''Dragi someščani, sodržavljani! Pravkar sem prišel domov, bil sem od 21. ure priprt na policijski postaji v Vošnjakovi. Ob 20.30 sem se vračal iz službe domov, ker stanujem v centru mesta. Srečam brata in prijatelja, kramljamo, debatiramo o dogodkih. Nenadoma začne teči množica pred policisti, začnemo teči tudi mi,'' je v torek ob 0.57, le nekaj ur po nasilnih protestih v Mariboru, pod novico na našem spletnem portalu zapisal Ponosen Mariborčan (v celoti si lahko njegov zapis preberete v dokumentu, ki ga najdete spodaj).
Želeli smo ga poiskati, da bi lahko povedal, da je bil na mirnih protestih, da ni izgrednik, a želel je ostati anonimen, saj meni, da bi si z izpostavljanjem naredil škodo.
Ponosen Mariborčan je v javnosti postal nekakšen simbol dogajanja v Mariboru in po nekajurnem razmisleku se je znova oglasil, tokrat s pozivom. A naj sprva še enkrat povzamemo zgodbo, ki se je kot blisk razširila prek družbenih omrežij, priromala je na marsikateri elektronski naslov, povzemali so jo tradicionalni mediji, ki so poročali o dogajanju v Mariboru.
''Policija izvaja nasilje nad državljani! Kam smo prišli?''
Zgodba Ponosnega Mariborčana je šokirala marsikoga. Avtor opisuje, kako se je vse začelo, kako je pristopil k možem v modrem, ker je videl, da je policist udaril neko dekle. Ker je prigovarjal, se je kmalu znašel v lisicah. Pristal je na policijski postaji v Vošnjakovi.
''Na policijski postaji živi kaos. En policist pravi "odpeljite tote štiri dol", pride drugi reče "Doli je vse zasedeno'', pride tretji, reče "Kaj delajo toti tu?". Skratka, nihče sploh ni vedel, kaj naj z nami. Potem so nas pustili vklenjene (čeprav nihče se ni upiral ali bil karkoli nasilen, pobegniti pa tako nimaš kam, če bi že kdo hotel) približno 1 uro, na kar sem prosil, naj nam snamejo lisice. Po kaki uri prošenj se nas en policist usmili in nam snamejo lisice. Potem čakamo še kako uro, da sploh pridemo na vrsto za zaslišanje,'' je zapisal in nadaljeval opisovanje 18-letnega fanta, ki je komaj dihal zaradi solzivca.
''Niti robčka mu niso dali, jaz sem mu dal svoje robčke. Mimo pride policaj (o njem še kasneje) in se zadere nanj "Vtihni, pa bodi tu pri miru!'' je zapisal.
''V kakšni državi mi živimo? Kaj se je zgodilo z našo Slovenijo? Zaradi skorumpiranega župana protestiramo na ulicah! Pa kam smo prišli? Policija izvaja nasilje nad državljani! Kam smo prišli?'' se je v zapisu vprašal Ponosen Mariborčan.
''Bil sem žalosten, razočaran''
Kot že omenjeno, je Ponosen Mariborčan zapisal nadaljevanje svoje zgodbe. ''Ko sem se včeraj vračal domov skozi moje mesto, sem bil žalosten, razočaran, nisem dojel in še ne dojamem, kaj se je zgodilo z našo državico. Ogledal sem si posnetke včerajšnjih protestov, saj se jih zaradi službenih obveznosti nisem mogel udeležiti. Kaj se je zgodilo kasneje, sem pa precej podrobno že opisal. Metanje solzivca na mirne protestnike, pretepanje, poniževanje ... s strani policije, nezaslišano! Ne morem verjeti! Enostavno ne najdem besed za ta dejanja,'' je zapisal v sporočilu, ki ga je poslal tudi na naš elektronski naslov.
''Ljudje, zavedajte se, da smo postali ujetniki naše ugrabljene države. Včeraj solzivec in pendreki, jutri bodo proti nam uperili cevi. Ne domišljajmo si, da se to ne bo zgodilo. Še pred dvema dnevoma sem bil tudi sam prepričan, da se kaj takega ne more zgoditi, v naši državici ne. Danes sestankuje vojaški vrh!,'' je bil oster.
Dodal je, da zadnji dogodki kažejo, da živimo v policijski državi. Brutalno nasilje nad miroljubnimi protestniki je po njegovem dokaz, da si oblast, ne glede na svojo politično barvo, ne želi, da bi ljudje dojeli resnico – da smo ujetniki ugrabljene države. Nadaljeval je, da ga ne bo nihče prepričal, da policija z vso opremo, ki so jo imeli na voljo, ni bila v stanju izločiti nasilnih protestnikov. ''Ukaz je očitno bil drugačen. Sedaj nas želijo prikazati kot nasilneže, ki smo si zaslužili udarce in ponižanje. Nismo! Dokazali bomo, da smo bili žrtve policijskega terorja. Ravno zaradi prepričanja, da so takšni ukazi prihajali iz vrha, torej oblasti, Vas prosim za razumevanje, ker se ne želim javno izpostavljati. Bojim se posledic. Skoraj ne morem verjeti, da se moram v svobodni, demokratični, evropski državi bati javno povedati resnico. Kam smo prišli?'' je zaključil svoje pisanje Ponosen Mariborčan, ki poziva tudi tiste, ki so se znašli v podobni situaciji, da skupaj dokažejo, da niso nasilneži, hkrati pa je dodal, da naj se na poziv ne javljajo tisti, ki so s kakršnim koli nasilnim dejanjem metali slabo luč na miroljubne proteste.
KOMENTARJI (887)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.