Po torkovem uničujočem neurju na prizadetih območjih nadaljujejo odstranjevanjem posledic pustošenja vodne ujme. V Železnikih, kjer je bilo najhuje, pri odpravljanju posledic sodeluje približno 1500 ljudi. Z občine sporočajo, da je gasilcev, vojakov, policistov, predstavnikov civilne zaščite ter drugih reševalnih in javnih služb dovolj. Zato v želji, da bi delo potekalo načrtno in organizirano, vse, ki bi še želeli pomagati na terenu, prosijo, da se pred prihodom predhodno uskladijo z vodstvom intervencije, so sporočili z občine.
Za ta konec tedna so namreč svoj prihod v Železnike napovedali številni posamezniki in skupine. Ker pa kakršen koli nenapovedan prihod v Železnike povzroča blokado prometnic in težave pri izvajanju nujnih ukrepov, vse, ki želijo nuditi pomoč z delom in mehanizacijo, prosijo, da pomoč ponudijo kot organizirane skupine.
V Železnikih razdeljujejo tople obroke
Za tiste, ki pomagajo odpravljati posledice besnenja narave, ter za domačine, ki so v neurju ostali brez vsega, so v Železnikih pripravili tople obroke. Hrano so razdeljevali na več mestih v kraju.
Janša obiskal Železnike
Predsednik vlade Janez Janša se je danes mudil v Železnikih, kjer je preveril, kako poteka sanacija posledic katastrofalnih poplav. V izjavi za javnost je poudaril, da je situacija veliko bolj optimistična, kot je bila ob njegovem obisku v torek in v sredo.
Premier se je zahvalil vsem, ki so danes prišli v Železnike in druge prizadete kraje in priskočili na pomoč ljudem, ki čistijo posledice torkove ujme. Zahvalil se je tudi vsem organizacijam, ki so organizirale zbiranje pomoči za prizadete prebivalce in pozdravil, da je se je po nesreči pokazala velika solidarnost. Na to kaže več sto prostovoljcev, ki so se danes pridružili 900 gasilcem in 300 vojakom, in na preko milijon evrov pomoči, ki so jo prek različnih akcij že zbrali. Prebivalci Železnikov so z vso pomočjo v delu in materialu zelo zadovoljni in zanjo hvaležni vsem, ki so jim kakorkoli priskočili na pomoč v teh težkih trenutkih.
Janša je na današnjem ogledu Železnikov posebej obiskal nekaj družin, ki so bile v poplavah najbolj prizadete in so izgubile bodisi svoje najbližje bodisi večino svojega premoženja. Med drugim je obiskal očeta samohranilca Igorja Slabeta, ki je ostal brez stanovanja, in štiričlansko družino Bradeško, ki je skoraj izgubila hišo. Družina zaenkrat prenočuje pri sorodnikih, želi pa si, da bi kmalu dobila novo stanovanje, ki bi bilo v Železnikih, kjer imata starša delo, otroka pa šolo. "Krajevna skupnost Železniki nam je že našla prazno stanovanje na Češnjici," je dejala Irena Bradeško, ki je bila ganjena ob veliki pomoči in moralni podpori, ki so jo izkazali mnogi. "Ogromno pomeni že to, da veš, da nisi sam v tej nesreči," je poudarila.
"Solidarnostni odziv je tako med tistimi, ki so v različnih reševalnih službah in so od drugod prihiteli na pomoč, kot tudi med prostovoljci, še posebej med gasilci, zelo velik," je ocenil Janša in poudaril, da bo to izdatno pripomoglo k temu, da bodo posledice vodne ujme odpravljene, da bodo prometnice očiščene in da se bodo ljudje lahko v realnem času vrnili na svoje domove. "Solidarnostni odziv v Sloveniji je v teh dneh izjemen," je dejal premier, ki je posebej pohvalil vse organizatorje različnih dobrodelnih prireditev, obe krovni humanitarni organizaciji, številne druge dobrodelne organizacije, občine, podjetja, društva in posameznike.
"Sedaj ko denarni prispevki za pomoč prizadetim prihajajo, bo izjemnega pomena, da bo ta pomoč čim prej prišla do tistih, ki so je najbolj potrebni ter da bo razdeljevanje pomoči potekalo transparentno in koordinirano s procesom popisovanja škode, ki se bo začel v ponedeljek," je povedal premier, ki je prepričan, da bo škoda presegla 200 milijonov evrov. Posebej je spomnil na problem cestne povezave Železniki - Davča, ki jo je voda na številnih mestih uničila. Dejal je, da bo v roku enega meseca prebita zasilna trasa, kasneje pa bo treba iskati novo rešitev, saj nima smisla sanirati ceste na lokaciji, na kateri je bila sedaj že tretjič odnešena.
Sprememba trase ceste bo po Janševih besedah verjetno mogoča tudi zaradi zelo ugodnega solidarnostnega odziva iz EU. Sedaj potekajo vsi postopki, da se prošnja za pridobitev sredstev iz evropskega solidarnostnega sklada pravočasno vloži, zaradi česar je nujno, da se škoda čim prej opiše in verificira. "Potem bomo prosili za pomoč, ki bo šla predvsem za prometnice, infrastrukturo in urejanje vodotokov, tudi v preventivnem smislu, da se poplave, vsaj takrat, ko je to možno, preprečijo," je še dodal Janša, ki evropska sredstva pričakuje v naslednjem letu. Prav takrat bodo stroški glede sanacije vodotokov in prometnic najvišji, zato bo pomoč pravočasna.
V Železnikih se bo življenje počasi vrnilo v ustaljene tire. V ponedeljek bo začela delovati šola in ponovno bo steklo delo v podjetju Domel. V župnišču pa bodo uredili začasni zdravstveni dom.
Radovljiški svetniki so Kropi namenili sredstva za sanacijo
Po tem ko je v torek vodna ujma močno prizadela območje Krope, so se radovljiški občinski svetniki danes zbrali na izredni seji, namenjeni izrednim ukrepom po neurju. Sklenili so, da bodo v okviru nerealiziranih proračunskih postavk zagotovili 400.000 evrov za najnujnejšo odpravo posledic, s katerimi so se danes natančneje seznanili. Medtem se v Kropi nadaljuje sanacija posledic, pri kateri domačinom in gasilcem danes pomagajo tudi prostovoljci. Vsega skupaj v akciji sodeluje prek 200 ljudi.
Po prvih ocenah škoda močnega deževja v Kropi, ki je zaradi kovaške tradicije pomemben del slovenske kulturne dediščine, znaša sedem milijonov evrov. In sicer je kar za preko tri milijone škode nastalo na državnem vodovodu in cestah, na občinski kanalizaciji je škode za pol milijona evrov, na stanovanjskih in poslovnih objektih pa je voda povzročila za 800.000 evrov škode.
V akciji odpravljanja posledic ujme v Kropi je sodelovalo okrog 280 gasilcev, pripadnikov gradbenih ekip civilne zaščite, članov Rdečega križa in zaposlenih na komunali in v Cestnem podjetju Kranj, je interventne ukrepe opisal poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Marijan Ješe.
Večina cest za dostop v Kropo je že očiščenih, zaradi zemeljskih plazov pa je še vedno prekinjena povezava s sosednjo občino, občino Železniki, ki jo je torkovo neurje še huje prizadelo. V petek so bili oskrba s pitno vodo in cestni dovozi vendarle usposobljeni do te mere, da je bilo izredno stanje na območju Krope preklicano.
Krajevna skupnost Kropa je medtem danes organizirala prostovoljno delovno akcijo, namenjeno čiščenju preostalih posledic nedavnega neurja v Kropi. Veliko pozornosti posvečajo predvsem čiščenju hudourniških strug, saj se bojijo za sredo napovedanega dežja.
V nedeljo med Bledom in Bohinjsko Bistrico z avtobusi
Kot so sporočili s Slovenskih železnic, proga med železniškima postajama Bled Jezero in Bohinjska Bistrica zaradi posledic neurja do nadaljnjega ostaja zaprta.
V nedeljo bo med železniškima postajama Bled Jezero in Bohinjska Bistrica organiziran nadomestni avtobusni prevoz, potniški vlaki pa sicer vozijo med Novo Gorico in Bohinjsko Bistrico ter med postajama Jesenice in Bled Jezero.
Nadomestni avtobusni prevoz bo organiziran samo v nedeljo, od ponedeljka zjutraj pa bo cesta med Bohinjsko Belo in Bohinjsko Bistrico spet zaprta in prevozi ne bodo mogoči, so še sporočili iz Slovenskih železnic.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.