Predsednik republike Janez Drnovšek je v okviru prizadevanj za vrnitev Toma Križnarja pooblastil slovenskega državljana Hamdijo Blekića, sicer dobrega poznavalca Sudana in tamkajšnje pravne ureditve. Blekić bo s predstavniki sudanskega pravosodja in drugih oblasti skušal posredovati za ugodno rešitev problema in je že napoti v El Fašer.
Predsednik Drnovšek je sicer sudanskemu sodniku, ki je v El Fašerju vodil sojenje zoper Križnarja, poslal tudi pismo, v katerem je predstavil namen in cilje Križnarjeve humanitarne misije. Pismo je bilo v vednost posredovano tudi sudanskemu predsedniku Omarju al Baširju.

Kot je v pismu pojasnil predsednik republike, je Križnar odpotoval v Čad, kjer je pripravljal Drnovškov obisk v begunskem taborišču Bahia, hkrati pa naj bi posredoval predlog mirovnega sporazuma uporniškim skupinam na terenu. "Glede na razvoj situacije se je Križnar iz človekoljubnih namenov odločil, da odpotuje v sudansko pokrajino Darfur, da bi po svojih močeh pomagal prizadetemu prebivalstvu in prispeval k razreševanju krize," je v pismu še zapisal Drnovšek. Obenem je tudi izrazil pričakovanje, da bodo zaprtega Križnarja v Sudanu obravnavali kot prijatelja in mu omogočili, da se čim prej vrne v Slovenijo.
Slovenski predsednik je sudanski strani še sporočil, da je pripravljen Sudan v kratkem obiskati tudi sam, in sicer na podlagi povabila, ki ga je že pred meseci dobil od sudanskega predsednika al Baširja. Kot so še dodali, nadaljujejo s številnimi aktivnostmi in stiki s posamezniki in organizacijami, ki lahko prispevajo k čimprejšnji izpustitvi Križnarja.

AI: Križnar je politični zapornik
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI) je izrazila mnenje, da gre za politično motivirano sodbo. Pojasnili so še, da organizacija Križnarja šteje za političnega zapornika in potencialno zapornika vesti, za katere AI zahteva takojšnjo izpustitev.
Rupel v stiku s sudanskim kolegom
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes znova po telefonu pogovarjal s sudanskim kolegom Lamom Akolom Ajawinom o razmerah, v katerih se je znašel slovenski odposlanec in popotnik Tomo Križnar. Sudanskega ministra je opozoril na humanitarno naravo Križnarjevega poslanstva in se je zavzel, da bi se postopki na sodišču končali čimprej.
Minister Ajawin je po navedbah slovenskega zunanjega ministrstva povedal, da je zadeva Križnar v rokah sodišča v El Fašerju in da v tem trenutku vlada oziroma on v to ne moreta posegati.

Ajawin je slovenskemu zunanjemu ministru povedal še, da bi v zadevo lahko posegel predsednik Sudana, kar bi morda rešilo Križnarja, vendar mora biti postopek na sodišču pred tem končan.
Rupel je sudanskemu kolegu opisal pozitivne in humanitarne razsežnosti slovenskih prizadevanj za omilitev krize v Darfurju. Ministra se bosta po potrebi še slišala, so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva.
Ob tem je ministrstvo ponovno zavrnilo očitke, da je v Križnarjevem primeru premalo dejavno. Po lastnih navedbah si prizadevajo za osvoboditev Križnarja, ki se je pritožil, da so na ministrstvu za zunanje zadeve pri svojih uslugah preveč "skopi".
Odbor za izpustitev KrižnarjaAktivna Slovenija je na četrtkovi novinarski konferenci predstavila pobudo za ustanovitev Odbora za izpustitev Toma Križnarja. K delovanju v odboru je ta izvenparlamentarna stranka včeraj že povabila 852 evropskih nevladnih organizacij.
"Zdaj ni čas za prerekanje, ampak za združitev moči," je povedal predsednik AS Franci Kek. Aktivna Slovenija tudi zahteva, da predstavniki vlade začno ustrezno in učinkovito ukrepati za zagotovitev takojšnje izpustitve Križnarja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.