Vreme nam v zadnjih dneh dokazuje, da je kljub visokemu zračnemu tlaku lahko nestabilno. Krivec je manjše višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka, ki povzroča nastanek številnih ploh in neviht. Te nastajajo tako nad srednjo Evropo kot tudi nad večjim delom Balkanskega in Apeninskega polotoka. Na nestabilnost zračne mase poleg hladnega zraka v višinah pomembno vpliva tudi temperatura pri tleh (čim višja je, bolj nestabilno je ozračje), zato plohe in nevihte nastajajo predvsem v dnevnem času, čeprav se lahko kakšna pojavi tudi ponoči.

Močnejši nalivi s sodro ali drobno točo
Danes čez dan se je oblačnost spreminjala, ob dnevnem ogrevanju ozračja so Slovenijo popoldne zajele krajevne plohe in nevihte. Močnejše nevihtne celice so začele nastajati na območju med Ljubljano in Trbovljami, v zaledju Obale in na Koroškem, nato so se pomaknile nad Štajersko in južno od Ljubljane, zatem pa še nad Krško in Novo mesto. Spremljali so jih močnejši nalivi s sodro ali drobno točo.
Nevihtne celice nastajajo zelo naključno in se zaradi šibkih višinskih vetrov na določenih območjih lahko zadržujejo in obnavljajo dalj časa, kar ima za posledico lokalno večjo količino padavin. Razlike iz kraja v kraj so zelo velike, marsikje je ostalo suho.
Kljub spremenljivemu vremenu so bile temperature danes poletne. V večjem delu Slovenije smo izmerili od 26 do 28, na Gorenjskem bo 24, na Primorskem pa od 30 do 32 stopinj Celzija.
Nevihte se bodo ponekod lahko nadaljevale tudi v noč. Ob lokalno močnejših in dolgotrajnejših nalivih je možen hiter porast in razlivanje manjših vodotokov ter hudournikov na območju celotne Slovenije. V drugem delu noči na torek se bo vremensko dogajanje postopno povsod umirilo.

Neurje po državi povzročalo številne nevšečnosti
Po podatkih centra za obveščanje je tako zaradi udara strele zagorelo nekaj stanovanjskih objektov in dreves, sprožili so se zemeljski plazovi, meteorna voda pa je poplavila nekaj objektov.
Ob 13.37 je zaradi udara strele v naselju Podpeca, v občini Črna na Koroškem, zagorela elektro omarica v stanovanjskem objektu. Začetni požar so omejili že lastniki, gasilci Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Črna na Koroškem pa so požar dokončno pogasili ter s termo kamero pregledali prostore in jih prezračili, je zapisano na spletni strani centra za obveščanje.
Nekaj ur kasneje, ob 15.40 je strela udarila v stanovanjsko hišo v naselju Florjan, v občini Šoštanj. Do požara k sreči ni prišlo, je pa bila uničena električna napeljava in poškodovan omet v hiši. Gasilci PGD Šoštanj-mesto so prostore hiše preventivno pregledali, obveščen pa je bil tudi vzdrževalec Elektra Celje.
Strela je nato, ob 16.43 v naselju Veliki Vrh v občini Grosuplje, udarila v lesen nosilec pri stanovanjski hiši, ki je zagorel. Gasilci PGD Grosuplje in Šmarje Sap so del strehe odkrili in pogasili nosilec ter s termo kamero pregledali ostrešje.
Zaradi udara strele je v naselju Javorje, v občini Črna na Koroškem, zagorela smreka. Požar so omejili že prisotni občani, gasilci PGD Črna pa so ga dokončno pogasili in pregledali okolico. Kasneje je zaradi strele zagorelo tudi drevo v kraju Loke, v občini Nova Gorica. Ogenj so pogasili poklicni gasilci Javnega zavoda za gasilsko in reševalno dejavnost Nova Gorica.
Zemeljski plaz, ki se je sprožil pri sobotnem neurju, je v naselju Čanje v občini Sevnica ogrožal stanovanjsko hišo. Gasilci PGD Sevnica so kraj dogodka zavarovali in plaz, velik okoli 10x15 metrov, prekrili s plastično folijo.
Sevniški prostovoljni gasilci so morali danes posredovati tudi v naselju Dolnje Brezovo, kjer je v zadnjem neurju potok poplavil stanovanjsko hišo. Gasilci so iz kletnih prostorov izčrpali vodo, oprali dvorišče in očistili cestišče.
Manjši zemeljski plaz pa je ob 14.30 v občini Sevnica, na relaciji Podgorje ob Sevnični-Zabukovje nad Sevnico, oviral promet. Po podatkih centra za obveščanje je na dveh mestih odtrgalo tudi del bankine. Dežurni pri Komunalnem podjetju Sevnica so nanose kamenja in zemljine delno odstranili in do sanacije cestišča postavili ustrezno prometno signalizacijo.
Meteorna voda je ob 13.53 na Kandijski cesti v Novem mestu zalila učilnico v proizvodnem podjetju. Gasilci Gasilsko-reševalnega centra Novo mesto so vodo izčrpali in očistili prostor, je še zapisano na spletni strani centra za obveščanje.
Le deset suhih dni
Od prvega junija do danes smo našteli le deset dni, ko nikjer po Sloveniji niso nastajale plohe in nevihte. Največ takih dni je bilo v juniju, pet, v juliju sta bila povsem suha le dva dneva, v avgustu pa trije. Krajevne razmere pa so bile zelo različne. V letošnjem poletju smo tako na Obali našteli le 17 dni s padavinami, v Novem mestu jih je bilo 32, v Celju 40, na Kredarici pa celo 45.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.