Na naslov predsednika vlade Boruta Pahorja se je zaradi včerajšnje odločitve vlade, da država Muri ne bo zagotovila za proizvodnjo nujno potrebnih petih milijonov evrov, s strani poslancev, županov in nekdanjega gospodarskega ministra vsul val kritik, opozorilnih pisem ter pozivov k vnovičnem razmisleku, poslanec in prvak SLS Radovan Žerjav pa je v državnem zboru pred kratkim vložil zahtevo za sklic izredne seje Odbora za gospodarstvo.
'Posledice bodo katastrofalne'
"Takšen odnos države, ob izrecni podpori takšnemu stališču predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, je naravnost katastrofalen," pravi Žerjav. V primeru črnega scenarija, torej stečaja, bi se brezposelnost v Pomurju lahko povišala na 20 odstotkov brezposelnosti, kar po njegovih besedah za Pomurje ni sprejemljivo. Zato predlaga, da Odbor za gospodarstvo sprejme naslednji sklep: "Vlada naj skupaj s preostalimi lastniki Mure nemudoma najde rešitev, s katero se bo preprečilo stečaj podjetja in s katero se bo ohranilo čim več delovnih mest v najbolj razvojno ogroženi regiji v Sloveniji."
Bodo zaposleni prepuščeni nezainteresiranosti lastnikov?
"Pristojen minister Matej Lahovnik in predsednik vlade morata prevzeti odgovornost za včerajšnje odločitve. Zavedati se morata, da gre za odločitve, ki našo regijo peljejo na rob socialnega zloma in bodo imele daljnosežne posledice," opozarja murskosoboški župan Anton Štihec. "Kot župan Mestne občine Murska Sobota zaradi daljnosežnih posledic za celotno Pomurje pozivam vlado, da vnovič premisli o svojih odločitvah, da družbi Mura finančno več ne pomaga," je zapisal v pismu. Pravi, da zaposleni ne morejo ostati prepuščeni nezainteresiranosti lastnikov, med katerimi je tudi država.
Znova smo priča znanemu scenariju!
Poleg župana so svoja pisma premierju poslali pomurski poslanci Anton Kampuš, Franc Jurša, Miran Györek in Laszlo Göncz.
"V Pomurju smo znova priča že znanemu scenariju, ko nam država kroji usodo zgolj na osnovi enostranskih interesov, to je brez upoštevanja celovitosti problematike socialno-gospodarsko najbolj ogrožene slovenske regije," opozarjajo. Predsednika vlade pozivajo, naj skupaj z lastniki in predstavniki podjetja, poslanci državnega zbora, pomurskimi župani in predstavniki gospodarstva nemudoma pristopi k iskanju ustreznejših rešitev, kot bi bil skrajno nepredvidljiv stečajni postopek.
Vizjak: Najlažje je od vsega dvigniti roke!
"Najlažje je od vsega dvigniti roke," je dejal nekdanji gospodarski minister in poslanec SDS Andrej Vizjak. Minister je bil od leta 2004 do 2008. Prepričan je, da je stečaj najslabša rešitev. "Če bi bila na oblasti naša vlada, bi z upravo nemudoma začeli usklajevati poslovni model," je dejal. Dodal je, da je podjetje s poslovnim načrtom prestrukturiranja, za katerega so od države leta 2004 dobili pomoč v višini deset milijonov evrov, vse do začetka svetovne gospodarske krize zmanjševalo negativni poslovni izzid.
Nekdanji minister je prepričan, da z reševanjem še vedno velja poizkusiti. Njegov predlog je, da lastniki na predlog uprave najprej nemudoma uskladijo poslovni model, čemur bi sledila tudi finančna in kadrovska sanacija. Ta bi po njegovih besedah pomenila tudi odpuščanja ljudi, kar pomeni, da bi morali pospešiti vse razvojne projekte, ki lahko zagotoviljo nova delovna mesta. Zavrnitev pomoči brez kakršnega koli govora o morebitnem poskusu uskladitve poslovnega načrta zanj pomeni "brezbrižen odnos tako lastnikov kot tudi države".
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.