Preiskava afere Slovenske investicijske banke še zdaleč ni zajela tistih, ki so odločitve sprejemali, in tudi ne povezanih oseb. "Zato smo ponovno zbrali podpise za izredno sejo," je na novinarski konferenci koalicije Slovenija povedal predsednik SDS Janez Janša.
"Če bi bila preiskava SIB resna, bi organi pregona sami prišli do teh povezav in morebiti vsaj še kakšnega oškodovanca obvarovali pred oškodovanjem. Postalo je zelo očitno, da se zadeve, kar se tiče odgovornosti, skušajo omejiti," je dejal Janša. Predsednik NSi Andrej Bajuk je dodal, da organi nadzora ne sodelujejo, kot bi morali. "Vlado smo pozvali, naj DZ predlaga spremembo zakonodaje na tem področju. Dejstvo pa je, da vlada do sedaj ni naredila nič, da bi bili organi nadzora vsaj minimalno učinkoviti," je izpostavil. Takšna neodgovornost je tako po njegovih ocenah resnično nesprejemljiva.

Podpisniki zahteve tako predlagajo sedem sklepov, na podlagi katerih zahtevajo odgovore, ki jih niso dobili na izredni seji aprila lani. V sklepih predlagajo, naj vlada, računsko sodišče, agencija za trg vrednostnih papirjev, Slovenski inštitut za revizijo, Banka Slovenije in vrhovno tožilstvo dopolnijo svoja poročila o SIB, poročila o tem pa naj posredujejo tudi urad za preprečevanje pranja denarja, davčna uprava in urad za preprečevanje korupcije.
"Začuda so bili slovenski mediji tisti, ki so odkrili nadaljnje povezave med Orionom, SIB in Pay Consultingom in še nekaterimi drugimi finančnimi institucijami, ne pa tisti, ki preiskujejo zadevo, kar je zelo zgovoren znak, da ta preiskava ni globoka, čeprav so davkoplačevalci javno opozarjali na to," je povedal Janša.
V Koaliciji Slovenija so prepričani, da bo imela tokratna izredna seja večji učinek kot lanska, saj so poslanci in državljani bolj seznanjeni z aferami.
"Danes, ko smo vsi neme priče, kako inštitucije le gledajo in nič ne naredijo, pa mislim, da bo bolj jasno in da bo ta seja bolj učinkovita kot aprilska," je prepričan Andrej Bajuk.

Lanska seja je, po mnenju pobudnikov izredne seje, predvsem vzpodbudila pristojne institucije, da so vložile dve kazenski ovadbi, in sicer zoper nekdanjega prokurista javnega podjetja Energetika Igorja Pogačarja, nekdanjega predsednika uprave banke SIB Vlada Klemenčiča in nekdanjega člana uprave Simona Petriča. Energetika je bila namreč zaradi nakupa banke SIB oškodovana za dobre tri milijarde tolarjev. Tožilstvo, se naj bi najkasneje do marca odločilo, ali so ovadbe utemeljene in ali se bodo ovadeni znašli pred sodiščem. Koalicijo Slovenija tudi moti, da v ljubljanskem mestnem svetu in nadzornem svetu Energetike še vedno sedijo ljudje, ki so po njihovem mnenju odgovorni za afero SIB. Po mnenju koalicije Slovenije velik del odgovornosti za afere nosi vladajoča koalicija, ki presliši vsa opozorila opozicije, da nadzorne institucije ne delujejo tako, kot bi morale.
Koalicija Slovenija še meni, da ljudje zaradi afer kot sta SIB in Orion ne zaupajo več finančnim institucijam, kar je slaba popotnica za naš vstop v Evropsko unijo.