O težavah že poročajo iz Severne Primorske. V Ajdovščini se vdira plaz in teče voda, iz Tolmina poročajo o nekaj podrtih drevesih, intervencije pa so stekle še v občini Kanal, Cerkno, Idrija in Žiri. V Cerknici so preventivno napolnili in postavili protipoplavne vreče ob objektih.
O težavah poročajo tudi iz občine Jesenice, pa iz Bleda, in Radovljice in drugih krajih od Gorenjske pa do Ljubljane in Škofljice. Gasilci so posredovali tudi v občinah Ivančna Gorica in Litija.
Mirno pa ni niti na Dolenjskem (intervencije potekajo v občini Novo mesto in Krško) niti na Štajerskem. Ponovno sta na udaru občina Celje in Vojnik, pa tudi mariborska občina in občine Zreče, Mislinja, Šmarje pri Jelšah in Majšperk.
Meteorna voda nekaj hiš ogroža tudi v občinah Dravograd in Črna na Koroškem ter sosednjih občinah Ljubno in Rečica ob Savinji.
Iz smeri Italije je severozahod države zajel močan sistem padavin z nevihtami, ki se zdaj počasi širi proti Savinjski in Koroški, poroča Meteoinfo Slovenija. Nastajajo siloviti, tudi dolgotrajni nalivi. V zelo kratkem času lahko krajevno pade ogromna količina dežja, zato velja opozoriti pred možnimi lokalnimi hudourniškimi poplavami in zalivanjem izpostavljenih objektov. Povečuje se tudi nevarnost proženja zemeljskih plazov.
Po podatkih Agencije za okolje ob 20. uri so v Posočju in na Gorenjskem reke že pričele naraščati, v večjem delu države pa se je vodnatost rek počasi zmanjševala. Pretoki rek so bili povečini srednji, posamezne reke v vzhodni Sloveniji pa so ohranjale velike pretoke. Danes okoli 23. ure in v petek okoli 12. ure se lahko morje razlije na najbolj izpostavljenih delih obale, v izrednem biltenu uprave za zaščito in reševanje navaja agencija.
Ponoči in jutri se bodo razmere najverjetneje še zaostrile, padavine pa se bodo razširile nad vso državo.
Vse do sobotnega dopoldneva bodo nad Slovenijo nastajali ozki pasovi močnega dežja, ki se bodo nad istimi območji obnavljali tudi dalj časa. Padavine se bodo krepile na gorskih pregradah zahodne in južne Slovenije ter nad Gorskim kotarjem, višinski vetrovi pa bodo nato močne padavine nosili tudi nad osrednjo in vzhodno Slovenijo. Nastajale bodo tudi nevihte, zato lahko lokalno pade zelo velika količina dežja.
Največje količine padavin se glede na trenutne simulacije meteoroloških modelov pričakuje na severu in jugovzhodu Slovenije, vendar je lokacije konvektivnih pasov z obilnimi padavinami težko natančno predvideti, napovedujejo pri Meteoinfo Slovenija.
Avstrijci bodo medtem znižali gladino enega največjih akumulacijskih jezer na reki Dravi in s tem pričeli sistem predpraznenja akumulacijskih jezer, s katerim bodo zagotovili kontroliran odtok Drave, da ne bi prišlo do poplav večjega obsega, je povedal hidrolog Janez Polajnar.
Kot je dodal, bo znižanje gladine jezera za 1,5 metra povzročilo povečan pretok Drave čez Slovenijo. "Že v petek zjutraj lahko pričakujemo okoli 1000 kubičnih metrov na sekundo," je povedal in pojasnil, da lahko jutri pričakujemo poplavljanje Drave predvsem v spodnjem toku. Pojasnil je še, da gre za dogovorjeno potezo med Avstrijo in Slovenijo.
Slovenske železnice opozarjajo, da lahko napovedane vremenske razmere vplivajo tudi na razmere v železniškem prometu. Glede na vremenske napovedi pričakujejo, da bi lahko v prihodnjih urah prihajalo do zamud v potniškem prometu. Potnikom svetujejo, da spremljajo njihova obvestila, so sporočili.
"Današnji vremenski razvoj bo drugačen od prejšnjih neurij, saj bo vremenska motnja spominjala na jesensko deževje. Temperature so visoke in zrak vlažen, kar je kombinacija, ki bo povzročila burno vremensko dogajanje. Ponavljajoči in obilni nalivi se bodo obnavljali tudi nad istimi območji," je opozoril Brane Gregorčič iz Arsa. Krajevno lahko v manj kot 36 urah pade celo do 200 litrov dežja, kar so sicer mesečne količine, je opozoril.
Poplavljale bodo reke v Podravju, Pomurju in Posavju ter porečje Savinje, Krke, Kolpe
Kot so v izrednem biltenu opozorili na Arsu, so v noči na petek verjetne poplave hudournikov in manjših rek v severni in osrednji Sloveniji, v petek čez dan in v noči na soboto pa poplave rek v Podravju, Pomurju, Posavju, v porečju Savinje in Krke, Kolpe ter na širšem območju osrednje Slovenije.
"Reke na vzhodu države imajo že sedaj trikrat večji pretok kot po navadi, zato bodo reke silovito narasle, sploh v noči na petek," je opozoril Janez Polajnar iz Arsa. Naraščale bodo tudi reke na širšem območju Ljubljane ter Polhograjskega in Škofjeloškega hribovja.
Prebivalce, ki živijo v bližini rek, je opozoril, naj redno spremljajo dogajanje v okolici in opozorila pristojnih služb. "Imamo še nekaj ur časa, da se pripravimo in stvari z ogroženih območij premaknemo na varno." Opozoril je na nevarnost poplav v Podravju in Pomurju ter ob Krki in Kolpi, kjer se v teh dneh odvija več dogodkov, zato je pozval k preventivnim ukrepom.
'S priobalnih zemljišč odstranite materiale, bale sena, mehanizacijo'
"Vsi prebivalci, ki imajo na priobalnih zemljiščih odložen material, bale sena, drva ali mehanizacijo, naj v naslednjih urah do nastanka visokih voda te materiale odstranijo, saj jih lahko voda odnese, s tem pa zamašijo prepuste in tudi mostove, kar povzroči še večjo škodo in otežuje delo službam," je opozorila Neža Kodre iz Direkcije za vode.
Količina dežja bo res velika, zato lahko poplave pričakujemo tudi na območjih redkih poplav.
Poplave se bodo predvidoma nadaljevale in ponekod še stopnjevale tudi v soboto. V tem času bo na območjih z močnejšimi nalivi poplavila tudi padavinska voda v več delih države, so še opozorili.
Arso je sicer za danes popoldne, ponoči in za petek za vso državo že razglasil oranžno opozorilo. Ob krajevnih plohah in nevihtah so možni močni nalivi. V času plime se bo morje razlivalo po najbolj izpostavljenih delih obale. Oranžno opozorilo začne danes v večjem delu države veljati po 18. uri in ostaja v veljavi vse do petka okoli 23. ure.
'Centimeter vode v kleti ni razlog za klic na 112'
"V takih situacijah imamo preveč klicev na 112, ki niso nujni, tudi zaradi centimetra vode, ki se pojavi v kleti. S tem klicem lahko nekomu celo prikrajšamo življenje, saj je linija zasedena. Naprošam vse, naj na 112 pokličemo le, ko smo res ogroženi ali nastaja velika škoda," pa je opozoril poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan.
Civilna zaščita je sicer izdala odredbo, s katero je v pripravljenosti celotni sistem, v pripravljenosti je tudi vojska. "Namen tega je, da bodo lahko odreagirali čim prej in pomagali občinam. Skladišča z opremo in materialom so polna, v primeru, da bo občinam kaj zmanjkalo," je povedal Šestan, ki upa, da večjih težav ne bo.
Po podatkih Geološkega zavoda Slovenije bo od danes zvečer do vključno sobote zaradi napovedanih povečanih padavin in namočenosti tal povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov po vsej državi. Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode, svetujejo.
Na Direkciji za vode so se na tokratne vremenske razmere dodatno pripravili in povečali stalno pripravljenost, vzpostavili so tudi dežurne službe. Povečali bodo nadzor nad vodno infrastrukturo, v primeru visokih voda bodo izvajali začasne ukrepe, kot so utrjevanje nasipov, preusmerjanje vode, odstranjevanje naplavin in drugih materialov iz strug, je pojasnila Kodretova.
Trenutno vremensko dogajanje bolj značilno za jesensko oz. zimsko obdobje
Prihajajoče vremensko dogajanje so na Arsu podrobneje opisali v objavi na Facebooku. Kot so navedli, se bo višinska dolina s hladnim atlantskim zrakom iznad zahodne Evrope danes pomaknila proti jugu nad zahodno Sredozemlje, v petek pa bo zajela tudi severno in osrednje Sredozemlje. Ob tem bo nad severnim Sredozemljem nastalo tudi plitvo ciklonsko območje, vremenska fronta pa se bo nad Slovenijo zadrževala od noči na petek in vse do sobote dopoldne, torej skoraj 36 ur.
Takšna vremenska situacija je po navadi bolj značilna za jesensko oz. zimsko obdobje, ko temperatura Sredozemskega morja ni več tako visoka, kot je zdaj v avgustu, so dodali.
Že danes se bo nad Slovenijo krepil jugozahodni veter. Proti večeru bodo na zahodu Slovenije že nastajale predfrontalne nevihte, sprva bo zaradi pregretosti mogoče tudi kakšno krajevno neurje. Padavine z nevihtami bodo v noči na petek zajele večji del Slovenije, krajevno izdatne občasne padavine pa se bodo nadaljevale še ves petek in prvo polovico sobote. Pri tem se bo težišče padavin iznad zahodne in osrednje Slovenije počasi pomikalo nad vzhodne kraje.
Pade lahko med 50 in 100 litrov dežja na kvadratni meter
V primerjavi s številnimi letošnjimi neurji, ki so bila sicer intenzivna, a kratkotrajna, bo torej ta vremenska situacija zaradi dolgotrajnosti nalivov povzročila drugačne skrbi. "Ocenjujemo, da bo v večjem delu Slovenije v manj kot 36 urah padlo večinoma med 50 in 100 litrov dežja na kvadratni meter, krajevno pa tudi okoli 150 litrov ali celo več. Ker se bodo nalivi lahko obnavljali nad istimi območji, bo to pomenilo hiter porast najprej hudourniških, nato pa tudi drugih vodotokov po vsej državi. Povečala se bo tudi nevarnost zemeljskih plazov na plazovitih območjih," so dodali.
Dež bo s pomikom ciklona proti vzhodu predvidoma prehodno ponehal v soboto popoldne, a že v nedeljo čez dan lahko od zahoda znova pričakujemo prehod vremenske fronte s plohami in nevihtami. Ta prehod bo razmeroma hiter, količina padavin pa ustrezno manjša. Postopno stabilizacijo vremena vremenoslovci pričakujejo po ponedeljku.
Ta mesec se je zvrstilo že več neurij. Samo v zadnjem valu ujm med 17. in 25. julijem je bilo prizadetih 190 občin, predvsem so bili na udaru Črna na Koroškem, Vojnik, Šentjur in Čepovan, kjer odstranjevanje posledic še poteka. Julij je bil tako zlasti na severu države nadpovprečno namočen, ponekod je padla tudi dvakratna povprečna količina padavin, kažejo podatki Arsa.
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.