Od evropskih držav lahko nove ocene pričakujejo tri države, kjer se je BSE pojavila v zadnjih mesecih, in sicer so to Slovenija, Avstrija in Finska. Kdaj bodo nove ocene pripravljene, na komisiji niso povedali, lahko pa bi se to zgodilo že februarja.
Za omenjene tri države, pa tudi za Švedsko, kjer bolezni doslej še niso zabeležili, je znanstveni odbor v prvem poročilu ocenil, da je pojav BSE "malo verjeten, čeprav ni izključen", ter jih na tej podlagi razvrstil v drugo od skupaj štirih skupin. Večina drugih evropskih držav, tako držav članic kot tudi kandidatk in drugih držav, pa je pristala v tretji skupini, kjer je tveganje "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni". V četrto skupino, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE, so znanstveniki EU uvrstili le dve državi, Veliko Britanijo in Portugalsko. V najugodnejši prvi skupini, kjer je po mnenju Unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", pa ni nobene evropske države.
Pojav bolezni v državah iz druge skupine bo najverjetneje res pomenil njihov zdrs v tretjo skupino, vendar pa praktičnih posledic tak zdrs za države ne bo imel, so danes tudi menili na komisiji. Če želijo izvažati v Evropsko unijo, morajo države nečlanice, uvrščene tako v drugo kot tudi v tretjo skupino, izvajati vse v uniji predpisane ukrepe za preprečevanje širjenja in nadzor nad boleznijo BSE. Te ukrepe morajo izvajati tudi vse članice unije, z eno izjemo: za države, ki so uvrščene v drugo skupino, testiranje nad 30 mesecev starega goveda ni obvezno. Vendar sta se Avstrija in Finska takoj po odkritju prvega primera bolezni odločili za testiranje, so povedali na komisiji. Manj omejitev velja le za prvo skupino.