncesijo. "Stvar je še zelo odprta. Ko bomo videli, kako komunala dela kot urgentna služba, takrat se bomo odločali bolj trezno, kako in kaj naprej," je dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.