Kot je že znano, se je danes okoli 6. ure začela koledarska pomlad. Začela se je dan prej kot lani, ob menjavi letnih časov pa svoja vrata sedaj že tradicionalno odpira observatorij na Golovcu. Herman Mikuž, strokovni sodelavec v observatoriju, je za 24ur.com pojasnil, da bo ta večer poleg observatorija postavili nekaj teleskopov in obiskovalci si bodo lahko ogledati tako Venero kot tudi Jupiter, ki bosta vidna nad zahodnim obzorjem. "V kasnejših urah bo viden tudi Mars, v vmesnem času pa bodo na ogled tudi razne zanimive galaksije in zvezdne kopice,“ je dejal in dodal, da bosta vidna tudi ozvezdje Oriona in zvezda Sirius, ki leži nad južnim obzorjem in je najsvetlejša zvezda na severnem nebu. Vrata bodo za obiskovalce odprli ob 19. uri. "Sprejmemo vse obiskovalce, obisk pa je brezplačen,“ pravijo.
Venera bo 6. junija prekrila Sonce
Ko smo Mikuža povprašali po zanimivih nebesnih pojavih, s katerimi nam bo postregla letošnja pomlad, nam je odgovoril, da bo poleg morebitnih kometov za navdušenje javnosti poskrbela Venera. "Zanimiv prehod bo vsekakor prehod Venere preko Sonca. Venera bo namreč prečkala Sončevo ploščico 6. junija zgodaj zjutraj, vse skupaj pa bo trajalo približno dve uri,“ pravi in dodaja, da bo pojav, ki ga bo zaradi močnega sonca mogoče gledati le preko posebnih filtrov, izgledal tako, da bo temna navidezna ploščica počasi "zlezla čez Sončevo površino“.
Severni sij tudi v Sloveniji
Letošnje in tudi prihodnje leto bo sonce doseglo vrh povečanega delovanja, zaradi česar lahko tudi v prihajajočih mesecih pričakujemo spektakularne Severne sije, pravi Mikuž. "Gremo proti Sončevemu maksimumu, zato lahko v naslednjih tednih, mesecih in letih pričakujemo še večjo tovrstno aktivnost oziroma še več eksplozij na Soncu. Vemo, da to na Zemlji povzroča polarne sije, ki so sicer bolj vidni na severnih in južnih geografskih širinah, a ni izključeno, da se ne bi kakšen Severni sij videl tudi pri nas! Skoraj pri vsakem Sončevem maksimumu se namreč zgodi, da se da to opazovati tudi iz Slovenije,“ je razveselil vse astronomske navdušence. Ob tem je še opozoril, da lahko pride do težav z elektroenergetskim omrežjem in komunikacijo, a to se le redko zgodi in še to na območjih, ki so bliže magnetnim polom. "Mi smo precej daleč stran in tukaj ni pričakovati kakšnih večjih težav,“ je še dodal.
V začetku marca smo bili priča največji eksploziji na Soncu v zadnjih petih letih. Več o Sončevih nevihtah...
Sicer so za obiskovalce v observatoriju pripravili tudi krajša predavanja. Astronomi eksperimentalci bodo odgovarjali na vprašanja o teleskopih, detektorjih in izvajanju najzahtevnejših opazovanj vesolja, astronomi teoretiki pa bodo govorili o nastanku kozmosa, galaksij in o črnih luknjah.
Vas zanima, zakaj je letos pomlad nastopila dan prej in ob kateri uri natanko? Več o tem...
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.