Predsednica zdravniške zbornice Gordana Kalan Živčec je zatrdila, da zbornica vse postopke v zvezi s primerom tragične smrti 12-letnega Bora Nekrepa iz Maribora vodi v skladu s strokovnimi kriteriji in ne bo popustila političnim pritiskom ali pritiskom javnosti. Napovedi ministrstva za zdravje, da bodo razmislili o odvzemu nekaterih pooblastil zbornici, če ta ne bo kmalu zaključila preiskave, ocenjuje kot nedopusten politični pritisk.
Izjave Janeza Remškarja z ministrstva za zdravje, da gre v primeru Nekrep za pometanje pod preprogo, Kalan Živčeceva opisuje kot nezaslišane. "To je sramota za slovenskega zdravnika," je dejala in dodala še: "Remškar lahko postavlja svoje roke. Na delo zunanjih ekspertov ne moremo vplivati, lahko pa zagotovimo, da bomo vse postopke izpeljali v minimalnih rokih". Pri tem je navedla tudi trimesečno pridobivanje ponovnega pridobitvenega laboratorijskega izvida iz Londona, ki ga je potrebovala zunanja ekspertna skupina.
Predsednica je zatrdila še, da so vsi podatki v postopku staršem umrlega otroka vedno na razpolago ter da so tako s starši kot z njihovim odvetnikom v kontaktu.
Pometanje pod preprogo?
Direktor direktorata za zdravstveno varstvo Janez Remškar je namreč na Zdravniško zbornico Slovenije v torek poslal novo pismo, v katerem poziva k zaključku primera preiskave smrti 12-letnega Bora Nekrepa, ki so ga zdravili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Kot pravi, so stvari v tem primeru popolnoma jasne. "Pričakujemo rezultat, zbornica naj končno pove, ali je bilo kaj narobe v tem primeru ali ne," poziva. Ob tem je napovedal, da se bodo na ministrstvu za zdravje, če se jim bo v tej zadevi zdelo kaj problematično, tudi pozneje oglasili.
Remškar, ki se strinja, da gre v primeru Nekrep za poskus "pometanja pod preprogo", še poziva, naj se prenehajo sprenevedati, naj odgovorijo na vprašanja staršev in se ne izgovarjajo na čakanje stališč iz tujine. Opozarja, da v kolikor stroka ne bo zaključila tega primera v danem roku, bodo na ministrstvu primorani razmisliti o možnosti odvzema pooblastila za opravljanje rednih in izrednih strokovnih nadzorov zbornici. Ob tem dodaja, da bo treba razmisliti o ustanovitvi agencije za kakovost v zdravstvu, ki bo popolnoma neodvisna in ločena od zdravniškega ceha. Po njegovih besedah je to tudi predvideno v novem zakonu o zdravstveni dejavnosti.
V pismu, naslovljenem na predsednico zbornice ter predsednika strokovne in etične komisije ter častnega razsodišča zbornice, Remškar poudarja, da z ravnanjem ob zdravljenju dečka v UKC Maribor po premestitvi v UKC Ljubljana in tudi zdaj "slovenski javnosti dokazujemo, da smo povsem pozabili na standarde etike v medicini".
Kje so naše številke?
Remškar je še opozoril, da slovenska zdravstvena stroka ne posreduje podatkov o incidentnih dogodkih pri nas. "Stroka bi morala posredovati podatke o incidentnih dogodkih na 1000 hospitalizacij v Sloveniji. Ti podatki so od države do države zelo različni: v ZDA je na 1000 hospitalizacij 3,7 odstotka nevarnih dogodkov, v Avstraliji 16,6 odstotka nevarnih dogodkov na 1000 hospitalizacij, v Veliki Britaniji 10,8 odstotka. Stroko sprašujem, kje so naše številke," pravi Remškar. Kot pravi, ministrstvo v zadnjih šestih letih glede doseganja kakovosti ni doseglo tistega, kar bi želelo. Zato bo od tega trenutka dalje bolj agresivno do stroke v teh zahtevah.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.