
Čeprav so vremenoslovci sprva opozarjali, da se lahko danes ponovi vremenski scenarij prejšnjega tedna, pa kaže, da vreme tokrat ne bo povzročilo večjih težav. Kljub temu je že od 7. ure zjutraj v pripravljenosti 700 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske. Na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana je v 15-minutni pripravljenosti dežurna posadka helikopterja Slovenske vojske z ekipo reševalcev letalcev.
Agencija za okolje opozarja, da je od včeraj zjutraj do danes dopoldne ponekod na območju Julijskih Alp padlo več kot 170 litrov dežja na kvadratni meter, ponekod v južnih krajih pa do okoli 50 litrov. Drugod je bilo zaradi odsotnosti nevihtnih nalivov padavin manj od predvidenih. Več padavin je napovedanih predvsem za jugozahodno in južno Slovenijo ter južni del osrednje Slovenije, kjer bo predvidoma padlo še od 30 do 50, na jugu in jugozahodu pa do okoli 80 litrov dežja na kvadratni meter. Drugod bo padavin manj.
Vendar pa zaradi tega v večjem delu države ne gre pričakovati porastov rek preko opozorilnih vrednosti z izjemo reke Drave in kraških rek. Dopoldne so naraščale zlasti reke v jugozahodni Sloveniji – reka Reka, Kolpa in manjše reke v slovenski Istri, so sporočili iz Agencije RS za okolje in prostor. Pretoki rek v zgornjem Posočju so veliki in ustaljeni, zmerno naraščajo še reke na območju Bohinja in Sava v zgornjem toku.
Ob predvidenih padavinah bodo danes reke v jugozahodni, južni, osrednji in vzhodni Sloveniji še naraščale, predvidoma do velikih pretokov. Ob morebitnem pojavu močnejših nalivov lahko narastejo tudi manjši vodotoki na teh območjih in se razlijejo na običajnih mestih.
V noči na torek in v torek bodo predvidoma na običajnih mestih poplavile Ljubljanica na Ljubljanskem barju in Krka v spodnjem toku.
Danes okoli 15.30 so se na območju Svetega Danijela v občini Dravograd pod železniško progo sprožili trije zemeljski plazovi velikosti 50 x 10 metrov. Ogled so opravili gasilci in ugotovili, da proga ni ogrožena. Obveščeni so bili pristojni na Slovenskih železnicah.
Severna Primorska: večjih težav ne pričakujejo
Ponoči je največ padavin padlo v zgornjem Posočju in na širšem območju Snežnika, kjer bo čez dan še naprej močno deževalo.
Včeraj zvečer so v kanalski občini evakuirali eno družino in ji priskrbeli zatočišče na varnejši lokaciji. Reka Soča je začela zjutraj nekoliko upadati, je povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač.
Danes v štabu Civilne zaščite za Severno Primorsko še spremljajo dogajanje, vendar po Kosmačevem mnenju večjih težav ni pričakovati. Prebivalcem, ki so s protipoplavnimi vrečami zavarovali premoženje, svetuje, naj počakajo do preklica rdečega alarma. Pozneje lahko vreče sami izpraznijo in jih spravijo, saj bi se sicer na svetlobi razgradile, pesek pa razsul po okolici.

Pretok Drave, spet zalilo elektrarno Formin
Podravje, ki si še ni povsem opomoglo od obsežnih poplav pred tednom dni, je sredi noči zajelo novo deževje, ki pa ni tako silovito kot pred tednom dni. Danes popoldne je v Cirkulanah pri Ptuju voda zalila klet stanovanjske hiše. V občini Gorišnica pa polnijo protipoplavne vreče in z njimi zavarujejo dele, ki bi jih lahko poplavilo, če bi Drava prestopila breg.
Je pa okoli 22. ure danes spet začelo zalivati hidroelektrarno Formin. Z večjo vodno črpalko posredujejo gasilci s Ptuja. Hidroelektrarna Formin sicer ne obratuje, saj jo je zalilo že med zadnjimi poplavami v začetku preteklega tedna in so jo takrat ustavili.
Reka Drava je imela okoli 14. ure na meji z Avstrijo pretok 1150 m3/s. Ob 17. uri je bil pretok Drave na postaji Borl ob meji s Hrvaško okoli 1400 m3/s, do 22. ure pa je padel na 1350 m3/s. Na Arsu so opozorili, da bo zaradi obilnih padavin v Avstriji pretok Drave še vedno zelo velik. Po zadnji napovedi upravljavcev hidroelektrarn na Dravi bo pretok Drave pri vstopu v državo danes popoldne znašal okoli 1300 m3/s in ne več kot 1500 m3/s.
Kot je povedal vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje na Ptuju Dragomir Murko, ki nadzira območje Drave od Hajdine do Ormoža, so njihove enote v visoki pripravljenosti. Konec tedna so znova namestili protipoplavne vreče, ki so jih v četrtek in petek že odstranili. Spet so tudi opozorili prebivalstvo in jim dali napotke, kako ravnati v primeru nevarnosti. "Že zaradi tega kakšnih groznih presenečenj ne bi smelo biti," je povedal.
Rdeči križ Slovenije
Namen: Poplave 2012
TRR: SI56 0310 0111 1122 296
Sklic: 00 937051
Slovenska Karitas
Namen: Poplave 2012
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Sklic: 00 6220
Vlada je iz tekoče proračunske rezerve za Rdeči križ in Karitas namenila 1,5 milijona evrov za pomoč prizadetim v poplavah.
Plaz pri Mariboru ogroža hišo
Uprava za zaščito in reševanje je danes okoli 16. ure sporočila, da zemeljski plaz ogroža hišo na Lucijinem bregu v Kamnici v občini Maribor.
Sicer so tudi v Mariboru po besedah poveljnika mariborske civilne zaščite Slobodana Stojanoviča v visoki pripravljenosti. Razlog za preplah bodo izdali, ko bo pretok dosegel najmanj 1800 kubičnih metrov na sekundo. Poudaril je, da so ljudje tokrat bolje pripravljeni na morebitne poplave, zato takšnih presenečenj, kot so jim bili priča pred tednom dni, ni pričakovati. Dodal je še, da so prostori, ki so bili prejšnji teden poplavljeni, zdaj večinoma prazni, zato tako velike škode zagotovo ne bo.
V Dupleku, kjer so bili ob poplavah prejšnji teden najbolj na udaru, so ljudje po besedah župana Mitje Horvata prestrašeni, a podatkov o kakšnih novih poplavah ali škodi za zdaj ni. Pristojne službe pozorno spremljajo razmere in bodo ob morebitni nevarnosti takoj ukrepale, je zagotovil župan.

Morje poplavljalo
Ob 5.40 je v Kopru zaradi visokega plimovanja in močnega južnega vetra poplavilo del glavnega pomola in del Ukmarjevega trga, so sporočili z uprave za reševanje. Ob 6.35 je bila v Piranu zaradi visokega plimovanja sprožena sirena "opozorilo na nevarnost". Morje je poplavilo obalo na Punti, del Prešernovega nabrežja in del Kidričevega nabrežja. Okoli 7. ure je morje poplavilo del izolskega mandrača in Sončno nabrežje.
Na Gorenjskem in Koroškem brez večjih težav
Padavine so ponoči na Gorenjskem večinoma ponehale in niso povzročile večjih težav. Kot so povedali na kranjskem regijskem centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje, niso ponoči imeli niti enega klica in intervencije.
Gorenjski gasilci so posredovali le v nedeljo zvečer okrog 19. ure. V Bohinjski Bistrici je namreč potok Belca spodjedel del škarpe pri hiši, zato so bohinjski gasilci postavili 70 vreč s peskom in tako preprečili nadaljnjo erozijo.
Po podatkih prometnoinformacijskega centra je zaradi poplavljenega cestišča zaprta cesta Savica–Ukanc, ki je bila sicer zaradi preteklih poplav na območju Bohinja zaprta skoraj ves prejšnji teden in še ni povsem sanirana.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.