Slovenija

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje

Maribor/Ptuj/Murska Sobota, 18. 05. 2023 07.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Ocena škode po poplavah in plazovih
    02:35
    Iz 24UR: Ocena škode po poplavah in plazovih
  • Iz 24UR: Ob porečju Krke in Kolpe umirjanje razmer
    02:53
    Iz 24UR: Ob porečju Krke in Kolpe umirjanje razmer
  • Iz 24UR: Hudo je prizadelo občino Cirkulane
    02:55
    Iz 24UR: Hudo je prizadelo občino Cirkulane

Dva kontejnerja sta nameščena v Zgornjem Dobrenju, tri pa v maneži kmetije Ferk v Ceršaku. Namenjeni so občanom, katerih bivališča so bila ob deževju zaradi plazov najbolj prizadeta in bi bivanje v njih lahko bilo prenevarno, je občina sporočila prek svoje spletne strani.

"Danes smo dve družini že premestili v te bivalne enote, jutri bomo še druge. Upamo, da bo to zadostovalo," je povedal župan ene najbolj prizadetih občin v zadnjem obilnem deževju Štefan Žvab. Skupno je zaradi plazov ogroženih šest družin, nekateri občani so si začasna bivališča poiskali sami, je dejal.

Vojaki v Šentilju pomagajo sanirati plaz, ki je zdrsel nad hišo
Vojaki v Šentilju pomagajo sanirati plaz, ki je zdrsel nad hišo FOTO: Luka Kotnik

Bivalni kontejnerji so začasna rešitev, dokler ne bodo opravljene analize in utrjene brežine. "Ali pa bodo morda celo strokovnjaki ugotovili, da se ne morejo vračati domov, takrat bomo pa morali verjetno drugače razmišljati, kaj narediti v tem primeru," je dejal Žvab.

Tudi danes pri sanaciji razmer v občini pomagajo pripadniki Slovenske vojske, ki odstranjujejo nanose zemljin in blata s cest in iz okolic hiš. Po županovih besedah je vojakov danes celo nekoliko več kot v sredo, skupno okoli 120. Ocenil je, da je sodelovanje vojske z gasilci in pripadniki civilne zaščite, ki so prav tako na terenu, zelo dobro. "Skupaj nas je okoli 160, ki delamo in rešujemo posledice ujme," je dejal župan.

Plaz odtrgal cesto
Plaz odtrgal cesto FOTO: Bobo

Zemljina se še ni umirila, tla še polzijo. Trenutno se po županovih podatkih novi plazovi pojavljajo predvsem na kmetijskih zemljiščih, obstoječi pa se tudi nekateri poglabljajo. "V naši občini je nastalo 20 večjih plazov, manjših plazov sploh ne štejemo, tudi na kmetijskih površinah plazov zaenkrat še nimamo popisanih. Lahko rečemo, da je 50 plazov takšnih, ki so problematični," je dejal Žvab. Na njivah so dodatno škodo še povzročile poplave, ki so ponekod odnesle posevke in semena.

Stanje se sicer iz ure v uro še naprej spreminja, zato je za relevantno ocenjevanje škode še nekoliko prezgodaj. Je pa župan povedal, da je trenutno znane za okoli tri milijone evrov ocenjene škode na cestni infrastrukturi in pri ogroženih hišah, v to pa niso vključena kmetijska zemljišča. Končna številka bo višja. Nekateri odseki cest, kjer je dele cest odneslo, so še naprej zaprti.

Obrambni minister Marjan Šarec, ki je občino ta teden obiskal dvakrat, je danes ob robu sprejema albanskega ministra za obrambo Nika Peleshija v Ljubljani glede bivalnih kontejnerjev dejal, da jih občine dobijo toliko, za kolikor zaprosijo. Glede sanacije po zemeljskih plazovih je spomnil, da ima kot nekdanji župan tudi sam na tem področju izkušnje in da je sanacija draga.

"Tukaj se zdaj kaže tudi razdrobljenost občin, se pravi, to so manjše občine, ki jim proračuni ne omogočajo financiranja tako velikih zalogajev in ta razdrobljenost se tukaj kaže kot manko," je ocenil Šarec.

Povedal je še, da je poleg pripadnikov Slovenske vojske, ki pomagajo v šentiljski občini, na ptujskem koncu tudi enota civilne zaščite za prečrpavanje vode, ki dela intenzivno. "Skratka naša enota za hitre intervencije je šla tudi takoj v akcijo in stanje na terenu se počasi umirja," je še ocenil Šarec.

Vojaki v Šentilju pomagajo sanirati plaz, ki je zdrsel nad hišo
Vojaki v Šentilju pomagajo sanirati plaz, ki je zdrsel nad hišo FOTO: Luka Kotnik

Plazovi se še vedno prožijo tudi v okolici Maribora

Podobno je na območju Občine Maribor. Tam so v zadnjih dneh obravnavali več kot 25 zemeljskih plazov. Razmere se sicer z današnjim dnem umirjajo, a se nesreče še vedno pojavljajo. 

Plazovi v nekaj primerih ogrožajo tudi območja posameznih stanovanjskih hiš, zato so tudi na območju Maribora evakuirali več prebivalcev. Zaradi plazov so zaprte tudi nekatere ceste ter neposredni dostopi do posamičnih hiš. Večkrat je bilo potrebno posredovanje zaradi črpanja vode ter drugih tehničnih intervencij, kot je denimo odstranjevanje dreves, tudi sporočajo z občine. 

Pretoki povsod upadajo

V zadnjem tednu je Slovenijo, predvsem njen severovzhodni del, zajelo obilno deževje in poplavilo številne stanovanjske in gospodarske objekte, polja, ki so popolnoma uničena, državne in občinske ceste. Po zadnjih ocenah je deževje na Ptujskem območju sprožilo 330 plazov, na območju Slovenskih goric 550 plazov, teren pa še vedno plazi in bo najverjetneje plazov še veliko več, kot jih je vidnih v tem trenutku. 

Po težki noči, ki so jo zaznamovale obilne padavine in plazovi, zdaj pretoki rek po Sloveniji povsod upadajo. Krka se še razliva na običajnih mestih, razlivanja so tudi še v porečjih Pesnice in Ščavnice, Mura se razliva znotraj protipoplavnih nasipov. Te reke se bodo predvidoma do sobote vrnile v svoje struge in pri tem ohranjale veliko vodnatost, navaja hidrološko poročilo.

Danes in v naslednjih dneh bodo reke po napovedih hidrologov Agencije RS za okolje še naprej upadale, v večjem delu države pa bodo imele srednje pretoke. Medtem se gladina Cerkniškega jezera počasi zvišuje, navaja današnje hidrološko poročilo.

Temperatura rek po državi je bila v jutranjih urah med šest in 14 stopinj, toliko je imelo tudi morje v Kopru, je med drugim še zapisano v hidrološkem poročilu.

Čez noč pa so se gasilci spopadali s posledicami obilnega deževja. Črpali so meteorne vode iz večinoma kletnih prostorov stanovanjskih in drugih objektov, čistili prepuste, odstranjevali zaradi razmočenosti tal podrto drevje ter s protipoplavnimi vrečami varovali ogrožene objekte. Meteorne vode so zalile več cestišč, ponekod objekte še ogrožajo narasli vodotoki.

Poplave v Šentilju
Poplave v Šentilju FOTO: Luka Kotnik

Za odpravljanje posledic poplav na teh območjih je vključena tudi Slovenska vojska s 101 pripadnikom, štirimi delovnimi stroji, devetimi tovornimi in osmimi terenskimi vozili. V pripravljenosti je bilo 60 pripadnikov, ki bi odpravljali posledice na jugovzhodu države.

Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je čez noč sprožilo več zemeljskih plazov. Največ plazov je bilo na severovzhodnem delu Slovenije. Na območju regijskega centra za obveščanje Ptuj so zabeležili osem dogodkov, na območju regijskega centra za obveščanje Maribor sedem in Celje enega. Gasilci so prekrivali plazišča s folijo in urejali odvodnjavanja. Plazovi večinoma ogrožajo infrastrukturo in objekte, nekaj škode pa so povzročili tudi v naravi, so še sporočili z uprave.

Posnetek obsežnih poplav v Sveti Trojici v Slovenskih goricah:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aviktora
18. 05. 2023 19.02
+1
Sramota. Prvo pišete o poplavi na Hrvaškem, potem Italiji. Šele nato pri nas. Kje je predsednik vlade, da bi obiskal prizadete?
JAZsemTI
18. 05. 2023 12.45
+3
Toliko veselih čapelj na kupu pa že dolgo nisem videl.
Komentator aligator
18. 05. 2023 11.15
+4
Saj ko na hribu podereš drevesa in izkoplješ v brežino za gradnjo hiše si ustvaril plaz.
PomisliNaSonce
18. 05. 2023 12.03
-3
Vse se da zrihtat, samo pogruntat moraš od kje ti vladar rine usmerjeno energijo za te finte
David Rak
18. 05. 2023 10.46
+13
Zakaj mediji nikoli ne napišete kdo je kriv za dejansko stanje?V naši državi se že 15 let ne čisti strug,ljudje mečejo smeti v reke,potoke,vsi komunalni kanali so zabiti?Kaj delajo komunalna podjetja,ki so plačana za to?
Sončica1
18. 05. 2023 10.07
+7
Nobenih dreves ni, reke brez rezerve za poplavljanje, v koritih reke dobivajo na hitrosti in moči. Gospodarji narave smo, to so posledice.
PomisliNaSonce
18. 05. 2023 09.40
-6
Tako je kot ti vladar ugrabi sonce preko kablov
yss
18. 05. 2023 09.20
+13
Tile plazovi so vsi na pobocjih brez dreves ali ostalega rastlinja,ki bi pomagalo zadrzevati vdor zemlje.Plazoviti tereni bi morali biti porasceni ,predvsem, kadar so pod njimi zgradbe.
oježeš
18. 05. 2023 10.17
-6
Si mislil napisati, da ne bi smelo biti v bregovih travnikov ampak samo gozdovi?
Lojze Biber
18. 05. 2023 09.19
+2
Jufo namesto da bi očistil struge je 15 milijard pobasal v svoje in bližine žepe. Zdaj je pač tko.
RdecaPesa
18. 05. 2023 08.52
+21
Ampak sinocnji prispevek o poplavah v 24ur zvecer je bil pa kar nekaj. Mucenje uboge gospe, napacni podatki, nehumanost. Zensko ste pustili v solzah in blatu, dezju in temi, po tem, ko je jasno povedala, da nima kam iti.
PomisliNaSonce
18. 05. 2023 09.39
+10
Tako to gre. Podobni, kot pri zdravstvenih storitvah. Sam si pomgej, in bog ti bo pomagal