Civilna iniciativa Celje je konec februarja objavila rezultate analize, opravljene v laboratoriju v Kanadi, ki naj bi dokazovali in potrjevali dejstva o onesnaževanju, "ki ga povzroča 'umazana' industrija in nevestni lastniki kapitala, ki zastrupljajo naše bivalno okolje in s tem prebivalstvo".
Kot poročajo, so na določenih krajih na območju Celja prisotne vse strupene težke kovine, celo talij. Na lokaciji Ljubečna naj bi bila za okoli 300 odstotkov presežena kritična količina kadmija. Nadaljujejo, da povsod prisoten titan dokazuje onesnaženje iz Cinkarne Celje.
Opozarjajo, da ne gre le za problem "starega bremena", temveč tudi za aktualno onesnaženje. "Sanacija tega področja se ni izvedla v skladu z navodili stroke in lokacijskim dovoljenjem. Problem so tudi diletantski gradbeni posegi na območju stare Cinkarne," so še sporočili.
Analize, ki jih je iniciativa naročila, so, kot poročajo, dokazale strupeno prašenje, ki ga ljudje dihajo, in deževne oborine, polne strupenih težkih kovin, posebno v Bukovžlaku, na Proseniškem ter širšem okolju.
"Navoz najbolj strupene zemlje v Sloveniji z območja stare Cinkarne na travnik zraven hiš v Bukovžlak je za stoletja zastrupil naravo in ogrozil pomembne podzemne vire vode. Hud problem so emisije prašnih delcev PM 10 in PM 2,5 iz industrije, kar 243 kg/dan. Vsa navedena dejstva povzročajo več kot 50 odstotkov večjo obolevnost dihal pri prebivalstvu Upravne enote Celje od slovenskega povprečja in 6,77 odstotka večja incidenco raka v zadnjih desetih letih, poleg ostalih bolezni, ki jih sodobna znanost povezuje z onesnaženim okoljem. Tudi do 50 odstotkov večja odsotnost z dela zaradi bolezni od slovenskega povprečja je dovolj indikativna, da je ukrepanje za zaščito zdravja nujno," so zapisali v poročilu.
V iniciativi so prepričani, da je nujno treba preprečiti nadaljnje zastrupljanje narave in zaščititi zdravje ljudi, zato pozivajo pristojna ministrstva, Evropsko komisijo in Evropski parlament, naj ukrepajo. Kot so še zapisali, so navedena dejstva in analize že posredovali odgovornim doma in v tujini, od katerih zahtevajo ukrepanje ter preprečitev zastrupljanja prebivalstva.
Meritve kažejo, da delajo v skladu z zakonskimi predpisi
Iz Metalurško-kemične industrije Celje so sporočili, da rezultatov omenjene raziskave ne morejo komentirati, ker jih ne poznajo. "Vse, kar vem, sem razbrala iz tiskanih medijev. Iz tega ni možno razbrati, kje in kaj so vzorčili, kdo in po kakšnih postopkih, kdaj … V medijih je navedeno ime kanadskega laboratorija, ki je analize opravljal. Hiter pogled na njihovo internetno stran pokaže, da je omenjeni laboratorij akreditiran samo za določitev zlata, nikakor pa ne vseh naštetih elementov," je za 24ur.com povedala tehnična direktorica Nikolaja Podgoršek-Selič.
Pojasnila je še, da je kadmij element, ki se nahaja v naravi v koncentracijah med 0,2 in 0,5 mg/kg. Največji vir dodatnih vnosov so promet in fosfatna umetna gnojila. "V naših vhodnih surovinah za proizvodnjo titanovega dioksida (ilmenit, titanova žlindra) je koncentracija kadmija pod mejo določljivosti," je razložila.
Dodala je, da spremljanje razmer na splošno v Celju ni v okviru njihovih pristojnosti in možnosti. Spremljajo tisto, kar se dogaja v cinkarni. Za vhodne surovine in emisije izvajajo vse predpisane monitoringe, je zagotovila. Izvajalci so v vseh primerih akreditirani za vse meritve, ki jih opravijo, je še dejala in dodala, da meritve, s katerimi razpolagajo, potrjujejo, da delujejo skladno z zakonskimi predpisi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.