Zaradi ponarejanja poslovnih listin pa so tokrat neuradno ovadili tudi nekdanjega uslužbenca Darsa Igorja Šebenika, ki je bil takrat odgovoren za izvedbo postopka Javnega poziva za odstranjevanje ovir z avtocest in hitrih cest, pomoči na cesti in dela z avtodvigali. Policija mu po naših informacijah očita, da je v razpisu uporabil lažne uradne listine. Ovadeni Boštjan Feštajn se je namreč predstavljal kot direktor podjetja Žonta, čeprav v tistem času v podjetju še ni imel nobene funkcije. Takšna ponarejena listina pa naj bi po mnenju kriminalistov v nadaljevanju bistveno vplivala na pridobitev koncesije.
S ponarejenimi dokumenti do koncesije?
Žalski policisti so tako ponovno ovadili Boštjana Feštajna in družbo Žonta, ki je registrirana za transport, tehnične preglede in servisne storitve, ker naj bi na razpisu predložili neresnične in nepopolne podatke, da so bili izbrani za izvajalca storitev naročnika, torej Darsa. Tokrat tudi zato, ker naj bi osumljeni Feštajn za potrebe javnega razpisa v imenu in za račun družbe Žonta pridobil potrdilo o skladnosti za posamezna odobrena vozila in to priložil v spis kot odgovorna oseba podjetja Žonta.
V dokumentacijo naj bi po ugotovitvah policije priložil celo pogodbo o poslovnem sodelovanju, v kateri se je predstavljal kot odgovorna oseba oziroma direktor podjetja Žonta, čeprav takrat naj ne bi imel nobene funkcije v tej družbi. Za kaznivo dejanje ponarejanje listin pa je odgovorna tudi pravna oseba, torej družba Žonta.
Boštjan Feštajn je osumljen še posebnega primera ponarejanja listin, kar pomeni, da je k svojemu podpisu na listini dodal še položaj oziroma naziv, ki ga v resnici ni imel. S tem pa naj bi bistveno vplival na nadaljnje postopke in pridobitev koncesije za dela na avtocestah in hitrih cestah po Sloveniji, zaključuje policija. V dokumentacijo za javni poziv naj bi namreč priložil več različnih pogodb s ponarejenimi podatki.
Kako bodo ukrepali na Darsu?
Že v prvi kriminalistični preiskavi so žalski policisti kazensko ovadili vse tri odgovorne osebe v družbi Žonta, ker naj bi se na Darsov razpis prijavili s ponarejeno dokumentacijo. Za opravljanje storitev naj bi prijavili celo dve uničeni in nevozni tovorni vozili, ki sta bili poškodovani v prometnih nesrečah, a sta ustrezali razpisnim pogojem. Dars naj bi preslepili, da sta tehnično ustrezni. Policija pa je ugotovila, da je bilo eno vozilo udeleženo v prometni nesreči v Italiji in popolnoma uničeno, a so se z njim vseeno prijavili na razpis.
Drugo vozilo pa naj bi bilo prav tako v nevoznem stanju, saj naj bi zgorelo v nesreči v tujini. Kasneje naj bi razbitino pripeljali v Slovenijo, naredili tehnični pregled in ga prijavili na razpis. Glede na to, da je zdaj ovaden tudi nekdanji uslužbenec Darsa Igor Šebenik, ki so ga medtem sicer že razrešili, bo vodstvo v sodnem postopku zagotovo želelo izvedeti, ali je bil v postopku javnega razpisa preslepljen tudi Šebenik, ali je bil morda malomaren in ni dovolj preveril vseh podatkov ponudnikov, ali pa je nemara morda celo vedel več, kot je bil pripravljen priznati. Na potezi pa je zdaj uprava Darsa, da se končno že odloči, ali je ta javni razpis oziroma javni poziv sploh še verodostojen in veljaven? Več o tem v oddaji 24 UR ob 19. uri.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.