Pred poslopjem vlade se je odvil shod pomočnic vzgojiteljic. Po ocenah organizatorjev se jih je zbralo do 2000, zahtevale pa so takojšen začetek pogajanj za sklenitev dogovora o višjih plačah. "Nismo več pripravljeni prenašati, da je za ene vedno denar, za druge pa nikoli. Zahtevamo zvišanje plač zdaj in takoj," je dejal Branimir Štrukelj.
Protest sta skupaj pripravila Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikat VIR). Na njem pa so s transparenti vlado pozivali: "Spoštujte naše delo", "Za pošteno delo pošteno plačilo" in ji sporočali "Vzgajamo otroke, ne pasemo ovc", "Zaslužimo si več", "Hočemo večje plačilo za odgovornost, ki jo imamo", "Vzgoja otrok je neprecenljivo poslanstvo vredno 620 evrov?!", ...
'Naše potrpljenje je doseglo vrh'
Na uro trajajočem shodu so se zvrstili številni govorci. Po besedah glavnega tajnika Sviza Štruklja se država hvali z najboljšimi vrtci v Evropi, na drugi strani pa pomočnicam vzgojiteljic ponuja mizerijo. "Vaša lojalnost do otrok in njihovih staršev bi morala biti nagrajena, ne pa da ljudje, ki slabo delajo, dobivajo ogabno velike dodatke za lojalnost," je dejal.
Vprašal se je, ali je normalno, da lahko eni v tej državi vedno dobijo, kar zahtevajo, drugi pa nikoli nič. "Ker je tega dovolj, bom citiral geslo s kongresa SKEI: Včeraj smo prosili, danes zahtevamo, jutri bomo vzeli," je napovedal.
Po besedah sekretarja Sindikata VIR Bojana Hribarja so se na shodu zbrali zato, ker zahtevajo dostojno plačilo, dvig plač in zmanjšanje razlike med pomočnico vzgojiteljice in vzgojiteljico, "seveda ne na račun slednjih". "Skrajni čas je, da to pomanjkljivost plačnega sistema končno odpravimo," je pozval.
Predsednica glavnega odbora Sviza Jelka Velički je vladi sporočila, da jim je dovolj obljub, neprebranih pisem in večletnega priznavanja anomalij v plačnem sistemu ter na drugi strani neukrepanja. "Naše potrpljenje je doseglo vrh. Če z današnjim shodom ne bomo dosegli ničesar, se bo ulica ponovila in vedno več nas bo," je napovedala in požela vzklike odobravanja.
Predsednica sindikalne konference predšolske vzgoje Sviza Marjana Kolar je ocenila, da so vsi zbrani najboljši dokaz, kako pereč je položaj pomočnic vzgojiteljic. Težava se po njenem vleče že dolgo, namesto da bi se položaj urejal, pa se pomočnicam vzgojiteljic nalaga le več dela in izvajanje dodatnih dejavnosti. "Ker se ni nič premaknilo, se moramo pomakniti in uporabiti druge metode pritiska. Vladi sporočamo, da z izgovori, da ni denarja, da je treba varčevati, pri nas ne bo uspešna," je dejala in pozvala k takojšnjim pogajanjem.
Spregovorila je tudi pomočnica vzgojiteljice iz Maribora Darja Legenštein in poudarila, da so skupaj z nazivom pomočnica vzgojiteljice sprejele tudi pedagoško delo. Tako skupaj z vzgojiteljico načrtujejo delo in aktivno sodelujejo pri vzgojnem programu, "zato smatramo, da si zaslužimo več kot zgolj minimalno plačo". Ministrico za izobraževanje, znanost in šport Majo Makovec Brenčič je pozvala, "naj takoj in nemudoma odpravi to plačno anomalijo".
"Zavzemamo se in zahtevamo, da se naš status primerno ovrednoti. Dolgo let smo bili tiho, obljubam smo slepo verjeli in bili večkrat žejni prepeljani čez vodo. Zdaj imamo tega dovolj," pa je dejal pomočnik vzgojitelja iz vrtca v Murski Soboti Aljoša Rudaš. Dodal je, da ne bodo dovolili, da jim vlada obljublja še nadaljnjih sedem let.
Že nekaj časa opozarjajo na nedostojno plačilo
Pomočnice vzgojiteljic že nekaj časa opozarjajo, da nimajo dostojne plače. Osnovni plačni razred pomočnice vzgojiteljice je trenutno 19., kar je okoli 650 evrov, pri tem pa lahko napredujejo le za 10 plačnih razredov. Čeprav po zakonu sodijo med strokovne delavke v vrtcu, ne morejo napredovati v nazive.
Vzgojiteljice so deset plačnih razredov nad njimi, kar pomeni najmanj 300 evrov razlike, pa čeprav pri samem delu z otroki bistvenih razlik ni.
"Prisotne smo višje število ur, na teden smo z otroci 20 ur več, odgovornost je povsem enaka. Odgovarjamo za živa bitja," je za oddajo 24UR ZVEČER povedala Jasmina Rezelj, pomočnica vzgojiteljica.

Ministrica za šolstvo Maja Makovec Brenčič je sicer obljubljala, da bi se naj plače pomočnic in pomočnikov začele dva razreda višje, kar bi v najboljšem primeru pomenilo 120 evrov več, a je Štrukelj dejal, da trenutno nimajo v rokah ničesar oprijemljivega, zato so vseeno organizirali protest.
Makovec Brenčičeva: Prav je, da se uredi vrednotenje dela pomočnic vzgojiteljic
Vrednotenje dela pomočnic vzgojiteljic je ena od anomalij, ki seže zelo dolgo nazaj in je prav, da se uredi, je po današnji seji vlade dejala ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič.
Ministrica priznava, da so pomočnice od leta 2009 dobivale dodatne naloge, ki pa niso bile ovrednotene. Spomnila je, da so se s pomočnicami sestali že julija in da so pripravili vse ustrezne podlage, za katere so pristojni na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, in jih posredovali ministrstvu za javno upravo. Ministrstvo za izobraževanje predlaga napredovanje pomočnic za dva plačna razreda, podlage pa obravnavajo aktivno, je povedala.

Vendar pa je minister za javno upravo Boris Koprivnikar dejal, da je bila pobuda za višje plače sicer dana, a so v skladu z dogovorom, ki so ga podpisali s sindikati, zavezani, da vse anomalije plačnega sistema rešujejo enotno. Tako po njegovih besedah niti nimajo mandata, da bi posebej reševali posamezne poklicne skupine, zato zahtev šolskih sindikatov, ki želijo ravno to, ne razume. Dodal je, da "takoj, ko spremenimo eno delovno mesto, je to povezano z drugimi delovnimi mesti in skupinami".
Spomnil je tudi, da je imela delovna skupina, v okviru katere predstavniki sindikatov javnega sektorja in vlade iščejo rešitve za odpravo plačnih anomalij, že 18 srečanj, obravnavala je preko 700 delovnih mest, tudi pomočnic vzgojiteljic. Srečali so se tudi v sredo in se dogovorili, da bodo v ponedeljek, ko se nadaljujejo splošna pogajanja o ukrepih na področju plač v javnem sektorju v naslednjih dveh letih, predstavili napredek tudi glede odprave anomalij.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.