Donacije za prizadete v naravni katastrofi zbira tudi vlada, tako posamezniki kot podjetja jih lahko nakažejo na poseben TRR državnega proračuna, sporočajo z ministrstva za finance.
Podračun proračuna Republike Slovenije: SI56 0110 0630 0109 972
Namen: Odprava posledic poplav
Koda namena: CHAR
Sklic za pravne osebe: 18 10995 – 7300000 – 23011223
Sklic za fizične osebe: 18 10995 – 7301006 – 23011223
Sklic za tuje vlade: 18 10995 – 7311001 – 23011123
Pravne osebe in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost in so zavezanci po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb in Zakonu o dohodnini, uveljavljajo dodatno davčno olajšavo za donacije za celoten znesek denarnih nakazil. Olajšava velja za vsa nakazila do 31. decembra 2023, dodajajo.
V samo dveh dneh več kot 23 tisoč prijav
Odziv posameznikov, organizacij in podjetij, ki so pripravljeni priskočiti na pomoč, je izjemen. V dveh dneh se jih je na spletno stran Poplave 2023 prijavilo že prek 23 tisoč.
Trenutno najbolj potrebujejo težko mehanizacijo in različne obrtnike, ki bi lahko ponudili svojo pomoč in znanje. Med materialnimi dobrinami pa so trenutno najbolj iskani razvlažilniki, različno orodje in gradbeni material. "Zato pozivamo državljane, obrtnike in organizacije z mehanizacijo, s strokovnimi znanji ali pa posameznike s pridnimi rokami, da se prijavijo na aplikacijo in da to pomoč v prihodnjih dneh tudi nudijo prizadetim," je dejal Sandi Curk s Civilne zaščite (CZ). Izpostavil je še, da potrebujejo tudi pomoč na kmetijah, hrano za rejne živali, pomoč za osebe s posebnimi potrebami.
V štabu CZ menijo, da bo večina prijavljenih prišla v sistem organizacije v soboto in nato prihodnji teden. Občine namreč potrebujejo čas za pripravo organizacije dela na tak način, da bo ponudnik na lokaciji točno vedel, kaj mora delati in kje. "Cone dela bodo skrbno načrtovane, da ne bi prišlo do ogrožanja njihovega zdravja ali življenja."
Curk je poudaril še, da morajo vsi, ki prihajajo na pomoč prizadetim, biti samooskrbni. "To pomeni, da morajo s seboj prinesti večino materialnih dobrin, prav tako pa hrano in pijačo, ki jo potrebujejo sami," je dejal. V nekaterih občinah so sicer za prostovoljce prehrano organizirali.
Posebna aplikacija Poplave 2023 je od torka namenjena tudi vsem ponudnikom nastanitev. "Naša naloga v štabu je, da primerjamo to, kar ste državljani ponudili, s tistim, kar prizadeti potrebujejo, in jim potem to pomoč tudi posredujemo," je povedala Mojca Podbregar Ferjančič iz regijskega štaba CZ za Notranjsko. Najbolj prizadete regije jim svoje potrebe sproti pošiljajo in doslej so dobro polovico trenutnih najakutnejših potreb s pomočjo ponudnikov tudi že rešili.
Ne pozabite na varnost
Še najbolj pri sanaciji hiš, saj so tiste, ki so bile poplavljene, lahko zelo poškodovane. Zato pred vstopom v poplavljeno hišo preverite stanje objekta, če je morda še kje poškodovan.
Nevarno je lahko vsepovsod, kjer sta še vedno voda in blato, hitro lahko pride do zdrsov, padcev, ureznin in drugih poškodb.
Preden se odpravite pomagat, se ustrezno oblecite. Voda, ki je poplavila območja, je namreč zelo onesnažena, v njej so lahko kanalizacija, odpadki, poginule živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi, blato, večji predmeti. Po delu se zato temeljito umijte.
Hrane, ki je bila poplavljena, ne uživajte, ampak jo zavrzite.
Previdnost še posebej velja pri ponovnem priklopu električnih naprav.
Karitas: Vsaj 50 hiš je v nepopravljivem stanju
Na pomoč prizadetim v grozljivi vremenski ujmi na Koroškem, v Savinjski dolini in okolici Kamnika je priskočila tudi Slovenska Karitas. Njihovi sodelavci po obisku opustošenih krajev ocenjujejo, da so poplave resneje prizadele več kot 4000 gospodinjstev, vsaj 50 hiš pa je v nepopravljivem stanju.
Karitas jim, kot so sporočili, pomaga s humanitarno pomočjo v obliki hrane, higienskih pripomočkov, čistil, brisač, samokolnic, lopat in ostalega orodja za čiščenje, na teren so dostavili tudi prve nujno potrebne razvlažilce, za lopate, metle in drugo orodje pa je poprijelo že več sto njihovih prostovoljcev.
Odziv je izreden. "Na Karitas se javljajo številni prostovoljci in ponudba presega možnosti dela na terenu, ki je vodeno in koordinirano," so zapisali. To ne pomeni, da prostovoljcev ne potrebujejo več, daleč od tega, naprošajo jih le, naj se prijavijo preko spletnega obrazca, ki ga je Slovenska Karitas odprla v ta namen. Čeprav dobronamerna, namreč lahko neorganizirana pomoč povzroči več težav kot koristi. "V ponedeljek ne sprejemamo nenajavljenih skupin, ker jih na terenu ne bomo mogli primerno razporediti. Zato prosimo za predhodno prijavo posameznikov in skupin," opozarjajo pri Karitasu.
Karitas materialno pomoč zbira v trgovinah Mercator in Hofer. Darujete lahko zapakirano hrano, ki ne potrebuje hlajenja, higienske pripomočke, čistilna sredstva, krtače in krpe za čiščenje, posteljnino, brisače, papirnate brisače, damske vložke, otroške plenice.
Podjetja, ki bi želela donirati materialna sredstva, opremo in podobno, pozivajo, naj pišejo na info@karitas.si, da preverijo ustreznost donacije ter čas in kraj dostave materiala.
Pomagate lahko tudi s finančnim prispevkom
Slovenska Karitas
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Koda namena: CHAR
Namen: POMOČ POPLAVE
Sklic: SI00 624
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919 in prispevate 5 EUR ali KARITAS10 na 1919 in prispevate 10 EUR.
Na Karitas ob tem opozarjajo, da denarne pomoči ne zbirajo od vrat do vrat, ampak zgolj preko nakazil in SMS-donacij. Podobno tudi pri Rdečem križu, kjer prav tako opozarjajo na poskuse zlorab.
Rdeči križ Slovenije
Mirje 19
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0310 0123 4567 891 (odprt pri SKB Banka d. d.)
Koda namena: CHAR
Namen: Ujma 2023
Sklic: 00 96875
BIC banke: SKBASI2X
Lahko pa pošljete SMS UJMA5 ali UJMA10 na 1919, s čimer boste darovali 5 oz. 10 evrov.
Tudi pri Rdečem križu so zavihali rokave, njihovi prostovoljci so namreč nepogrešljivi na terenu. Tovornjaki s humanitarno pomočjo – ne le slovenskega, ampak tudi poljskega in madžarskega Rdečega križa – se pridno vozijo po Sloveniji in dostavljajo higienske pripomočke, prehranske pakete, mleko, vodo, tudi pralni prašek. Predstavniki škofjeloškega Rdečega križa pa že četrti dan do odrezanih domačij kar peš dostavljajo vodo, hrano in zdravila.
Materialne pomoči za zdaj ne zbirajo, izjema je le Območno združenje Hrastnik, kjer bodo veseli ustekleničene vode, hrane s podaljšanim rokom, adaptiranega mleka za otroke, plenic, odej in brisač, čistil ter gumijastih rokavic.
Sicer pa so danes pri Rdečem križu aktivirali tudi ekipe bolničarjev, ki se bodo v prihodnjih dneh pridružile prostovoljnim gasilskim društvom pri odpravljanju posledic neurij po ogroženih področjih ter na terenu tako enotam kot lokalnemu prebivalstvu nudile prvo pomoč in tudi psihosocialno podporo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.