Do deset ur so morali včeraj zvečer in ponoči potniki čakati v koloni pred predorom Karavanke v smeri Avstrije. Kot so povedali na PU Kranj, so se avstrijski varnostni organi odločili za poostritev vstopne kontrole, o tem pa niso obvestili slovenske policije. Tako je do šeste ure zvečer pred Karavankami nastal osem kilometrov dolg zastoj, ponoči pa celo 12-kilometrski.
Zaradi tega so se policisti odločili za evakuacijo državljanov s slovenskimi registrskimi tablicami, ti pa so do takrat v koloni že čakali od osem do deset ur. Kot smo že poročali, sta dva policista pomagala družini, ki je bila ujeta v zastoju, otrok pa je imel vročinske krče. Ustvarila sta reševalni pas in družino uspešno pripeljala do bolnišnice, kjer so otroku ponudili pomoč.
Po Darsovih podatkih je povprečna prepustnost predora med 900 in 1000 vozili na uro, ob običajni mejni kontroli gre skozi predor na uro 600 vozil, v soboto pa so jih spustili le približno 50.
Kot nam je povedal bralec, je bilo stanje na gorenjski avtocesti včeraj zares neznosno. Po njegovih besedah je na gnečo naletel nekaj pred 15. uro, po uri čakanja pa se kolona ni premaknila niti za meter. "Začeli so se pojavljati heroji, ki so za to uporabili reševalni pas. V skrbi za varnost smo obvestili policijo, ki je nekoliko po tem tudi posredovala pri reševanju otroka. Na srečo se je lahko prebila skozi gnečo," je o prvi uri mučne izkušnje povedal bralec.
"Minile so tri ure, premaknili pa smo se za približno 100 metrov. Jaz in ostali tisoči ujeti na vročem asfaltu smo ponovno klicali policijsko postajo na mejnem prehodu, da zadeva uhaja izpod nadzora. Praktično vsi smo bili na 32 stopinjah in izmenično hodili po zaloge vode na bližnji bencinski servis, kjer se je čakalo po pol ure, da ne govorimo o toaleti. Reševalnega pasu ni bilo že dolgo. Ura je bila sedem zvečer, po zatrjevanju policista na MP pa je bil na poti policist na motorju," je zapisal o nadaljevanju sage. Kljub temu ob 22. uri še vedno ni bilo policistov ali informacij, kaj se dogaja.
"Napetost se je začela stopnjevati, začeli so se prerivanje in nemiri, zgodil se je tudi manjši pretep. Klicali smo 113, da potrebujemo pomoč, vendar so nam tudi oni odgovorili, da je policija na poti. Klicali smo tudi avstrijsko policijo, ki nam je zatrjevala, da izvaja poostreno kontrolo. To je pomenilo, da je lahko vsako polno uro skozi predor zapeljalo zgolj osem vozil. To informacijo sta potrdila tudi uradni osebi na slovenski strani," je nadaljeval bralec in dodal, da je bilo med ujetimi ljudmi veliko družin z otroki in živalmi.
"Vročina in večurno vdihavanje plinov, prepuščenost samim sebi in ignoranca uradnih organov – postalo je neznosno," je zapisal. Po devetih urah čakanja in klicev se je pripeljal policist na motorju, ki je s kolegom organiziral reševalni pas in omogočil evakuacijo slovenskih voznikov s "ceste groze", kot jo je poimenoval bralec.
Opozoril je še, da so se Slovenci lahko tolažili, da bodo, ko pridejo iz kolone, hitro doma in na varnem, ampak kaj pa "tisoče turistov, ki so pred tem že bili na poti pet, deset ur ... in jih čaka še enkrat toliko do doma?" Zakaj je evakuacija slovenskih državljanov trajalo tako dolgo, smo naslovili na policijo in MZZ. Hrvaško ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je namreč zaradi včerajšnjih razmer že pozvalo avstrijske oblasti, da nemudoma ukrepajo. Darsove ekipe so ponoči sicer potnikom, ki so čakali pred mejo z Avstrijo na Karavankah, delile vodo.
'Delo policistov lahko samo pohvalimo'
Gorenjske policiste smo prosili za dodatno pojasnilo, zakaj je trajalo tako dolgo, da se jim je uspelo prebiti do Slovencev v zastoju in jih evakuirati. Kot je pojasnil predstavnik PU Kranj Bojan Kos, gre za več dejavnikov. Težava se je pojavila, ker so avstrijski organi vmes začeli zelo poostreno kontrolo na njihovi strani in je promet zastal, kolona pa se je začela daljšati. Pripravljeni so bili na zastoje v običajnih okoliščinah, nikakor pa na tako počasen in omejevalen način dela avstrijskih organov, je poudaril Kos in pojasnil, da se je bilo zato treba drugače organizirati in preveriti možnosti: "Imeli smo pet ciljev, in sicer preusmeritev prometa na druge prehode, zagotoviti vodo ljudem v zastoju z Darsom, preprečevati naletna trčenja in kršitve v zastoju, vzdrževati ustrezno varnost na vzporednih cestah ter 'evakuacijo' slovenskih državljanov iz zastoja. To zadnje je postopek, ki so ga gorenjski prometni policisti izvedli prvič. Običajno se v zastojih rešuje samo tiste, ki potrebujejo zdravniško pomoč. Za izvedbo je bilo potrebnih več policistov, sprememba organizacije dela, pomoč prometnih policistov iz drugih policijskih enot Gorenjske ter Policijske uprave Ljubljana in Specializirane enote za nadzor prometa GPU. "
V prvem delu je šlo za preizkus, kako se bodo na to odzvali tujci, in po pričakovanjih so slovenskim državljanom na reševalnem pasu zapirali pot in jim kljub policijskemu spremstvu onemogočali vožnjo skozi zastoj, je pojasnil Kos: "Zato so policisti to morali večkrat ponoviti in hkrati miriti tujce. Gre za izredno težke postopke, ki jih dodatno otežuje še odsotnost odstavnega pasu in seveda že večurno čakanje v koloni, ko so bili ljudje že zelo naveličani vsega. Zato razumemo tudi njih. Policija, Prometnoinformacijski center in mediji smo čez dan ogromno storili glede obveščanja o zastojih. Prometno zelo obremenjen vikend je bil tudi napovedan. Kadar je tako, se že na splošno odsvetuje vožnja po avtocesti proti najbolj obremenjenim krajem, kar Karavanke so. Ampak ne krivimo nikogar, se zgodi, nihče ni vedel, da bodo avstrijski organi kontrolo izvajali tako, kot so jo. Naši policisti so se zelo angažirali, da so reševali nastalo situacijo, in verjamemo, da so ob vseh dejavnikih v kratkem času naredili vse, kar so lahko. Če bi slovenske voznike pustili v koloni, bi ti čakali do jutra ali celo dopoldneva. Vsak prometni policist je v 12-urni izmeni prevozil po 300 in več kilometrov, bodisi na motornem kolesu (tudi ponoči) ali pa v drugih vozilih policije. V času reševanja razmer so se izmenjale tri izmene, zato delo policistov lahko samo pohvalimo in se jim zahvalimo za velik trud in angažiranost. To niso preproste stvari, kot jih kdo vidi danes, ko je vsega konec."
Ker je v večernem času pričakovati pred Karavankami večje število tovornih vozil, na Prometnoinformacijskem centru opozarjajo, da lahko to privede do daljših zamud za vse voznike. Zato voznikom svetujejo prestavitev poti na ugodnejši čas ali pa obvoz prek Šentilja proti Avstriji.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.