Na območju občin Jesenice in Žirovnica so nekateri občani v prejšnjih dneh ostali brez vode, vsaj v prihodnjih desetih dneh pa še ni mogoče pričakovati padavin. "Letos opažamo od 20 do 25 odstotkov manjšo izdatnost vodnih virov kot v enakem obdobju lani," je pojasnil vodja sektorja oskrbe s pitno vodo v jeseniškem in žirovniškem komunalnem podjetju Jeko-In Andrej Kecman.
Spomnil je, da so bile zadnje obilne padavine avgusta, nekoliko manjše padavine potem še septembra, vse odtlej pa močnejšega deževja ni bilo. Tako tudi ni bilo skorajda že običajne "miklavževe povodnji". V noči na ponedeljek je sicer padlo nekaj centimetrov snega, vendar sneg ne pomaga pri zagotavljanju oskrbe z vodo, je opozoril in pojasnil, da zaradi zamrznjene zemlje tudi morebitne padavine sedaj ne bi mogle dobro pronicati v vodne vire. Zato se nadejajo čimprejšnje odjuge z dežjem, kar pa se lahko zgodi tudi šele konec marca. Do takrat bodo težave pri oskrbi s pitno vodo.
Minuli konec tedna je bila v višje ležečih območjih jeseniške in žirovniške občine v popoldanskem času prekinjena oskrba z vodo. Nevarnosti, da bi občani v celoti ostali brez vode, po zagotovilih Kecmana ni. Med tednom, ko je poraba vode manjša, se namreč sistem stabilizira, razen na najvišjih delih Jesenic, kjer v sušnem obdobju vsako popoldne ostanejo brez vode.
Težava je v dodatni porabi vode, saj jo ljudje ob hudem mrazu puščajo odprto, da njihovi vodovodni priključki ne bi zmrznili. Zato je med tednom poraba vode kar za 20 odstotkov višja, kot je bila jeseni, ob koncih tedna pa se poveča še za dodatnih deset odstotkov. Zaradi težav z oskrbo je Jeko-In že izdal ukrep prepovedi pranja avtomobilov in rabe pitne vode iz javnega omrežja, ki ni namenjena oskrbi s pitno vodo.
Težave na HE Moste
Sušo zadnje mesece občutijo tudi v Hidroelektrarni (HE) Moste. Hidrologija je precej slabša od običajne, je povedal vodja HE Moste Anton Koselj. Lanskega februarja je bil srednji pretok Save v akumulacijo elektrarne 8,5 kubičnega metra, sedaj pa ta pretok znaša le od 6,5 do 7 kubičnih metrov, kar pomeni, da je za 15 do 20 odstotkov manj vode in tudi manj proizvedene električne energije.
Suša še vsaj 10 dni?
Znižani so tudi vodostaji ostalih rek po državi. Na splošno velja, da je v Sloveniji suša vse od poletja, najbolj sušno pa je predvsem na zahodu države, je dejal dežurni prognostik na Agenciji za okolje.
Izmerjene količine padavin v zadnjem mesecu so zelo nizke. V Portorožu je tako padlo 18 milimetrov padavin, v Ljubljani pa 25, medtem ko je povprečje za obdobje v omenjenih krajih 57 oziroma 76 milimetrov padavin.
Sušno obdobje se še nadaljuje, saj vsaj v prihodnjih desetih dneh še nič ne kaže na padavine. Če se bo suša nadaljevala tudi v začetku pomladi, bo to hudo vplivalo na vegetacijo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.