Kot poroča Uprava RS za zaščito in reševanje, se je nekaj minut po 23. uri na območju gore Jalovec, občina Bovec, začela iskalna akcija pogrešanega francoskega pohodnika. Edini znani podatek, ki so ga takrat imeli, je bila lokacija, posredovana prek aplikacije na domačo telefonsko številko v Franciji. Ta ga je locirala v območje pod Kotovim sedlom na višini 1800 metrov.
Po preletu helikopterja letalske policijske enote je bil lociran na drugi strani gore pod Velikim Ozebnikom nad dolino Tamar. Reševalci postaje GRS Bovec so spremljali in usklajevali potek iskanja pogrešane osebe, reševalno akcijo pa so nato nadaljevali reševalci postaje GRS Rateče.
Ob delitvi posnetka helikopterskega iskanja pogrešanega so kranjski policisti potrdili, da je posadka policijskega helikopterja ponoči uspešno izvedla zahtevno iskanje pohodnika, ki se je izgubil v visokogorju nad dolino Tamar. "Nočno delo s helikopterjem je specifično in zahteva ogromno zbranosti, izkušenj in visoko usposobljenost posadk helikopterjev," so zapisali.
Ponoči sta bila v iskalno reševalne aktivnosti vključena helikopterja obeh državnih prevoznikov. Policija je ponoči izvedla iskanje pogrešanega državljana Francije, Slovenska vojska pa je dopoldan z gorskimi reševalci v kombinaciji klasičnega in helikopterskega reševanja izvedla reševanje.
"Pohodnik je moral žal prenočiti do jutra, ko ga rešili gorski reševalci GRS Rateče in dežurna ekipa za helikoptersko reševanje v gorah s posadko helikopterja Slovenske vojske," so sporočili gorski reševalci, ki so pohodnika so prepeljal v dolino.
Prijavo o pogrešanju izgubljenega državljana Francije v gorah je Policija prejela nekaj pred polnočjo in takoj sprožila iskalne aktivnosti. Aktiviran je bil tudi helikopter Letalske policijske enote, ki je opremljen z reflektorjem in kamero, so sporočili s PU Kranj. Posadka policijskega helikopterja je Francoza med zahtevnim nočnim iskanjem našla na območju Goličice ob Jalovcu nad dolino Tamar. Informacijo je takoj posredovala Centru za obveščanje na številki 112 ter gorskim reševalcem, ki so zjutraj ob sodelovanju vojaškega helikopterja opravili reševanje.
"Francoski državljan je bil o poti slabo informiran ter nepripravljen na sneg v visokogorju. Pri sestopanju mimo Jalovca proti dolini Tamar je zgrešil pot in obstal na zasneženem brezpotju. Bil je nepoškodovan in za območje neustrezno opremljen, saj je tam še vedno potrebna zimska oprema," so povedali kranjski policisti.
V 10 dneh posredovali 33-krat
Gorski reševalci sicer ob tem opozarjajo, da so med 21. in 30. junijem pomagali pri kar 33 nesrečah. V le desetih dneh so tako na dan imeli več kot tri intervencije. "Največ intervencij je bilo na območjih GRS Bohinj, GRS Jezersko, GRS Bovec in GRS Tolmin. Dežurna ekipa GRZS za helikoptersko reševanje v gorah je bila aktivirana 18-krat, na akciji je v povprečju sodelovalo osem gorskih reševalcev," so sporočili. Sočasno s helikoptersko pomočjo seveda poteka tudi klasično reševanje. "Lahko se namreč zgodi, da se vremenske razmere v gorah hitro spremenijo in helikopter ne more do ponesrečenca ali sočasno pride do intervencije, kjer je helikopterska pomoč bolj nujna," so pojasnili na spletu.
V zadnjih dveh dneh so dežurne ekipe za reševanje v gorah na Brniku s policijskim in vojaškim helikopterjem opravile kar osem reševanj, pa so sporočili s Policijske uprave Kranj. Štiri reševanja (Kredarica, Gorenja vas, Gradiška tura, Mojstrana) je v četrtek opravila Policija. Tri reševanja (Prestreljeniško okno, Kredarica, Brana) pa je v petek izvedla Slovenska vojska.
Večinoma je v preteklih dneh šlo za lažje poškodbe: zvin gležnja, zdrs in pomoč zaradi nepoznavanje terena. Gorski reševalci GRZS so v reševalnih akcijah reševali precej turistov in tudi otroke.
Gorska reševalna zveza Slovenije ob tem še vedno posebej opozarja na nevarnost pri prečenju snežišč in pomembnost uporabe primerne opreme, kot so dereze in cepini. "Če se na turo odpravite z otroki, dobro razmislite in izberite cilje, ki so jih otroci zmožni. Dobro preverite tudi vremensko napoved in se na turo odpravite zgodaj zjutraj," svetujejo pri GRZS.
V tem mesecu je bilo skupno opravljenih že preko 30 helikopterskih reševanj, ki jih z dežurnimi ekipami za reševanje v gorah s helikopterji izvajata Policija in Slovenska vojska, so ob tem dodali na PU Kranj. Pri vzrokih nesreč prevladujejo padci in zdrsi. Zelo problematična pa so tudi snežišča v visokogorju in slaba pripravljenost pohodnikov. Sploh pri tujcih ugotavljajo, da so slabo pripravljeni na ture in pretežno tudi zelo slabo informirani.
"Turistične delavce, ki tujcem nudijo nastanitve, zato prosimo, da jih informirajo o zahtevnosti slovenskih gora in predlagajo vključitev licenciranih planinskih in gorskih vodnikov v njihove ture," so dejali in dodali, da zgolj dobra oprema ni dovolj. "Ključni elementi so znanje, izkušnje, odgovornost in sposobnost prepoznavanja nevarnosti ter sprejemanje pravih odločitev. Na previdnost opozarjamo tudi slovenske obiskovalce gora."
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.