Danes so se sestali predstavniki Urada za varstvo konkurence (UVK) in Nove Ljubljanske banke (NLB) kot predstavnice bank, ki želijo skupaj prodati svoje deleže v Mercatorju. Dogovorili so se, da bodo banke med seboj uskladile osnutek dogovora o oblikovanju konzorcija, ki bo skupaj prodajal večinski delež največjega slovenskega trgovskega podjetja. Ta osnutek bodo nato predložili uradu, ki pa bo potem podal svoje mnenje. UVK lahko poda mnenje, da je sporazum skladen s pravili konkurence, lahko je deloma skladen s temi pravili ali v celoti neskladen.
UVK je konec aprila družbam iz skupine Pivovarna Laško (Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska) in bankam NLB, NKBM, Abanka Vipa, Banka Celje, Gorenjska Banka in Banka Koper omejil razpolaganje z delnicami Mercatorja. Morebiten prenos Mercatorjevih delnic je do izdaje odločbe o skladnosti koncentracije s pravili konkurence v predmetni zadevi možen zgolj ob soglasju urada.
Omenjene banke so sporazum o skupni prodaji delnic Mercatorja že pripravile. Sporazum, ki sicer še ni podpisan, predvideva, da se v prodajo poleg bank in finančnih družb (NLB, družba GB, Rodić M&B Trgovina, Abanka Vipa, Banka Koper, Hypo Alpe Adria banka, NFD 1, Banka Celje in NFD Holding) vključijo tudi družbe iz skupine Pivovarna Laško. Omenjene družbe imajo skupaj v Mercatorju 50,9-odstotni lastniški delež.
Laščanov ne bo v konzorciju
Nadzorni svet Pivovarne Laško, ki se je odločal, ali naj pivovarna svoj 23,34-odstotni delež v Mercatorju sama proda hrvaškemu Agrokorju ali pa se pridruži prodajnemu konzorciju, je minuli teden odločil, da Laščani zaradi odločbe UVK svojega deleža ne bodo prodali hrvaški družbi.
Tudi v Pivovarni Laško so odprli vprašanje, ali je oblikovanje prodajnega konzorcija zaradi odločbe varuha konkurence sploh izvedljivo. Prvi mož Pivovarne Laško Dušan Zorko je prejšnji teden dejal, da se bo pivovarna, če odločba varuha konkurence dopušča skupno nastopanje pri prodaji Mercatorja, prodajnemu konzorciju pridružila, a le če bo sporazum pivovarni omogočil, kar potrebuje.
Konec junija Pivovarni Laško zapade večina kratkoročnih posojil, ki jih brez dodatnega kapitala in doseženega dogovora z bankami glede reprograma ne bo mogla poravnati. Konec leta 2010 pa je imela Pivovarna Laško 219 milijonov evrov kratkoročnih in 46 milijonov evrov dolgoročnih posojil.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.